AAC Solutions zpět v rukou původních českých vlastníků

Poměrně neobvyklý management buyout má důvod především v neřízeně rychlém rozpadu skupiny AAC. Bude následovat i zpětná změna jména?
AAC Solutions zpět v rukou původních českých vlastníků

Vzestup počítačového konsorcia AAC (Libra, ProCA atd.) na jednu z největších IT firem v našich zemích s tržbami okolo sedmi miliard korun a její rozpad rychlostí neřízené střely bude jistě předmětem dalších článků a analýz. Jedná se vlastně o největší krach (je-li ovšem na místě toto slovo) firem v ICT oboru v česko-slovenském prostoru.

Jakkoli se jádro AAC koncentrovalo okolo „železa“, ve výrobě a distribuci počítačů a dalších periferních zařízení, součástí skupiny byla i společnost s názvem AAC Solutions, zaměřená spíše na software a služby. Známější ovšem bude spíše pod jmény Xanadu, popřípadě CADStudio, což jsou její předchozí převtělení.

Na rozdíl od hlavních částí holdingu AAC, firem Libra a ProCA, které se propadly v posledních letech do výrazné ztráty a zapříčinily tak rozpad skupiny, byla AAC Solutions zdravou společností. Firma byla naštěstí držena stranou od zadlužených entit, ze kterých byla rozprodána pouze cenná aktiva (kupř. značka ProCA, supermarketové kontrakty atd.).

Management buyout

Počátkem prosince byl v AAC Solutions proveden nezvyklý, ba „unikátní“ krok (jak jej označují noví vlastníci firmy). Společnost byla prodána původním majitelům, Tomáši Netolickému a Radku Neklovi, kteří ji před několika lety prodali právě holdingu AAC.

Tzv. management buyout, tedy odkup společnosti managementem, je i v zahraničí řidčejší formou odprodeje firmy. Z logických důvodů – management by samozřejmě firmu rád vlastnil, ale nemívá v rukou potřebný kapitál.

Odkup managementem se tak vyskytuje jednak u firem, nad kterými investor už prakticky zlomil hůl (v ČR je dobrým příkladem uničovský Unex), a jednak v případě, kdy si také u zdravých firem management sežene financování odkupu od bank. Případ, kdy si firmu koupí původní vlastníci, je nejméně častý – nastává typicky v případech, kdy vlastníci firmu prodají, když je na vrcholu (tj. prodají draho), a pak, když společnosti z libovolných důvodů klesne hodnota, ji levně koupí.

Příkladem zpětného manažerského odkupu u nás je třeba vydavatelství Management Press, které jeho zakladatelé prodali švýcarskému Ringieru a pak jej zase odkoupili zpět. Svým způsobem může manažerský odkup připomenout i historie slavné firmy Apple: zakladatel Steve Jobs z ní byl ve vrcholné době managementem (který mimochodem do firmy sám přivedl) vytlačen, aby se do ní o pár let triumfálně vrátil – jeho odchod i návrat samozřejmě doprovázel i balík akcií firmy.

Nelogický krok

AAC Solutions má poměrně zajímavou historii. Coby CADStudio z Českých Budějovic byla jednou z předních společností u nás navázanou na společnost Autodesk. Firma byla v rámci plánovaného rozvoje AAC pohlcena tímto koncernem, původní vlastníci prodali 100 % podílu a vlastnicky už se na ní dále nikdy nepodíleli.

Z dnešního pohledu lze odkup CADStudia koncernem AAC hodnotit jako nelogický krok, na němž lze najít pouze ten důvod, že obě firmy pocházely z Českých Budějovic, kde mnoho dalších počítačových firem není. CADStudio bylo silně specializovanou společností, která se ke globálnímu byznysu AAC moc nehodila a nedokázala z něj ani příliš těžit.

Financována holdingem AAC však firma provedla několik akvizic, z nichž nejznámější byla koupě pardubické firmy i-Systems v roce 2002, odkud právě coby vlastníci pocházejí pánové Netolický a Nekl. Došlo k přejmenování na Xanadu (což nebylo inspirováno slavným muzikálem, ale jedním podstatně méně známým softwarovým produktem firmy Autodesk, jehož nejvýznačnější vlastností je, že nikdy nespatřil světlo světa); později pak na AAC Solutions.

Firma, která letos ještě pohltila servisní společnost Dialog MTS (rovněž kdysi jedna z nejvýznamnějších domácích počítačových firem, v závěru kariéry ale neúspěšná), má mít letos obrat okolo 300 mil. Kč a zaměstnává necelou stovku pracovníků.

Její podnikání je dnes značně pestré. Páteří jsou oblasti CAD a GIS (okolo, ale ne již výhradně Autodesku) a v hardware je význačnou servisní organizací hlavně pro Hewlett-Packard, činnost firmy ale zasahuje do možná desítky dalších oborů.

Je otázkou, do jaké míry je tato diverzifikovanost životaschopná i do budoucnosti – většinou v každé z dalších oblastí (facility management, PLM, ERP, bezpečnostní řešení, sítě) u nás existují kvalitní specialisté. V širokém spektru činností firmy lze nalézt záblesky pozdní megalomanie AAC, která měla ještě před několika lety cíl dominovat hned ve třech oblastech – počítačích, spotřební elektronice a službách. (Nakonec nedominovala v ničem.)

Další osudy firmy

Je poměrně pravděpodobné, že AAC Solutions změní svůj název zpět na Xanadu – ač by šlo o čtvrtý název firmy během několika let. Toto slovo je rozhodně smysluplnější než nosit na triku zkratku AAC, která dnes samozřejmě příliš pozitivní vazby nevyvolává.

Bude jistě zajímavé sledovat další osudy firmy se staronovými vlastníky – zkušenosti ze světa (viz výše, kupř. Apple) jsou obvykle dobré. Staronový vlastník bývá „zmoudřelý“. Pokud se to tak dá říci, během několika let nevlastnění ztratí příliš intimní vazbu (která bývá na škodu) a získá naopak potřebný odstup.

Témata článku: Hardware, Apple, Firma, Management, Xanadu, Holding, Hole, Facility, Zajímavý krok

23 komentářů

Nejnovější komentáře

 • kuchlo 5. 1. 2006 21:28:03
  Tak jestli zaměstanci dřeli, tak to jsem teda pan Tau. Ten bodel na...
 • Milan Benes 29. 12. 2005 17:57:44
  Odkup firmy managementem se nazyva "management buy-in"...
  "Management...
 • Gogo 25. 12. 2005 0:51:47
  Řeším stejný problém, ale do AAC jsem se dovolal a bylo mi sděleno, že...
Určitě si přečtěte

Pojďme programovat elektroniku: Postavíme si titěrnou Wi-Fi meteostanici s lepším teploměrem než Netatmo

Pojďme programovat elektroniku: Postavíme si titěrnou Wi-Fi meteostanici s lepším teploměrem než Netatmo

** Dnes se podíváme na maličkou Wi-Fi destičku Wemos D1 mini ** A připojíme k ní barometrický a teplotní shield ** Poběží na ní web a nabídne i JSON API

18.  6.  2017 | Jakub Čížek | 28

Jak vybrat monitor k počítači: nenechte se zlákat nepodstatnými parametry

Jak vybrat monitor k počítači: nenechte se zlákat nepodstatnými parametry

** Na jaké parametry se zaměřit a kde vás výrobci chtějí nachytat ** Monitory se stále více specifikují pro konkrétní určení ** Náročný hráč nebo profesionální grafik mají různé požadavky

20.  6.  2017 | Tomáš Holčík | 31

Dlouhodobý test HTC Vive: co vám recenze o virtuální realitě neřeknou

Dlouhodobý test HTC Vive: co vám recenze o virtuální realitě neřeknou

** Ani hry se sebelepší grafikou vás nevtáhnou tolik, jako ve virtuální realitě ** Pro sledování filmů není VR ani zdaleka ideální ** I první generace je skvělá, stále však působí jako prototyp

20.  6.  2017 | Stanislav Janů | 22

Jak unikají informace o nových iPhonech? Třeba podprsenkami čínských pracovnic

Jak unikají informace o nových iPhonech? Třeba podprsenkami čínských pracovnic

** Na černém trhu mohou zaměstnanci továren za kradené součástky inkasovat částku ve výši ročního platu ** Velké množství informací je vyneseno i z centrály Applu ** Díly jsou pašovány v botách, podprsenkách i odpadem

21.  6.  2017 | Stanislav Janů | 22


Aktuální číslo časopisu Computer

Bojujeme proti Fake News

Dva velké testy: fotoaparáty a NASy

Co musíte vědět o změně evropského roamingu

Radíme s výběrem základní desky