A43: freewarová náhrada za Průzkumníka Windows

Mnozí z nás mají asi poměrně jasno v alternativních programech, které by mohly nahradit vestavěného správce souborů, Průzkumníka. Ovšem jsou i jiné alternativy, než placené programy, byť nemusí umět všechny jejich funkce. Nabízím vám pohled na program, který vychází z konceptu Průzkumníka, ale zároveň jej obohacuje o spoustu užitečných funkcí.

Plusy / minusy
+ tvorba SFX archivů
+ vestavné prohlížeče
+ virtuální jednotky
– počet funkcí
– nastavení znakové sady v editoru
– ovládání prohlížeče obrázků

A43 je jednoduchá aplikace, která nevyžaduje instalaci ani záznamy v registrech. Je zdarma a můžete si ji bez obav ze „znečištění“ systému vyzkoušet. S tímto programem se setkáte i na různých servisních discích, například v sadě Ultimate Boot CD for Windows, která rozšiřuje možnosti Bart’s PE Builderu, o němž jsme se nedávno také zmiňovali.

Vzhledem se neliší

Vzhledové uspořádání ovládacích prvků se od Průzkumníka opravdu příliš neliší. Na levé straně najdete stromovou strukturu s náhledem na složky v počítači a místa v síti, na pravé straně jsou pak zobrazeny položky nacházející se ve vybraném disku nebo složce. Seznam si můžete zobrazit buď ve formě velkých / malých ikonek, jako položky pod sebou nebo s podrobnostmi ve formě informací o velikosti, typu souborů a datu poslední úpravy. Je tu i oblíbené zobrazení miniatur.

V nástrojové liště najdete základní funkce pro kopírování, mazání, přesouvání a označování položek. Nechybí tlačítko pro vytváření nové složky a malý navigační panel. Pětice tlačítek s obrázkem složky a srdíčka slouží pro snadnou navigaci do pěti nejoblíbenějších složek. Zapnout si můžete lištu s tlačítky pro snadný přístup k diskovým oddílům.

Klepněte pro větší obrázek

Základní vzhled souborového správce

Práce s archivy

Souborový správce sice není kompresní program, ale měl by umět archivy minimálně rozbalovat a uživateli tak ušetřit práci. A43 si stejně jako Průzkumník poradí s archivy ZIP, navíc má podporu pro rozbalování archivů RAR. Archivy ZIP samozřejmě dovede i vytvářet. Vše probíhá jednoduchou formou, kdy si označíte soubory a složky, stisknete tlačítko pro vytvoření ZIPu a vyberete složku, do které bude archiv pod vámi zvoleným názvem uložen. Zkušenější uživatelé samozřejmě mohou nastavit některé vlastnosti komprese. Na výběr máte pět stupňů, možnost přepsání, ochranu heslem, uložení relativních cest, nahrazení souborů aktualizovanými verzemi a zařazení skrytých a systémových souborů.

Užitečnou funkcí je tvorba samorozbalovacích archivů ZIP. Již vytvořený archiv tak můžete překonvertovat na spustitelný soubor, který umožní rozbalení souborů i tam, kde pro formát ZIP není k dispozici dekompresní nástroj. Nějaké upřesňující nastavení této funkce jsem nenašel, přestože by se určitě hodilo.

Klepněte pro větší obrázek

Vytvořený samorozbalovací balíček

Virtuální disky

Po zapnutí panelu virtuálních disků získáte nástroj, který umožní mapovat složky jako nové diskové jednotky. Samozřejmě, takový nástroj mají Windows také, v podobě speciálního příkazu, ale ne každý jej zná nebo si ho pamatuje. V A43 stačí přetáhnout na lištu požadovanou složku, zvolit si písmeno jednotky ke které bude namapována a stisknout příslušné tlačítko. K dispozici je i opačná funkce.

Klepněte pro větší obrázek

Nástroj pro vyhledávání

Nástroje

Pomocí tlačítek na nástrojové liště nebo nabídky Tools můžete pohodlně spouštět příkazový řádek a volat různé systémové dialogy (vlastnosti systému a zobrazení, odebírání programů). Najdete zde i funkci pro vyhledávání. Ta se ukrývá v panelu, který je zobrazen při spodním okraji okna programu a v případě potřeby je aktivován. Vyhledávat můžete podle názvu, podle řetězce znaků, který by měl soubor obsahovat, podle data souboru, podle různých příznaků a podle velikostí.

Klepněte pro větší obrázek

Prohlížeč obrázků

Rychlým pohledem do spodního panelu zjistíte, že nabízí také prohlížeč obrázků. Jde bohužel o velice jednoduchou funkci, která se podle mého názoru nemůže rovnat ani výchozímu nástroji pro prohlížení obrázků ve Windows XP. Obrázek, který chcete zobrazit, přetáhnete do panelu. Pokud je větší než rozměry okna, můžete si jej posunout pomocí rolovacích lišt. Zmenšování k dispozici není.

Klepněte pro větší obrázek

České znaky v editoru zobrazíte po úpravě nastavení

Zobrazování je možné také ve formě hexa prohlížeče. Ten neumožňuje editaci, jde tedy pouze o prohlížeč, který by se v nouzi mohl hodit. K úpravám textových souborů poslouží vestavěný textový editor. Zobrazuje čísla řádků a pozici ve sloupcích. Bohužel mě editor velmi zklamal. Nepodporuje zadávání českých znaků. Přesněji řečeno, ve výchozím stavu používá písmo Terminal, které neumožňuje zobrazení středoevropské znakové sady. Po změně písma na jiné je již vše v pořádku.

Rozšíření souborového správce

Ve spodním okně najdete ještě dvě funkce, které umožní pohodlnější práci se soubory. Kdo je zvyklý na zobrazení dvou panelů s náhledy na obsah disku, může si zapnout tzv. FM Extra. Jde o kopii hlavní části souborového manažeru, díky které můžete pohodlněji kopírovat soubory. Pro rychlé spouštění oblíbených aplikací využijete nástroj Quick Launch. V něm je možné vytvořit zástupce a případně je nastavit na spouštění jedním klepnutím. Můžete si zde vytvořit dokonce systém záložek a zástupce si v nich uspořádat.

Klepněte pro větší obrázek

Zdvojený souborový manažer díky funkci FM Extra

Podobně jako v Průzkumníkovi i zde můžete často používané složky naskládat do nabídky s oblíbenými položkami. Seznam souborů a složek je možné exportovat do textového souboru. Poslední zajímavou funkcí, kterou jsem ještě nezmínil, je trvalé odstranění souboru/složky bez mazání do koše.

Pomocník v nouzi

Program je zdarma a tvořen jediným člověkem zřejmě jen pro zábavu nebo vlastní potřeby. Nemá příliš funkcí, a jak jsem zmínil na začátku, nemůže ani v nejmenším konkurovat komerčním souborovým správcům. Vzhledem k tomu, že je možné jej spouštět bez instalace a obsahuje několik zajímavých funkcí, je ideální právě pro záchranné disky, případně práci v nouzovém režimu. Líbit se bude především příznivcům ovládání ve stylu Průzkumníka. Existuje také mnoho freewarových nástrojů se vzhledem „dvou svislých panelů“ a myslím, že mohou nabídnout více než A43.

A43 File Management Utility 2.45
produkt souborový manažer
výrobce B. G. Miller
web www.shawneelink.net/~bgmiller
cena zdarma
požadavky Windows 2000/XP

Témata článku: Windows, Prohlížeče, Freeware, Zvolená složka, Průzkumník, Jednoduchý nástroj, Oblíbený program, Bart, Archiv, Jednoduché uspořádání, Výchozí vyhledávání, Složka, Náhrada, Jednoduché vyhledávání, Snadné odstranění, Speciální příkaz, Různé znaky, Extra

Určitě si přečtěte

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

** Tesla představila elektrický kamion ** Má obdivuhodný výkon i dojezd ** Prodávat by se měl už za dva roky

17.  11.  2017 | Vojtěch Malý | 228

Nejlepší notebooky do 10 tisíc, které si teď můžete koupit

Nejlepší notebooky do 10 tisíc, které si teď můžete koupit

** I pod hranicí desíti tisíc korun existují dobře použitelné notebooky ** Mohou plnit roli pracovního stroje i zařízení pro zábavu ** Nejlevnější použitelný notebook koupíte za pět a půl tisíce

16.  11.  2017 | Stanislav Janů | 55

Google Mapy mají nový design. Líbí se vám víc než předchozí? Tady je srovnání

Google Mapy mají nový design. Líbí se vám víc než předchozí? Tady je srovnání

** Nový design Google Map přijde na počítače i mobilní telefony. ** Zaměřuje se na zvýraznění konkrétních míst, mapové podklady jsou mnohdy upozaděné. ** Lépe pracuje s chráněnými oblastmi a parky.

20.  11.  2017 | Vladislav Kluska | 28


Aktuální číslo časopisu Computer

Otestovali jsme 5 HDR 4K televizorů

Jak natáčet video zrcadlovkou

Vytvořte si chytrou domácnost

Radíme s koupí počítačového zdroje