Acer Extensa 7620: Levný notebook vybavený i na hry

Tak jsem koupil počítač, tedy ne sobě, ale do rodiny podle požadavku: něco pro staršího počítačového začátečníka na internet, a aby na tom šly taky spustit ty hry.

Když přišel z rodiny požadavek na počítač pro internet a hry s rozpočtem do dvaceti tisíc, byl jsem v klidu. Rozpočet je dostatečný, stačí jen vybrat to nejlepší pro plánované využití. První volba připadla na stolní počítač, rozumné sestavy s dedikovanou grafikou zvládající jednodušší hry se pohybují kolem deseti dvanácti tisíc. K tomu si přidejte monitor, nutnou bižuterii a ocitneme se tak na šestnácti sedmnácti. U stolního počítače začátečníka ale hrozí, že skončí časem v zastrčeném koutě, kde se na něj nebude prášit jen proto, že na něm bude ležet vyšívaná dečka. Zkusil jsem se tedy podívat i na notebooky, které jsou lépe přenosné a mohou jít za uživatelem, místo aby šel uživatel za počítačem.

Podmínky pro výběr notebooku byly limitované hlavně grafickou kartou, protože, jak dobře víte, zdánlivě nevinný požadavek „aby se na tom daly hrát i hry“ znamená výrazně vyšší nároky na výkon. Nic, co má grafiku z čipsetu, nemá šanci. Proto padly všechny kancelářsky orientované varianty s grafikami Intelu i nejnižší grafiky ATI a nVidia. Protože notebook nebude nijak často přenášen a dům v podstatě neopustí, nebál jsem se uvažovat o sedmnáctipalcových modelech. V cenové hladině do 20 tisíc mají displej s rozlišením 1440 × 900 – dobře čitelným i s horším zrakem a také s menšími nároky na grafickou kartu.

And the winner is…

Kvůli požadavku na dobrou grafickou kartu se výběr smrsknul na pár modelů, navíc při požadavku na rychlé dodání se nabídka ještě zúžila. Co mne překvapilo – notebooky s velmi dobrou konfigurací můžu mít už mírně nad patnáct tisíc – o důvod víc, proč nevolit stolní počítač a jít do notebooku. Nakonec to vyhrál Acer Extensa 7620, slušně vybavený sedmnáctipalcový model s 2GHz Core 2 Duo, grafikou ATI Radeon 3470, 250GB diskem, 2 GB paměti a dalšími vychytávkami.
 
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Na pohled takový normální notebook, jen to DVD naznačuje jeho skutečné rozměry.

Na trhu je se systémem Vista Home Premium i Windows XP Professional (ano i po oficiálním ukončení prodeje tohoto systému), já zvolil verzi s Windows XP, z části kvůli lepší podpoře starších her, z části kvůli rychlejšímu termínu dodání. Cena se na internetu pohybuje od 19 do 15 tisíc i v závislosti na operačním systému, já kupoval za cenu mírně nad 15 tisíc. Extensa v nabídce Aceru znamená nejlevnější řadu notebooků, nejsou to žádné stroje s odolným tělem pro časté přenášení. Protože ale notebook nebude nijak cestovat, nevidím v tom větší problém. Toto nebude stroj pro mobilního válečníka, snad největší vzdálenost urazí z pracovny do kuchyně. 

 
 

Výbava, která potěší

Notebook po pár dnech dorazil a popravdě mne příjemně překvapil výbavou. K základní výbavě C2D 2GHz/2GB/ATI3470/250GB/DVDRW patří také gigabitový Ethernet, 802.11g WiFi, Bluetooth, rozhraní pro ExpressCard i PCMCIA, infraport a 250GB pevný disk můžete v notebooku snadno doplnit o další 2,5“ disk, místo tam na něj je. Lesklejší 17“ displej nijak neboduje pozorovacími úhly, hlavně zespodu je to tragédie, ale na boku je D-SUB i DVI konektor pro další monitor, pokud by to bylo potřeba. Na běžné surfování a méně náročné hraní přesto displej stačí. Hlučnost je naprosto v pohodě, protože velký notebook si může dovolit větší ventilátor s menším hlukem. Zahřívání ze spodní strany jsem s notebookem na klíně při hraní náročnějších her cítil, ale vzhledem k velikosti patří tento notebook stejně spíš na stůl.
 
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Na pravé straně nejsou konektory, jen DVD mechanika. Vzadu a vlevo jsou hlavní konektory, vepředu pak audio 
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Čtečka karet zvládne hodně formátů, touchpad je příjemný na omak, lepší modely mají místo směrového kříže čtečku prstů. Vedle audiokonektorů jsou spínače pro Bluetooth a WiFi.

Crapware v ceně

Protože bude notebook sloužit začátečníkovi, musel jsem jej nainstalovat a připravit. Acer to částečně usnadní, ale rozhodně i zkomplikuje. Po prvním spuštění vyberete typ systému (EN nebo CZ verze XP) a na disk se rozbalí celý systém včetně doplňkových aplikací. Právě ty doplňkové aplikace jsou ale něco šíleného. Představa, že bych jako laik takto koupil počítač a chtěl ho jen zapnout a používat, je děsivá. Co tedy bylo na počítači po první několikaminutové automatické instalaci:
  • Operační systém Windows XP Service Pack 2
  • Neaktivovaný kompletní Microsoft Office 2007 se všemi rozšířeními včetně SQL serveru – možno používat 60 dní
  • Bezpečnostní balík od McAfee (antivir, firewall, …) - zaplacený na 60 dní
  • Yahoo toolbar pro Internet Explorer (IE ve verzi 6.0)
  • Sada nástrojů od NTI pro vypalování a zálohování souborů
  • Sada doplňků Empowering Technology od Aceru pro konfiguraci notebooku
Po instalaci ovladačů grafické karty se také nevím proč nastavily v systému velká písma (120 dpi). Protože Yahoo toolbar pro Internet Explorer zabírá snad 100 bodů na výšku, v kombinaci s velkými písmy bylo prohlížení internetu trisktní. Prostě v tomto stavu nebyl notebook naprosto vhodný na prohlížení internetu, nainstalované programy o sobě dávaly zbytečně vědět a opravdu vše bylo nutné vyčistit. Zmizel Yahoo toolbar (Aceru jsem už zaplatil za notebook, proč mi tam cpe reklamní kládu), Office 2007 (jestli se vrátí, tak jen v úspornější verzi), balík od McAfee  (nebudu řešit, co se stane po 60 dnech, když existují kvalitní free antiviry), zatlačil jsem také do pozadí NTI programy a konfigurační utility, které by laika jen nutily zvedat telefon a žádat mne o radu.

(Ne)programovatelná tlačítka

V dalším kroku jsem také ještě musel vyřešit nastavení pomocných tlačítek. Acer má na svých noteboocích řadu programovatelných tlačítek, ale ve skutečnosti je programovatelných jen pár. Do volného místa u směrových šipek jsou nesmyslně nacpány klávesy pro a $ (opravdu tak často euro a dolar nepíšu), pevně jsou nastavená tlačítka na zamknutí (bez zadaného hesla slouží jen jako otravný dialog pro změnu hesla), přepnutí na projektor (to opravdu nenastane) a synchronizaci (spustí příjemný program pro zálohu a synchronizaci souborů – má ale smysl jen s domácím NAS). Tato tlačítka nezměníte, nastavit můžete jen tlačítko pro Empowering aplikaci, internetový prohlížeč, e-mailový klient a jedno P tlačítko.
 
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Klávesnice nabídne i numerický blok, u 17" modelů standard. Bohužel u Aceru je standard i € a $ u kurzorů. Jde to ale změnit. Podobně změníte i programovatelné klávesy na levém okraji

Rychlým dotazem na Google jsem ale našel stránku, která poradila zapoznámkovat středníkem požadované řádky v souboru C: \Program Files\Launch Manager\MMKEYBD.cfg. Pak jsem s pomocí programu KeyTweak snadno přenastavil všechna tlačítka. Z kláves € a $ jsem vyrobil Home a End, ostatním přiřadil třeba kalkulačku nebo Průzkumníka. Toto můžete využít na každém Aceru s programovatelnými tlačítky, ty klávesy € a $ po tom opravdu volají.

Už je to hotovo

Po pročištění nesmyslů, doinstalování kodeků, Skype, Internet Exploreru 7.0, Windows Media Playeru 11, Media Playeru Classic Home Cinema (díky grafické kartě se v něm skvěle akceleruje přehrávání HD videa), Zoner Photo Studia 10 (z našeho DVD) a pár her do začátku, je počítač připraven začít svou pouť.
 
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Napájecí adaptér je rozumně velký, nic extrémního. Ze spodní strany je dobrý přístup k vnitřnostem. Snadno, bez porušení záručních nálepek se dostanete k druhé pozici pro disk i třeba pamětem, procesoru a grafické kartě

Rychlost grafiky a počítače bohatě stačí na jednoduché hry (typu Flatout, Lego Star Wars, Spore Creatures Creator), u náročnějších her sice bude občas nutné sáhnout do nastavení a trochu snížit detaily, je to ale stále velmi dobře použitelné. Notebook jsem nepořizoval kvůli velké výdrži, akumulátor i v úsporném nastavení vydrží tak na tři hodiny, při přehrávání filmů určitě méně, ale popravdě ten notebook bude většinu času v zásuvce.

Můžu tedy tento notebook doporučit? Pokud chcete lepší design, řada Aspire je také cenově příznivá, byť dražší, a podobně vybavená, pouze grafiky ATI nahrazuje srovnatelnými verzemi od nVidie. Od tohoto notebooku nečekám zvýšenou odolnost proti poškrábání a vnitřní rám chránící proti nárazům, většinu času bude stát na stole a konzervativnější design spíše vítám. Na disku dostanete spoustu zbytečných programů, proto větší část dne strávíte odinstalováváním a aktualizacemi programů do použitelného stavu. To je ale bohužel u notebooků spíše standard než výjimka. Mně osobně by tento notebook nevyhovoval, přece jen potřebuji spíše snadno přenosný odolný stroj s dlouhou výdrží než náhradu stolního počítače. Přesto obdivuhodný poměr cena/výbava mne u tohoto modelu zaujal a zatím vypadá, že by mohl sloužit dlouho a dobře.
 
Acer Extensa 7620
procesor
Core 2 Duo T5750, 2 GHz
paměť
2 GB DDR2
disk
250 GB, 5400 ot/min
mechanika
DVDRW
grafika
ATI Mobility Radeon HD 3470
displej
17", 1440 × 900, lesklý
rozhraní
4× USB 2.0, FireWire, Gigabit LAN, modem, Bluetooth, WiFi 802.11b/g, DVI, D-SUB, S-Video, mic-in, line-in, sluchátka, čtečka karet SD/MMC/MS/xD, Express Card 54, PCMCIA typ II, kamera
rozměry (š × h × v)
40 × 29 × 3 - 4,3 cm
hmotnost
3,66 kg
 
Poznámka: Tento notebook jsem koupil za standardních podmínek z internetu jako koncový zákazník za cenu 15 283 Kč včetně dopravy PPL. V článku proto neuvádím kontakt na prodejce, aby to nesvádělo k podezření, že jsem dostal slevu za zveřejnění recenze.

 

Diskuze (24) Další článek: Legendární IRC ještě nepatří do starého železa

Témata článku: Notebooky, Hry, Acer, Rychlé dodání, Dobrý den, Plánované využití, Hlavní konektor, DVD Player, Požadovaná vzdálenost, Doplňková výbava, Největší vzdálenost, Hra, Obdivuhodný stroj, Přepnutí klávesnice, Aktualizace ovladače grafické karty, První volba, Válečník, Směrová šipka, Home Design, Odolné mobilní telefony, Lev, Dobrá výbava, Laika, Winner, Notebook Acer, Notebooky na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Dostali jste nový počítač? Tohle s ním udělejte, než ho začnete používat

Dostali jste nový počítač? Tohle s ním udělejte, než ho začnete používat

** Každý nový počítač si zaslouží počáteční péči ** Odinstalujte bloatware a nezapomeňte na vhodné nastavení ** Poradíme, jak se o počítač s Windows 10 postarat

David Polesný, Stanislav Janů | 76

David PolesnýStanislav Janů
PočítačeNotebooky
Konec modrých obrazovek smrti? Microsoft vydává mimořádnou aktualizaci pro Windows 10
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
Nejlepší program pro střih videa na doma: 9 video editorů, ze kterých si vyberete

Nejlepší program pro střih videa na doma: 9 video editorů, ze kterých si vyberete

** Pokročilé programy na doma stojí pár tisíc korun, jsou ale i zdarma ** Podpora 4K, hromada funkcí a efektové filtry jsou samozřejmostí ** Vybrali jsme 9 nejzajímavějších programů pro Windows

Stanislav Janů | 27

Stanislav Janů
Střih videaTipyNejlepší programySoftware
Jak zjistit majitele vozu podle registrační značky (SPZ)
Ondřej Králík
Tipy
9 nejlepších českých webů, kde lze stáhnout filmy a seriály

9 nejlepších českých webů, kde lze stáhnout filmy a seriály

** Když selžou legální zdroje, můžete se zkusit obrátit na služby pro stahování souborů ** Ulož.to není zdaleka jediné, které nabízí videoobsah ke stažení ** Konkurenční služby nabízí levnější placené účty

redakce | 112

redakce
TipyHudba, filmy, seriályWeb
Messenger a Instagram přicházejí v Evropě o funkce. Kvůli nové směrnici o soukromí
Vladislav Kluska
EvropaInstagramFacebook Messenger
Pozor na tyto doplňky pro Chrome a Edge. Mohou obsahovat malware, varuje Avast
Jakub Čížek
MalwareProhlížeče
Čestné prohlášení při cestě mimo okres může být i elektronické. Stačí k tomu mobil
Lukáš Václavík
COVID-19eGovernmentDoprava
Micro:bit V2: Tuto destičku plnou čipů dokáže naprogramovat i vaše babička

Micro:bit V2: Tuto destičku plnou čipů dokáže naprogramovat i vaše babička

** Chcete se teď hned naučit programovat čipy? ** Nechcete nic instalovat a číst zdlouhavé manuály? ** Naprogramujeme si Micro:bit, který zahraje Tichou noc

Jakub Čížek | 35

Jakub Čížek
Pojďme programovat elektronikuProgramování pro děti