Notebooky | Testy | Acer

Acer ConceptD 3 Ezel: otevři, překlop, vysuň pero a kresli na matném displeji [test]

  • Zaujme především netradičně řešeným dotykovým displejem
  • Výkon stačí na trochu vyšší nároky, na hráče ale nemíří
  • Matný dotykový displej při práci určitě oceníte

Plusy

  • Matný dotykový displej
  • Vestavěný stylus
  • Naklápění displeje pomáhá ergonomii

Minusy

  • Chlazení s překlopeným displejem
  • Displej potřeboval překalibrovat
7/10
Hodnocení

Řadu počítačů pro kreativní profesionály s názvem ConceptD nabízí Acer od loňského roku. Většinou jde původně o herní notebook, do kterého Acer přidá kvalitní displej a černé tělo nahradí bílým.

Letos ale přibyl do nabídky notebook nabízený výhradně v řadě ConceptD. ConceptD 3 Ezel zaujme především netradičně řešeným překlápěcím displejem. Ten lze používat jako u normálního notebooku nebo díky kloubu v polovině displeje překlopit, naklonit nebo přiklopit zpět na klávesnici.

Acer ConceptD 3 Ezel

Core i7-10750H ● GTX 1650 Ti Max-Q, 4 GB ● 16 GB DDR4 ● 15,6" FullHD (jas 363 nits, dE 1,61) ● 1 TB SSD ● USB-C Thunderbolt, 2× USB 3.0, audio, HDMI, miniDisplayPort, LAN, čtečka SD ● 802.11ax 2×2, Bluetooth 5.0 ● Windows 10 Pro ● 56,4 Wh ● 35,8 × 25 × 2,5 cm ● 2,2 kg

56 990 Kč
NX.C5PEC.001

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Díky překlopnému displeji si můžete vybírat z různých pracovních režimů

Není to poprvé, kdy bych něco takového viděl. V roce 2013 ukázala Sony svůj Vaio Multi-Flip na IFA a začátkem roku 2014 jsme jej i otestovali. Ale zatímco tehdy šlo o lehký kancelářský notebook, v případě ConceptD 3 Ezel se myslelo i na kreativce.

Dejte si displej, jak je libo

Displej tak sám drží v různých mezipolohách, není to jen přepínání mezi režimy notebook a tablet. Dotykový displej nemění polohu při běžných dotycích a můžete je nastavit do více poloh.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Nejvíc jsem si oblíbil polohu s displejem zvednutým nad klávesnici

Nejvíc se mi líbí režim přizvednutého displeje nad klávesnicí, jak to ostatně používá i Apple u své klávesnice Magic keyboard pro nové iPady (u Aceru ale s lepší možností polohování). Displej máte blíže očím a prsty si schováte pod displej na klávesnici.

Můžete displej i zcela překlopit a vrátit na klávesnici, čímž získáte příjemně skloněnou plochu pro kreslení. Na levém boku se ukrývá výsuvný stylus, takže nemusíte nic hledat a rovnou začnete kreslit. 

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Přiklopený displej má příjemný sklon pro kreslení. Nabídka konektorů míří na kreativce. Hráčům by napravo tolik konektorů překáželo

Dotykový displej pak kryje matná fólie, díky čemuž na něm neulpívají otisky prstů, neodráží se okolní svět a při dotyku povrch působí podobně jako list papíru.

S konektory se myslelo na tvůrce obsahu

Protože Acer nevycházel z herního notebooku, také konektory více osloví kreativce než počítačové hráče. Napravo nechybí čtečka velkých SD karet, místo tu našel nejen HDMI a USB-C Thunderbolt, ale také miniDisplayPort. Protože jde v zásadě o konvertibilní stroj, vypínač je kromě rohu klávesnice také na levé straně, kde jej doplňuje čtečka otisků. Počítač tedy zapnete a přihlásíte se i bez přístupu ke klávesnici.

Žebrování výdechů chlazení na třech stranách notebooku ale naznačuje, že uvnitř nebude nějaké ořezávátko. Acer sem dal Core i7-10750H a grafickou kartu GTX 1650 Ti Max-Q. Zatímco písmenka Ti značí něco rychlejšího, Max-Q to zase vrací k základu. Reálně je tak tento počítač výkonem na úrovni strojů pod 30 tisíc korun. 

Kde udělali inženýři z Aceru chybu

Acer ale chybně zkombinoval dvě technická řešení, které v důsledku zhoršují chlazení notebooku. Podobně jako u mnoha notebooků tady hlavní kloub displeje při rozevření zajede dolů a nadzdvihne spodek notebooku pro lepší chlazení.

Klepněte pro větší obrázek
Spodek se nadzdvihne a chladí jen při plném otevření displeje

Pokud ale naklopíte displej v druhém přidaném kloubu, všechny užitečné polohy displeje nedokážou otevřít hlavní kloub tak, aby nadzdvihl spodní stranu pro lepší chlazení. Stačí pár minut zátěže a teplotní regulace zasáhne do výkonu procesoru i grafické karty.

Klepněte pro větší obrázek
Myslím, že sami jasně poznáte, kdy jsem vrátil displej  do standardní polohy
a nadzvedl tak spodní stranu. Teploty začaly klesat a procesor získal zpět výkon

V praxi to tedy budete řešit podkládáním zadní hrany notebooku, aby se dokázal uchladit. Můžete tvrdit, že je notebook s nakloněným displejem určený přece jen pro lehkou zátěž při kreslení, to ale pak nepotřebujete tento notebook a stačí vám levnější.

Displej si raději překalibrujte

Notebooky z řady ConceptD mají kvalitní přesné displeje. Acer jen trochu lítá v barevných prostorech, některé modely jsou nakalibrované na AdobeRGB pro tiskové podklady, některé na DCI-P3 pro práci s videem. ConceptD 3 Ezel se chlubí přesným pokrytím sRGB – základním prostorem pro web a běžné video. 

Vůbec mi nevadí volba sRGB. Má sice méně výrazné barvy než ostatní normy, ale stále o jde o nejpoužívanější standard, který zajistí stejný výsledek napříč libovolnými zařízeními s displeji.

Acer displej nakalibroval z výroby a můžete si zapnout barevný profil sRGB, který by měl být naprosto přesný. Bohužel ale není. Použitý displej má totiž podivně kontrastní gama křivku. Ta se má pozvolna zvedat z tmavých odstínů a nabírat rychlost u jasných odstínů. V případě použitého displeje má ale tvar písmene S, kdy se rychle zvedne do středních odstínů a pak zpomaluje u světlých. Obraz tak působí kontrastnějším a přesvětleným dojmem.

Klepněte pro větší obrázek
Pokrytí barevného trojúhelníku je přesné, ale gama křivka je špatná,
což rozbije barvy uprostřed rozsahu. Tečkovaná bílá je správná, žlutá je změřená,
modrá je aproximace změřených na konkrétní hodnotu

Tovární kalibrace Aceru tak není přesná v polotónech a pastelových či pleťových odstínech a odchylka dE tam přesahuje 9. Mou vlastní kalibrací optickou sondou se mi podařilo barvy narovnat do hodnot dE pod 2, což už odpovídá věrným barvám. Displej i tak ale v nejvyšším jasu stále ukazuje malou odchylku.

Klepněte pro větší obrázek
Ruční kalibrací se mi podařilo srovnat barvy do zelených správných hodnot,
u úplně světlých odstínů se ale displej stále bránil narovnání do normy

Tedy na to, že smyslem řady ConceptD je nabídnout výkonný herní hardware pro profesionály, kteří vyžadují barevně přesné displeje, se tady Aceru nepodařilo cíl úplně splnit. Výchozí obraz není zcela přesný a pro jistotu byste si měli displej překalibrovat. Displej naštěstí dokážete dodatečnou kalibrací přiohnout tak, aby jeho barvy přesně odpovídaly.

Jako běžný notebook 

Klávesnice tu používá stejné rozložení jako jiné Acery. Naštěstí tu není numerický blok, takže se nemusíte nijak tísnit a skleněný touchpad může ležet uprostřed základny. Na klávesnici jen přibylo tlačítko ConceptD s nastavitelnou funkcí. Může spustit třeba kapátko pro zjištění barvy z libovolného pixelu na displeji nebo nastavení barevných profilů.

V rámci designu jsou klávesy bílé a oranžové podsvícení za šera tak spíše zhoršuje čitelnost popisků. Ve tmě ale oranžové světlo očím jen svědčí.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Oranžové podsvícení za světla ruší, v noci ale má smysl. Vpravo nahoře vedle klávesy Delete leží nastavitelné tlačítko ConceptD

Chlazení nasává vzduch hlavně ze spodní strany. Mřížkování nad klávesnicí se u Max-Q notebooků sice také používá pro nasávání, to ale tady nestačí. Pokud spodní stranu utlumíte, notebook se nebude správně chladit. 

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Nasává se hlavně ze spodní strany notebooku. Malý stylus se schovává v těle notebooku

Zvuk z reproduktorů na dolní straně vpředu můžete doladit nastavením v aplikaci, vždy ale budou znít s větším důrazem na vyšší středy, prostě jako běžný notebook.

Výdrž se pak na to, že je uvnitř výkonnější procesor a grafická karta, drží na velmi příjemných hodnotách a notebook se v lehké zátěži dokáže dostat k osmi hodinám. Samozřejmě při plném herním zatížení se to zkrátí na desítky minut.

Naměřili jsme

  Acer ConceptD 3 Ezel Asus Flip 13 Lenovo Ideapad Creator
procesor Core i7-10750H Core i5-1135G7 Core i5-10300H
grafika GTX 1650 Ti Max-Q, 4 GB Iris Xe GTX 1650, 4 GB
paměť 16 GB DDR4 8 GB DDR4 16 GB DDR4
3DMark
Sky Diver 24 520 11 782 23 451
Fire Strike 7 806 3 295 8 369
Time Spy 3 373 1 167 3 566
PCMark 10
Celkem 4 600 4 421 4 701
Essentials 9 477 9 471 9 140
Productivity 6 924 6 080 8 237
Creation 4 028 4 073 3 746
Unigine
Heaven Extreme [FPS] 50,7 17,8 55,3
Valley Extreme HD [FPS] 42,1 12,9 47,2
Další
v-ray benchmark 7802/75 5297/26 5871/91
Cinebench R20 2 581 1 424 1 928
Crystal Disk Mark
sekv. čtení [MB/s] 3 536,5 1 967,0 2 293,8
sekv. zápis [MB/s] 3 032,3 953,3 1 040,2
4KB čtení [MB/s] 1 531,2 305,8 836,2
4KB zápis [MB/s] 1 414,3 952,6 799,1
Výdrž
Film 8:40 11:56 5:13
Kancelář bez Wi-Fi 10:07 18:37 7:10

Toto ale opravdu není herní notebook. Za jeho cenu seženete stroje s RTX 2070 a násobně vyšším grafickým výkonem. Jde tu hlavně o stroj pro kreslení s příležitostně dostupným  výkonem.

Cena vždy rozhoduje

Právě cena vás ale asi bude lámat nejvíc. Jasně, jde o unikátní konvertibilní stroj s vestavěným stylusem a přesným displejem. Popravdě ale nedávno testovaný Ideapad Creator Edition za necelých 30 tisíc nabídl stejně výkonný hardware a přesný displej s AdobeRGB. Podobně Zenbook Flip 13 za podobnou částku nabídl konvertibilní notebook se stylusem pro kreslení a displejem, který je v sRGB výrazně přesnější jak ConceptD 3 Ezel. Výkon grafiky Iris Xe pak také s přehledem stačí na základní grafické nároky. 

Pokud tedy chcete něco na pohotové kreslení, doporučím Zenbook Flip 13, pokud chcete levný trochu výkonnější notebook s přesným displejem, Ideapad Creator to jistí.

Acer ConceptD 3 Ezel nabízí obojí – trochu výkonnější hardware s dobrým displejem a současně matný dotykový displej s podporou stylusu. Displej si ale raději překalibrujte a při zátěži notebook přizvedněte, aby se nepřehříval.

Diskuze (8) Další článek: První detekce nanoerupcí na Slunci by mohla objasnit letitou záhadu

Témata článku: Apple, Notebooky, Testy, Video, Wi-Fi, Klávesnice, iPad, Acer, Sony, HDMI, Sky diver, TES, Spodní strana, DIS, FullHD, Stylus, Crystal disk Mark, Dotykový displej, ConceptD, Zenbook Flip, USB-C Thunderbolt, Creation, Lenovo Ideapad Creator, Unigine, Kreslení, Produkty Apple na jednom místě - Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware
Zákaz potratů nutí ženy mazat aplikace pro sledování svého cyklu. Facebook to řeší mazáním účtů a příspěvků

Zákaz potratů nutí ženy mazat aplikace pro sledování svého cyklu. Facebook to řeší mazáním účtů a příspěvků

** Zrušení práva na potrat v USA má nečekaný vliv i na mobilní technologie ** Uživatelky ze strachu mažou citlivé aplikace ** Meta zase maže příspěvky a účty lidí, kteří nabízí potratové pilulky

Martin Miksa
MetaZdravíPro ženy
Sociální síť BeReal jde proti proudu. Žádné filtry a přetvařování, tohle má být čistá realita

Sociální síť BeReal jde proti proudu. Žádné filtry a přetvařování, tohle má být čistá realita

** BeReal je novou hvězdou mezi sociálními sítěmi ** Ukazuje pouze všední realitu běžných dní ** Aplikace vám jednou denně dá dvě minuty na poslání vlastní fotky

Martin Chroust
BeRealMobilní aplikaceSociální sítě