Acer Aspire Switch 10E: lepší vzhled než parametry

Nová generace konvertibilního notebooku Switch 10 od Aceru přináší zejména nové barevné kryty pro ty, kdo nevybírají počítač jen podle technických parametrů.

Nová generace levného konvertibilního notebooku Switch 10 od Aceru přináší zejména nové designové provedení,kdy několik různobarevných krytů osloví i ty, kteří nevybírají počítač jen podle technických parametrů. Zatímco loni jsme testovali model Iconia Switch 10, letošní model Aspire Switch 10E už názvem naznačuje odklon od prémiových materiálů k těm základním.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Jemná textura připomíná hrubou látku a dobře odolává používání. Většina konektorů je na tabletu, na klávesnici najdete jediné USB 2.0.

Plastové tělo tabletu i doku s klávesnicí pokrývá na vnější straně nová textura připomínající látku. Skvěle odolává otiskům a přitom v prohlubních nezachytává špínu. Barevné varianty používají probarvený plast, který by se tak neměl ošoupávat na nějakou spodní vrstvu barvy. Vnitřek po rozevření notebooku je pak vždy černý a opět matná povrchová úprava dobře vzdoruje otiskům. Jen displej kryjící odolné sklo Gorilla Glass je na otisky citlivější.

Celý počítač je vtěsnaný do displeje a může tak fungovat jako tablet. S předinstalovaným Windows 8.1 s Bingem je sice tabletové ovládání o něco horší, ale Windows 10 to velmi brzy výrazně vylepší. Na tabletu je také většina konektorů. MicroUSB (slouží i pro nabíjení), microHDMI, audio a čtečka microSD karet. Zapínání je na pravém boku tabletu, včetně ovládání hlasitosti a tlačítka Windows. Dok s klávesnicí pak obsahuje tradiční USB konektor. Klávesnicový dok neukrývá žádný dodatečný akumulátor, ale trochu nezvykle 500GB tradiční notebookový disk. Po připojení klávesnice tak máte k dispozici dalšího půl terabajtu k základnímu 64GB SSD v tabletu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Magnety drží pevně i při přenášení za roh displeje, tablet můžete dokovat i obráceně pro pohodlné sledování filmů. Při plném rozevření displeje se už klávesnice převáží.

Bohužel hmotnost klávesnice není tak veliká, aby udržela tablet po rozevření displeje. Proto při delším psaní budete asi přidržovat klávesnici položenými dlaněmi. Popravdě je to ale lepší varianta, než kdyby rozevření končilo ještě před zónou převažování. Rozložení má z mého pohledu chybu u levého Shiftu, který je zmenšený pro klávesu se zpětným lomítkem. Často jsem tedy místo velkého A napsal \a. Ta samá klávesa leží přitom i vpravo u Enteru, omezení levého Shiftu je tak zbytečné. Klávesnice je stísněná kvůli rozměrům displeje, stisk není zrovna precizní, ale psát se na ní dá. Ostatně tuto recenzi jsem na ní napsal. Proti tomu musím pochválit touchpad, který dobře podporuje dotyková gesta a má příjemný sametový povrch. Dokování s tabletem řeší magnety, které tablet a klávesnici udrží pevně pohromadě se slyšitelným ujišťujícím cvaknutím, kloub je také dobře pevný a tablet se v držáku neviklá. Nemusíte se bát vzít spojený notebook za roh displeje a klidně s ním i trochu zatřepat. Magnety drží dobře a když je potřeba, rozpojí se velmi snadno.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Dok je oboustranný a drží pevně díky magnetům. Klávesnici omezuje úhlopříčka displeje, rozložení by také mohlo být lepší. reproduktory hrají ze dvou šterbin na přední straně tabletu. Zvuk by mohl být plnější.

Malý desetipalcový IPS displej s nejobyčejnějším rozlišením 1280 na 800 alespoň netrpí na špatné pozorovací úhly, jinak je to ale opravdu z kategorie nejlevnějších tabletů. Z nadstandardních možností si na něm můžete zapnout režim Bluelight Shield, který omezí modrou složku, takže bude počítač vhodnější při noční práci. Podobně displej podporuje adaptivní podsvícení a barevný režim podle okolního světla.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Tvarově notebook žádný kvádr nepřipomíná, spíše oblázek nebo aerodynamické křídlo.

Použitý procesor Atom Z3735F vídáme už skoro rok v nejnižších tabletech. Stále je to jen základní procesor pro nenáročnou práci, který zvládne přehrávat FullHD video a nenáročně surfovat po internetu. Pokud vyžadujete výkon, tady ho nenajdete. Alespoň nízký výkon přináší dobrou výdrž. Při přehrávání filmů tablet vydrží 9,5 hodiny, při jednoduché kancelařině vydrží kolem jedenácti hodin. Co už tak nepotěší je rychlost nabíjení. Kvůli nabíjení 11W USB adaptérem trvá nabíjení při zapnutém notebooku několik hodin. Nabíjet je proto lepší přes noc v uspaném stavu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Z čelního pohledu vynikne sešikmení spodní části s klávesnicí. Nabíjení přes USB trvá dlouho.

Naměřili jsme

PCMark 8 OpenCL 1123 Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
SSD v tabletu a HDD v klávesnici
PCMark 8 standard 1131
PCMark 7 2369
HD film/kancelář s WiFi 9:30
Kancelář bez WiFi 11:30

Klepněte pro větší obrázek
Acer Aspire Switch 10E

Intel Atom Z3735F, 1,33/1,83GHz
2 GB DDR3
64 GB eMMC + 500GB HDD
10,1" IPS 1280×800
802.11b/g/n 2,4 GHz, Bluetooth 4.0
microUSB, USB, microHDMI, microSD, audio
30 Wh akumulátor
262 × 180 × 23 mm
1,2 kg
32bitové Windows 8.1 s Bing

cena: není v prodeji hce counter
zapůjčil: Acer

Softwarová výbava zahrnuje sadu programů Acer BYOC, umožňujících nahrávání vlastních dokumentů, hudby a videa do cloudu podobně jako třeba u Dropboxu, nebo vzdálený přístup k souborům na disku zapnutého notebooku, jako to umí třeba Teamviewer. Zapnout můžete také šifrovanou ochranu pevného disku v klávesnici, aby po odpojení nebyl přístupný pro jinou osobu. Součástí nabídky Windows 8.1 s Bingem na levných tabletech je i roční předplatné Microsoft Office 365.

Acer Aspire Switch 10E si nehraje na blyštivé kovové prémiové provedení. Vše je sice plastové, ale robustní a odolávající každodennímu používání. Technické parametry jsou na úrovni těch nejnižších konfigurací, snad až na pevný disk integrovaný do klávesnice. Cena na úrovni deseti tisíc (není v prodeji hce counter) pak znamená, že musíte chtít tablet s klávesnicí v robustním, ale současně vzhledově zajímavém provedení. Když začnete pátrat po technických parametrech, moc nadšení nebudete. Na druhou stranu nízké rozlišení displeje nepřetěžuje procesor a popravdě Windows na tom vypadají docela v pohodě.

Diskuze (33) Další článek: Skončila další videopůjčovna. Po Topfunu hlásí konec také Ivio.tv

Témata článku: Video, Notebooky, Testy, Tablety, Acer, Odolné sklo, Vzhled, Oblázek, Čelní pohled, Prémiový materiál, Pohodlné sledování, MicroUSB, Základní procesor, Jiná látka, Základní proces, Vnější vrstva, Levný plast, Nejlevnější tablet, Základní gesto, Každodenní používání, Součást nabídky, Povrchová úprava, Switch, Předinstalovaný Windows, Acer Switch, Nejprodávanější notebooky na Mall.cz

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 5 500 Kč

Test levných herních notebooků

Hrajeme na Xbox Series X

Programy pro kontrolu dětí na počítači