ACDSee 16: Návrat legendy, nebo poslední výstřel?

ACDSee byl v minulosti jedním z nejrozšířenějších programů na prohlížení a správu obrázků. V posledních několika letech ale jeho popularita klesá. Zvrátí to nová verze?

Zatímco před lety téměř neměl konkurenci, nyní od něj bývá mezi běžnými uživateli upouštěno nejen pro jeho placenou licenci, ale také kvůli stále většímu nabubření.Kdysi svižný, funkčně vybavený a kvalitně zobrazující nástroj se začal pod přívalem funkcí bez potřebné optimalizace zpomalovat, nabírat na objemu a zvyšovat nároky na systémové prostředky.

Především z těchto důvodů od něj mnoho uživatelů, navzdory jejich sentimentu, historické spokojenosti a zažitosti, odešlo ke konkurenci v podobě IrfanView, Google Picasa, FastStone Image Viewer a dalším, jak lze pochopit i z hlasování o nejlepším programu pro prohlížení fotek a obrázků. Povede se nové verzi s číslem 16 přesvědčit uživatele, že ACDSee má trhu ještě co nabídnout a konkurenci to umí nandat?

Instalace a uživatelské konto

Již při instalaci je zřejmé, že program se nadále ubírá cestou komplexnosti a maximálního zapojení do systému. Máte tak hned na úvod na výběr instalaci jak samotného softwaru, tak celé řady nejrůznějších doplňků a rozšíření. Nutno ale ihned dodat, že autor neposkytuje zrovna detailní informace o tom, čemu konkrétní instalace poslouží a zda je nutné se jí zabývat.

sshot-1.png sshot-1a.png
Instalace doplňků a asociace s formáty.

Mnohem více tak poslouží chvilka googlení a zjišťování. Že není program zdarma, to je u ACDSee tradice, takže k vyzkoušení máte patnáctidenní zkušební verzi. K jejímu běhu se ale stejně musíte pomocí funkčního e-mailu a následně zaslaného potvrzujícího kódu zaregistrovat, jinak vám nepůjde ACDSee spustit. To je na krátkém testování skutečně obtěžující.

sshot-2.png
Nutná registrace zkušební verze.

Hlavní prostředí a tři grafické kabáty

Základní okno programu je s určitými úpravami vzhledu takové, jaké si ho většina pamětníků vybavuje. Základ tvoří adresářová struktura a náhled souborů. Ty jsou nyní doplňovány nástrojovou lištou se čtyřmi základními záložkami, které lze pracovně přeložit jako správu, prohlížení, úpravy a online. Komu by se nastavený vzhled nelíbil, může si vybrat ze dvou dalších barevných schémat. Detailnější nastavení zde neočekávejte.

sshot-3.png
Hlavní okno programu s náhledy, adresářovou strukturou i ovládacími prvky.

V katalogizační části můžete samozřejmě vytvářet nová alba, přemisťovat mezi nimi položky, určovat k nim geografické lokality, lidi a další označení. Fotky či celá alba pak lze ohodnotit, barevně označkovat, vkládat do nejrůznějších tematických kategorií a samozřejmě v nich také vyhledávat.

sshot-4.png
Fotky lze vkládat do kalendáře podle data pořízení.

Je třeba ihned dodat, že všechny akce týkající se správy alb jsou celkem svižné a vyhledávání, prohlížení a procházení otagovaných snímků funguje bez průtahů. ACDSee tak viditelně zapracovalo na vlastním zrychlení, přičemž náročnost programu na operační paměť (něco přes 30 MB) v současnosti vůbec nikoho netrápí.

Prohlížení rovněž bez průtahů

Ani pokud přejdete na druhou záložku (případně rozkliknete vybraný snímek) a začnete fotografie a obrázky prohlížet, nenarazíte na nějaké výrazné limity v podobě pomalosti programu. Samozřejmě miniaturní a lehké programy typu IrfanView ACDSee stále ve své svižnosti překonávají, ale to je očekávatelný výsledek.

sshot-5.png
Prohlížení není nikterak pomalé, jak některé zlé jazyky tvrdí.

Kde se jistá pomalost ACDSee projevuje, je zobrazování syrových snímků RAW. Zde si na plné vykreslení skutečně nějakou tu vteřinku počkáte. Na druhou stranu u souborů, které mají často až desítky megabajtů a řada malých a běžných prohlížečů je vůbec v dostatečné kvalitě nedokáže zobrazit, je to tolerovatelné zpoždění.

sshot-6.png
Informace z EXIFu.

Široké možnosti úprav

Že ACDSee není pouhým prohlížečem a správcem obrázků pochopíte, jestliže se dostanete do záložky pro upravování snímků. Dlouhá řada nejrůznějších nástrojů způsobuje, že pro běžné úpravy nebudete muset program opouštět a sahat po jiném softwaru. Kromě nastavení velikosti, výřezu, pozice či orientace obrázku se můžete pustit do úpravy expozice, barevnosti nebo vyvážení bílé.

sshot-7.png
Možností editace není vůbec málo.

Nechybí zde ani zaostřování, snižování šumu, zvyšování světelnosti a viditelnosti atd. Vše lze navíc aplikovat třeba jen ve vybraných oblastech, nikoli na celý snímek. Díky tomu se dají vytvořit skutečně zajímavé fotografie. Tím se ostatně jako horkými novinkami pyšní právě nejnovější verze 16, která slibuje hezčí bokeh, lepší práci s kontrastem i stínováním nebo tilt shift efekt pro vytváření „miniatur.“

sshot-8.png
Tilt efekt pro vytváření miniatur.

Pošlete to do internetu

Poslední záložka nazvaná prostě Online je určená k odesílání obrázků na servery ACDSee. Jakmile se zaregistrujete v programu, tak spolu s tím totiž získáváte účet na acdseeonline.com. Zde v rámci zkušební verze můžete umístit až 2 GB vlastních fotek, zatímco při registraci plné verze získáte 10 GB prostoru. Tam lze prostřednictvím aplikace odesílat, stahovat a také prohlížet vlastní obrázky.

sshot-9.png
Webová stránka acdseeonline.com v prostředí programu.

Z hlediska uživatele, který může zdarma odesílat fotky na nejrůznější cloudové služby o větším objemu, to pochopitelně není žádné terno. Ale jako záloha pro nejdůležitější snímky to přijde vhod. Z aplikace přitom lze odesílat fotografie pohodlně třeba na Facebook a další sociální sítě a služby.

sshot-10.png sshot-11.png
Práce se vzdáleným uložištěm a prohlížení obrázků na něm.

Další novinky a vylepšení

Kromě podpory práce s Facebookem, která je důležitou novinkou verze 16, zde přibyly i další věci. Vylepšena byla práce s EXIFem a dodáváním informací uživateli o jednotlivých snímcích, včetně souřadnic jeho pořízení. Právě souřadnice lze pak z programu lehce vytáhnout (i případně konvertovat) a nechat zobrazit na libovolném mapovém podkladu.

sshot-12.png sshot-12a.png
Program vyhledá i obrázkové duplicity na základě jejich podoby.

Licence ACDSee 16 stojí v současnosti 50 dolarů. To sice není závratná suma, ale malá částka také ne. Prohlížení je rychlejší a pohodlnější v jiných programech, katalogizace a sdílení s internetem jsou sice zajímavé, ale řada uživatelů toto dělá již v nástrojích pro vyvolávání RAWu či (foto)grafických editorech.

ACDSee se tak snaží postihnout co nejširší spektrum práce s obrázky a digitálními fotografiemi, ale ani jedna z činností není na bezvadné úrovni, nebo je nahraditelná někde jinde v pracovním procesu s fotkami. Vzhledem k tvrdé konkurenci, která na tomto softwarovém trhu zuří, už prostě placené ACDSee není takovým trhákem jako v minulosti.

Diskuze (56) Další článek: Bill Gates pomůže s financováním vědecké sociální sítě ResearchGate

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,