ACDSee 8 Photo Manager: s obrázky jako v bavlnce

Nová verze oblíbeného prohlížeče obrázků ACDSee přináší opět mnoho nového. Třídění, úprava a prezentace snímků jsou dnes základními dovednostmi každého solidního správce. ACDSee však dokázal tyto možnosti posunout na vyšší úroveň tak, abyste ani na chvíli nemohli tápat.
ACDSee 8 Photo Manager: s obrázky jako v bavlnce

Plusy / minusy
+ pokročilé nástroje pro správu a třízení
+ rychlost
+ tvorba prezentací
- angličtina
- vyšší systémové nároky
- cena
Už od prvopočátků práce s počítači se mezi nejrozšířenější a nejoblíbenější prohlížeče obrázků řadí i ACDSee. Mnozí jistě ještě vzpomenou první verze, které byly ve srovnání s konkurencí o poznání rychlejší a přitom dostupné jako freeware zcela zdarma. Tyto doby jsou bohužel již nenávratně pryč, ale ACDSee i ve zpoplatněné verzi platí za jednoho z nejlepších hráčů na trhu. Aktuální verze má již pořadové číslo osm a od svých freewarových předchůdců se liší k nepoznání.

Se vším všudy

Související odkazy

Slovník
download
DVD
freeware
Linux
PDF

ACDSee už není určen jen k prohlížení obrázků. Jeho možnosti jsou mnohem komplexnější, což poznáte hned po spuštění aplikace díky uvítací obrazovce. Zde je v kostce shrnuto vše, co může nová verze nabídnout. Kromě prohlížení a dnes již nezbytné organizace fotografií tak najdete například položky pro získávání snímků z digitálních fotoaparátů a skenerů, možnosti upravovat obrázky v integrovaném grafickém editoru, sdílet své snímky s miliony uživatelů aplikace ACDSee po celém světě nebo vypalovat prezentace nebo zálohy na disky CD a DVD.

 

Uvítací průvodce

Začněme ale tím, na co je obrázkový prohlížeč určen především, tedy prohlížením a správou obrázků. ACDSee se v rozložení pracovní plochy nijak zásadně neliší od ostatních správců. V levé horní části okna najdete stromovou strukturu složek. Tu je možné ještě zaměnit za kalendář se zvýrazněním souborů uložených v daném měsíci nebo seznam oblíbených složek. Pod ním pak najdete náhled vybraného obrázku nebo digitálního obsahu. Prostřední část zabírají miniatury složek, obrázků a ostatních souborů ve vybrané části struktury disku nebo kalendáře.

Pracovní plocha

Pravá část okna je pak informační a možnosti záleží na tom, kterou z nabízených karet si vyberete. Obecně jsou k dispozici tří základní karty. První z nich, označená Organize, umožňuje třídit obrázky podle zadaných kritérií, Podrobnosti si povíme v další části textu. Druhá karta, Task Pane, zobrazuje v textovém seznamu všechny možnosti práce s obrázky a složkami. Na poslední kartě, Properties – Database, najdete všechny podrobné informace o obrázku s možnostmi editace.

Podoby pravého panelu

Kdo hledá, najde

Jednou z největších novinek osmičkové verze ACDSee je tzv. Quick Search bar neboli panel rychlého hledání. Jistě znáte situaci, kdy máte plné složky fotografií a marně hledáte tu správnou. Do panelu rychlého hledání stačí zadat část názvu a během několika sekund už vesele prohlížíte. Při stahování z digitálních zařízení však nejsou fotografie nijak pojmenovávány a jejich názvy jsou číselnou posloupností. I na tento problém však vývojáři myslel, a proto je možné ke každému snímku přidat charakteristické klíčové slovo. Chcete fotky z dovolené? Stačí je mít označené klíčovým slovem a jste bez problémů.

 

Quick Search bar * nastavení

Zde se už ovšem neobejdete bez základních znalostí angličtiny. Program je totiž kompletně celý vyveden v angličtině a čekání na českou lokalizaci by se mohlo stát čekáním nekonečným. Pro pohodlné třídění je proto třeba vědět, co jaká položka značí a znamená, aby se po jejím vyplnění dostavil kýžený pořádkový efekt. Pokud tedy angličtině nevládnete alespoň minimální měrou, pak si koupi ACDSee nechte pořádně projít hlavou.

Pořádek neuškodí

Nikdo není dokonalý a tak se i na fotografiích špičkového fotografa občas najde místo, které dobrému dojmu z výsledného snímku příliš nepřidá. Pokud ale nejde o žádné výrazné chyby, s nimiž si obtížně poradí snad jen profesionální nástroje, můžete využít několika pomůcek pro úpravu snímků. Je úplně zbytečné popisovat všechny dostupné nástroje. Každý snímek je totiž originál a na každý originál platí jiné nástroje. Jak bude výsledek vypadat už je proto jen ve vaší režii.

 

Editor obrázků

Stejně jako je tomu například u hudebních skladeb v novějších verzích Windows Media Playeru, ACDSee dokáže k jednotlivým obrázkům přiřazovat hodnocení. Na základě klíčových slov, uložení ve speciálních albech, popisků nebo hodnocení pak obrázky jediným kliknutím rozdělíte na žádoucí a nežádoucí. Jaké další nástroje pak aplikujete záleží na vás. Můžete třeba z povedených snímků vytvořit prezentaci.

Hodnocení obrázků

Nebojte se prezentovat

Dalším důležitým nástrojem jsou v dnešní době prezentace snímků. Ať už jde o prezentace webové nebo jiné. Kromě tvorby internetové galerie najdete v osmičkové verzi ACDSee ještě několik v současnosti velmi užitečných nástrojů. Prvním z nich je možnost publikovat obrázky v souboru PDF. Ač se tato možnost může zdát trochu nepochopitelná, PDF je v dnešní době univerzálním formátem a nemusíte se tak bát, že si s vaší prezentací nebude uživatel Linuxu vědět rady.

 

Možnosti prezentace * průvodce při tvorbě PDF prezentace

Další možnost, v současnosti snad ještě využívanější, je prezentace fotografií na disku DVD. Pomocí jednoduchého průvodce můžete svoje fotografie vypálit do formátu VCD. Případnému zájemci pak postačí vložit CD nebo DVD disk do mechaniky stolního přehrávače DVD a ve formě videoprezentace podkreslené příjemnou hudbou si všechny fotografie prohlédnout. Dalšími prezentačními formáty jsou pak spořiče obrazovky, spustitelné soubory EXE nebo animace ve formátu Macromedia Flash.

 

Průvodce při tvorbě webové galerie * výsledná galerie

Na všechny strany

Často se setkáváme s případy, kdy slibně se vyvíjející software ustrne na mrtvém době kvůli finanční politice společnosti nebo problémům s vývojem. U ACDSee je tomu, můžeme říct naštěstí, jinak. Dnes už nenabízí jen několik základních funkcí pro úpravu obrázků, ale stal se z něj komplexní nástroj nejen pro správu a práci s obrázky, ale zvukovými a obrazovými záznamy. Bohužel jen málo lidí bude ochotno zaplatit plnou cenu produktu a raději sáhnout po konkurenčním, leč freewarovém řešení.

ACDSee 8 Photo Manager
správce multimediálních souborů
autor ACD Systems
licence shareware
web http://www.acdsystems.com/
download http://files.acdsystems.com/english/installers/acdsee.exe
cena 49,99 USD
velikost instalátoru 12,1 MB

 

Diskuze (81) Další článek: Google testuje Wi-Fi

Témata článku: Prohlížeče, Uvítací program, M/s, Vybraný formát, Vyvíjející software, Základní struktura, Quick, Klíčový snímek, Základní skladba, Rychlá záloha, Důležitý nástroj, Acdsee, Obrázek


Určitě si přečtěte

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

** Do deseti tisíc korun lze dnes koupit slušné notebooky ** V nabídce ale i tak převládají zastaralé a pomalé modely ** Poradíme, jak dobře vybrat i s omezeným rozpočtem

David Polesný | 112

Wi-Fi 6 konečně začíná dostávat smysl. Poradíme, jak ji využít

Wi-Fi 6 konečně začíná dostávat smysl. Poradíme, jak ji využít

** Na trh míří první levné Wi-Fi 6 routery ** Nabídka zařízení, zejména notebooků, každý den roste ** Poradíme, jak nejlépe přejít s domácností na Wi-Fi 6

Tomáš Holčík | 31Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu