Abyste věděli, že válka je…

Zajímáte-li se o dějiny velkých válečných konfliktů a chcete je poznat i trošku jiným způsobem, máte nyní k dispozici multimediálně zpracované dějiny 1. světové války.
Tento článek vyšel v časopise Computer 7/01 dne 19. dubna 2001

Jiří Zounek: Zajímáte-li se o dějiny velkých válečných konfliktů a chcete je poznat i trošku jiným způsobem, máte nyní k dispozici multimediálně zpracované dějiny 1. světové války.

S trochou nadsázky můžeme říci, že První světovou válkou skončilo „dlouhé devatenácté století“ a začaly se psát dějiny století dvacátého.

Jak ovládat dějiny

Oproti předchozím titulům s historickou tématikou z edice Světová multimédia v češtině nepřináší První světová válka z hlediska ovládání takřka žádnou převratnou novinku. V případě, že jste v tomto směru „nováčci“, doporučuji poslechnout si pozorně úvodní instruktáž. Za několik minut budete mít ovládání v malíčku.

Klepněte pro větší obrázek

Převládající černá barva se sice hodí k tragickým válečným událostem, ale všeho moc škodí. Některá tlačítka se v černi doslova ztrácejí a najdete je jen tehdy, když na ně najedete myší. Zajímavé jsou posuvníky na horním a dolním okraji úvodní stránky, pomocí nichž si můžete vybrat mezi třemi většími tématickými oblastmi. K dispozici máte rovněž rejstřík, který výrazně ulehčuje orientaci v obsahu. Naproti tomu je ovládání poměrně často ztěžováno nedokonalým načítáním grafiky.

Jako na dlani

Tématika První světové války je rozdělena do tří velkých oddílů. V prvním se dozvíte o příčinách vzniku války, o taktice, průběhu velkých bitev či válečné propagandě. Jedna z podkapitol je zaměřena rovněž na výsledky války a jejich důsledky pro další vývoj ve světě. Za povšimnutí stojí část nazvaná Život vojáků, která obsahuje rozhovory s válečnými veterány.

V dalším oddíle můžete studovat konflikt prostřednictvím názorů historiků a spisovatelů „zúčastněných“ států. Zasvěcené komentáře tak vhodně doplňují historická fakta. Poslední oddíl do jisté míry doplňuje dva předchozí. Přečtete si portréty mnoha osobností, které významně ovlivnily průběh války. Vaší pozornosti by neměla ujít kapitola Spoluhráči, v níž naleznete stručný popis historického vývoje menších evropských zemí včetně toho, jakou roli sehrály ve válce. Milovníci vojenské techniky nesmí vynechat podkapitolu Zbrojnice. V ní se skrývají snad všechny základní prostředky válečné techniky z počátku století (ruční zbraně, jízda, plyny, zákopy, spojení apod.)

Události, fakta, souvislosti

Data jsou bohužel uváděna zpravidla pouze v rámci mluveného slova. Příliš mnoho dat škodí a člověk si je nezapamatuje. Proto by bylo vhodné v takovém programu pro přehlednost uvádět alespoň časovou osu. Za určitý nedostatek považuji také to, že válka je mapována především z pohledu západních velmocí a Rakousko-Uhersko stojí poněkud stranou zájmu autorů. Stručnost a heslovitost informací je bohatě vyvážena multimediálními prvky.

Kvalitní knihu zřejmě tento CD-ROM plně nenahradí, ale zkuste je kombinovat. Bude to jiný zážitek.

Plusy a minusy
+ názornost zpracování
+ rejstřík
+ využití multimediality
– grafika
multimediální titul První světová válka
Zdroj: Jimaz, Praha
Telefon: (02) 33 37 23 01
Cena: 790 Kč vč. DPH
Minimální konfigurace: Windows 3.1/9x, procesor 486, operační paměť 8 MB, nejméně 10 MB na pevném disku, grafika 640 × 480, 256 barev, 2rychlostní mechanika, zvuková karta

Váš názor Další článek: Přehled dnešních pevných disků EIDE ATA100

Témata článku: Hudba, filmy, seriály, Minimální konfigurace, Válka, 19. století, Historický telefon, Určitý nedostatek, První komentář, Světová válka, Val, Rakousko-Uhersko, Mluvené slovo, Propaganda


Určitě si přečtěte

Vybrali jsme 12 programovatelných hraček a stavebnic pro děti a jejich rodiče

Vybrali jsme 12 programovatelných hraček a stavebnic pro děti a jejich rodiče

** Získejte děti pro matematiku a základy techniky ** Kupte jim hračku nebo stavebnici, které vdechnou vlastní život ** Vybrali jsme stavebnice pro malé caparty i budoucí experty

Jakub Čížek | 9

Přehled: Kdo má nejlevnější internet VDSL? Jak jsou na tom veřejné IP a Terminátor?

Přehled: Kdo má nejlevnější internet VDSL? Jak jsou na tom veřejné IP a Terminátor?

** Srovnali jsme nabídku VDSL u 19 internetových poskytovatelů ** Ceny tarifů se liší i o stokoruny ** Různá je také nabídka doplňkových služeb

Lukáš Václavík | 44

AMD uvádí grafické karty Radeon RX 6800, 6800 XT a 6900 XT. Útočí přímo na modely od Nvidie

AMD uvádí grafické karty Radeon RX 6800, 6800 XT a 6900 XT. Útočí přímo na modely od Nvidie

** AMD představilo tři nové grafické karty ** Všechny s architekturou RDNA2, kterou používají i PS5 a Xbox Series ** Karty útočí přímo na GeForce RTX 3000

Karel Javůrek | 77

Velký test televizorů v Computeru: i levnější značky překvapily kvalitou obrazu

Velký test televizorů v Computeru: i levnější značky překvapily kvalitou obrazu

** Jak funguje biometrické zabezpečení ve Windows ** Nejlepší správci hesel ** Létáme v Microsoft Flight Simulator

Časopis Computer | 6


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 5 500 Kč

Test levných herních notebooků

Hrajeme na Xbox Series X

Programy pro kontrolu dětí na počítači