Wikipedia

Aby byla Wikipedie důvěryhodnější, vyvinul Internet Archive systém náhledů citací z knih

Wikipedie je největší internetová encyklopedie a pro mnohé studenty je výchozím zdrojem informací, přestože jsou si (snad alespoň někteří) vědomi, že v ní mohou být nepřesnosti. Z citací Wikipedie také nemusí být leckdy úplně jasné, co všechno je v heslech citováno z odkazovaných zdrojů. Oba problémy nyní řeší nová funkce, kterou představili provozovatelé internetového archivu Archive.org.

Organizace Internet Archive začala tvořit archiv digitalizovaných knih už v roce 2005 a postupně hledá cesty, jak archiv nadále rozšiřovat jak co se týče titulů, tak z hlediska funkcí, které by mohly být užitečné lidem. A tak knihy sama digitalizuje, spolupracuje s mnoha knihovnami a elektronické verze knih pak například půjčuje, pokud to licence díla dovolí. Nyní ale přišla s velmi užitečným provázáním na Wikipedii, upozornil Wired.

Wikipedii sice tvoří sami její uživatelé, ale je zde několik ochranných prvků, které by měly zabránit tomu, aby zde nebyly publikovány bludy. Jedním z nich je požadavek na důsledné zdrojování. V případě odkazů na knihy ale ověření citace zdroje není někdy jednoduché, ale právě to se nyní Internet Archive snaží usnadnit. 

Pokud nějaké heslo na Wikipedii odkazuje na knihu, a ta je v archivu dostupná, jedním klikem se dostanete na danou stránku knihy, která je na Wikipedii odkazovaná. Můžete si přitom prohlédnout náhled stránky a ověřit si, co konkrétně je na Wikipedii z knihy citováno. Celou knihu si pak můžete třeba vypůjčit, v některých případech i celou přečíst, nebo se alespoň dozvíte, kde se dá koupit. 

Na náhledy knih můžete narazit pochopitelně především na anglické Wikipedii. Na Internet Archive je jinak ze zdrojů často odkazováno třeba také na archivní verze webových stránek s odkazovanými články, které by mohly časem z originálního umístění zmizet. 

The Internet Archive je neziskovou organizací, která shromažďuje a archivuje dostupné informace na internetu. Známá je především jako provozovatel služby The Way Back Machine, která umožňuje nahlédnout na starší verze webových stránek. Ukládá a archivuje ale také knihy, videa, audionahrávky, obrázky a softwarové programy. 

Diskuze (5) Další článek: Čína chce pomocí robotických zařízení dopravit na Zemi měsíční horniny

Témata článku: Internet, Web, Kniha, Wikipedia, Heslo, Wired, Náhled, Archiv, Citace, WikipedieSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Samsung chystá večerní nakupování. Sledujte živý stream a můžete vyhrát projektor The Freestyle

Samsung chystá večerní nakupování. Sledujte živý stream a můžete vyhrát projektor The Freestyle

** Samsung chystá další epizodu večerního nakupování ** Tentokrát se bude věnovat lifestylovým televizím a projektoru ** Sledujte a komentujte stream, můžete vyhrát projektor The Freestyle

Martin Chroust
ProjektorySoutěže
Ukrajina dostane utajované americké drony Phoenix Ghost. Všichni kolem nich mlží, budou zřejmě útočit

Ukrajina dostane utajované americké drony Phoenix Ghost. Všichni kolem nich mlží, budou zřejmě útočit

** USA Ukrajině poskytly zbrusu nové taktické drony Phoenix Ghost ** O těchto dronech je známo jen velmi málo ** Jejich primárním účelem je útok, ale mohou poskytovat i zpravodajské informace

Stanislav Mihulka
UkrajinaVojenstvíUSADrony
Samohybná houfnice CAESAR zasáhla projektilem Excalibur cíl vzdálený 46 km. To je dělostřelecký rekord

Samohybná houfnice CAESAR zasáhla projektilem Excalibur cíl vzdálený 46 km. To je dělostřelecký rekord

** Raytheon a Nexter použili houfnici CAESAR k testu naváděné dělostřelecké munice s prodlouženým dostřelem Excalibur ** Při této zkoušce zasáhla dotyčná munice dva cíle ve vzdálenosti přesahující 46 kilometrů ** To je nový rekord pro palbu dělostřeleckého systému

Stanislav Mihulka
RekordyZbraněArmáda
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Jaromír PukMarek Čech
Filmy, které musíte vidět
Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Ať už se chcete pochlubit fotkami z dovolené na velké obrazovce, nebo si přehrát video uložené na disku počítače, neobejdete se bez zrcadlení obrazovky. Ve výchozím stavu jej podporuje Windows i Android.

Stanislav Janů
NávodyTelevizeWindows