A9.com: Amazon se pouští do boje s Google

Amazon spustil vlastní vyhledávač, který obsahuje několik inovativních prvků. Amazon se pouští do boje s Google, MSN, Yahoo! a dalšími. Paradoxně přitom zatím staví na technologiích Google.
A9.com: Amazon se pouští do boje s Google

Související odkazy

Slovník
engine
MSN
online
toolbar
URL
Yahoo

Databáze znalostí
Logické operátory při
vyhledávání

Amazon včera v noci spustil novou verzi služby A9.com, která je nezávislou obchodní jednotkou v rámci Amazonu. Ve srovnání s testovací verzí dostupnou od dubna Amazon výrazně rozšířil nabídku služeb založených na vyhledávání informací na internetu. Velký důraz klade A9 na personalizované výsledky vyhledávání a s tím spojené další služby.

Uživatel má možnost si ve svém profilu na A9 po přihlášení přidávat záložky na oblíbené stránky a psát komentáře ke stránkám, které navštívil. Systém bude uživatelům také na základě jejich preferencí doporučovat zajímavé stránky k návštěvě. Přídavné funkce A9 přitom nabízí ve formě sloupců, které lze snadno skrýt nebo zobrazit podle nálady a potřeb uživatele.

Sloupce – základ vyhledávače

Do sloupců organizuje A9 i výsledky vyhledávání. Po zadání dotazu se i neregistrovanému uživateli zobrazí dva sloupce, v prvním jsou seřazeny odkazy na webové stránky, v druhém potom vyhledané obrázky odpovídající zadanému výrazu. To v základním nastavení. Uživatel může okno pro zobrazení náhledů obrázků vypnout, naopak si může navíc nechat zobrazit odkazy na videozáznamy a slovníkové definice zadaného hesla.

Najetí myší na ikonku "site info" zobrazí informace o stránce včetně počtu webů, které na dané URL odkazují, rychlost stahování stránky, provoz směřovaný na stránku a údaj o tom, jak dlouho je daný web online. Nechybí ani možnost vyhledávání výrazu v obsahu knih v nabídce knihkupectví Amazon.com. Šířku všech sloupců je možné dynamicky měnit, pro zobrazení výstupů vyhledávání ve více oblastech je samozřejmě vhodné vyšší rozlišení, optimálně 1280x1024. Součástí služeb vyhledávače je také toolbar pro Internet Explorer, který nabízí přístup ke službám i bez navštívení www.A9.com.

Klepněte pro větší obrázek

Pod kapotou Google

Google je znám jako nejoblíbenější a nejvyužívanější internetový vyhledávač současnosti. Ví se také o tom, že jeho zisky pocházejí z reklamy, nejen z té na vlastních stránkách, ale z licencí na využití technologie AdSense dalšími firmami. Stejně tak Google poskytuje licence i na samotný vyhledávací engine. Oba druhy spolupráce s Google, i když jde o konkurenci, využívá i A9 potažmo Amazon. Pro získání informací o webových stránkách A9 využívá služeb dceřiné společnosti Yahoo! Alexa, definice zadaných výrazů ze slovníků a encyklopedií poskytuje GuruNet, informace o nalezených filmech potom pocházejí z databáze Internet Movie Database.

Klepněte pro větší obrázek

Nejistá bitva

Amazon s touto výbavou vstupuje na velice kompetitivní trh online vyhledávačů, které soupeří o co největší podíl na koláči výdajů na online reklamu. Portály jako Yahoo! nebo MSN se snaží uživatele lákat nabídkou služeb, Google se naopak nesnaží udržet jednoho uživatele dlouho na jedné stránce, ale nabídkou čisté grafiky a kvalitního vyhledávání se snaží, aby se zákazníci vraceli. V případě Amazonu a A9 je strategie nejasná. Zástupci Amazonu zatím odmítají komentovat možné propojení internetového vyhledávače se svým hlavním zaměřením, online obchodem.

Po jednodenní zkušenosti s tímto prohlížečem lze říct jediné, stojí za vyzkoušení.

Diskuze (5) Další článek: Via Technologies nabízejí software pro bezpečné mazání disků

Témata článku: Google, Internet, Amazon, Internet Explorer, AdSense, Odpovídající nabídka, Google+, Online vyhledávač, Boj, Nezávislý film, Engine, Google AdSense, AMA, Vyhledávání, Sloupec, Google Toolbar, Vhodná reklama


Určitě si přečtěte

10 věcí, které nás štvou na Windows 10 a bohužel asi jen tak nepřestanou

10 věcí, které nás štvou na Windows 10 a bohužel asi jen tak nepřestanou

** Windows 10 je na trhu 5 let, ale pořád má velké rezervy ** Ani desátá velká aktualizace, která vyjde na podzim, je nevyřeší ** Štvou nás Windows Update, Store, Nastavení atd.

Lukáš Václavík | 146

Zapomeňte na kometu, české nebe každý den křižují mnohem zajímavější kousky

Zapomeňte na kometu, české nebe každý den křižují mnohem zajímavější kousky

** České nebe každý den křižuje hromada exotických letounů ** Na populární mapě Flightradar24 je ale nenajdete ** Jsou to vojenské letouny USA, UK a NATO

Jakub Čížek | 39

Google mapy, Seznam mapy, Apple mapy... Velké srovnání šesti internetových map. Kdo to dělá nejlépe?

Google mapy, Seznam mapy, Apple mapy... Velké srovnání šesti internetových map. Kdo to dělá nejlépe?

** Která klasická webová mapa se vám líbí nejvíce? ** Srovnali jsme šest velkých služeb v několika situacích ** Hlasujte v anketě

Jakub Čížek | 78

Porovnání deseti cloudových disků: kam a za kolik uložit 100 GB, 1 TB a 10 TB dat?

Porovnání deseti cloudových disků: kam a za kolik uložit 100 GB, 1 TB a 10 TB dat?

** Zjistili jsme, kam do cloudu nejvýhodněji uložíte data ** Vytvořili jsme žebříček cen deseti cloudových úložišť ** Ceny se liší - často i velice výrazně!

Karel Kilián | 102

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 4


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 8 000 Kč

Test bezdrátových headsetů

Linux i pro začátečníky

Jak surfovat anonymně