A43: freewarová náhrada za Průzkumníka Windows

Mnozí z nás mají asi poměrně jasno v alternativních programech, které by mohly nahradit vestavěného správce souborů, Průzkumníka. Ovšem jsou i jiné alternativy, než placené programy, byť nemusí umět všechny jejich funkce. Nabízím vám pohled na program, který vychází z konceptu Průzkumníka, ale zároveň jej obohacuje o spoustu užitečných funkcí.
A43: freewarová náhrada za Průzkumníka Windows

Plusy / minusy
+ tvorba SFX archivů
+ vestavné prohlížeče
+ virtuální jednotky
– počet funkcí
– nastavení znakové sady v editoru
– ovládání prohlížeče obrázků

A43 je jednoduchá aplikace, která nevyžaduje instalaci ani záznamy v registrech. Je zdarma a můžete si ji bez obav ze „znečištění“ systému vyzkoušet. S tímto programem se setkáte i na různých servisních discích, například v sadě Ultimate Boot CD for Windows, která rozšiřuje možnosti Bart’s PE Builderu, o němž jsme se nedávno také zmiňovali.

Vzhledem se neliší

Vzhledové uspořádání ovládacích prvků se od Průzkumníka opravdu příliš neliší. Na levé straně najdete stromovou strukturu s náhledem na složky v počítači a místa v síti, na pravé straně jsou pak zobrazeny položky nacházející se ve vybraném disku nebo složce. Seznam si můžete zobrazit buď ve formě velkých / malých ikonek, jako položky pod sebou nebo s podrobnostmi ve formě informací o velikosti, typu souborů a datu poslední úpravy. Je tu i oblíbené zobrazení miniatur.

V nástrojové liště najdete základní funkce pro kopírování, mazání, přesouvání a označování položek. Nechybí tlačítko pro vytváření nové složky a malý navigační panel. Pětice tlačítek s obrázkem složky a srdíčka slouží pro snadnou navigaci do pěti nejoblíbenějších složek. Zapnout si můžete lištu s tlačítky pro snadný přístup k diskovým oddílům.

Klepněte pro větší obrázek

Základní vzhled souborového správce

Práce s archivy

Souborový správce sice není kompresní program, ale měl by umět archivy minimálně rozbalovat a uživateli tak ušetřit práci. A43 si stejně jako Průzkumník poradí s archivy ZIP, navíc má podporu pro rozbalování archivů RAR. Archivy ZIP samozřejmě dovede i vytvářet. Vše probíhá jednoduchou formou, kdy si označíte soubory a složky, stisknete tlačítko pro vytvoření ZIPu a vyberete složku, do které bude archiv pod vámi zvoleným názvem uložen. Zkušenější uživatelé samozřejmě mohou nastavit některé vlastnosti komprese. Na výběr máte pět stupňů, možnost přepsání, ochranu heslem, uložení relativních cest, nahrazení souborů aktualizovanými verzemi a zařazení skrytých a systémových souborů.

Užitečnou funkcí je tvorba samorozbalovacích archivů ZIP. Již vytvořený archiv tak můžete překonvertovat na spustitelný soubor, který umožní rozbalení souborů i tam, kde pro formát ZIP není k dispozici dekompresní nástroj. Nějaké upřesňující nastavení této funkce jsem nenašel, přestože by se určitě hodilo.

Klepněte pro větší obrázek

Vytvořený samorozbalovací balíček

Virtuální disky

Po zapnutí panelu virtuálních disků získáte nástroj, který umožní mapovat složky jako nové diskové jednotky. Samozřejmě, takový nástroj mají Windows také, v podobě speciálního příkazu, ale ne každý jej zná nebo si ho pamatuje. V A43 stačí přetáhnout na lištu požadovanou složku, zvolit si písmeno jednotky ke které bude namapována a stisknout příslušné tlačítko. K dispozici je i opačná funkce.

Klepněte pro větší obrázek

Nástroj pro vyhledávání

Nástroje

Pomocí tlačítek na nástrojové liště nebo nabídky Tools můžete pohodlně spouštět příkazový řádek a volat různé systémové dialogy (vlastnosti systému a zobrazení, odebírání programů). Najdete zde i funkci pro vyhledávání. Ta se ukrývá v panelu, který je zobrazen při spodním okraji okna programu a v případě potřeby je aktivován. Vyhledávat můžete podle názvu, podle řetězce znaků, který by měl soubor obsahovat, podle data souboru, podle různých příznaků a podle velikostí.

Klepněte pro větší obrázek

Prohlížeč obrázků

Rychlým pohledem do spodního panelu zjistíte, že nabízí také prohlížeč obrázků. Jde bohužel o velice jednoduchou funkci, která se podle mého názoru nemůže rovnat ani výchozímu nástroji pro prohlížení obrázků ve Windows XP. Obrázek, který chcete zobrazit, přetáhnete do panelu. Pokud je větší než rozměry okna, můžete si jej posunout pomocí rolovacích lišt. Zmenšování k dispozici není.

Klepněte pro větší obrázek

České znaky v editoru zobrazíte po úpravě nastavení

Zobrazování je možné také ve formě hexa prohlížeče. Ten neumožňuje editaci, jde tedy pouze o prohlížeč, který by se v nouzi mohl hodit. K úpravám textových souborů poslouží vestavěný textový editor. Zobrazuje čísla řádků a pozici ve sloupcích. Bohužel mě editor velmi zklamal. Nepodporuje zadávání českých znaků. Přesněji řečeno, ve výchozím stavu používá písmo Terminal, které neumožňuje zobrazení středoevropské znakové sady. Po změně písma na jiné je již vše v pořádku.

Rozšíření souborového správce

Ve spodním okně najdete ještě dvě funkce, které umožní pohodlnější práci se soubory. Kdo je zvyklý na zobrazení dvou panelů s náhledy na obsah disku, může si zapnout tzv. FM Extra. Jde o kopii hlavní části souborového manažeru, díky které můžete pohodlněji kopírovat soubory. Pro rychlé spouštění oblíbených aplikací využijete nástroj Quick Launch. V něm je možné vytvořit zástupce a případně je nastavit na spouštění jedním klepnutím. Můžete si zde vytvořit dokonce systém záložek a zástupce si v nich uspořádat.

Klepněte pro větší obrázek

Zdvojený souborový manažer díky funkci FM Extra

Podobně jako v Průzkumníkovi i zde můžete často používané složky naskládat do nabídky s oblíbenými položkami. Seznam souborů a složek je možné exportovat do textového souboru. Poslední zajímavou funkcí, kterou jsem ještě nezmínil, je trvalé odstranění souboru/složky bez mazání do koše.

Pomocník v nouzi

Program je zdarma a tvořen jediným člověkem zřejmě jen pro zábavu nebo vlastní potřeby. Nemá příliš funkcí, a jak jsem zmínil na začátku, nemůže ani v nejmenším konkurovat komerčním souborovým správcům. Vzhledem k tomu, že je možné jej spouštět bez instalace a obsahuje několik zajímavých funkcí, je ideální právě pro záchranné disky, případně práci v nouzovém režimu. Líbit se bude především příznivcům ovládání ve stylu Průzkumníka. Existuje také mnoho freewarových nástrojů se vzhledem „dvou svislých panelů“ a myslím, že mohou nabídnout více než A43.

A43 File Management Utility 2.45
produkt souborový manažer
výrobce B. G. Miller
web www.shawneelink.net/~bgmiller
cena zdarma
požadavky Windows 2000/XP

Témata článku: Windows, Prohlížeče, Freeware, Archiv, Oblíbený program, Jednoduchý nástroj, Extra, Bart

19 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Drek 24. 3. 2006 15:06:24
    Pouzivej, pouzivej, ja zustanu u svyho trusty FAR manageru.
  • Trek 24. 3. 2006 13:53:30
    Zdravicko, tak nevim, co resite ja mam ve Windows cygwin a pouzivam shell...
  • Danny S 23. 3. 2006 12:57:24
    Nejlepsi na TC je Hromadne prejmenovani souboru, To zboznuju.
Určitě si přečtěte

Jak rozšířit signál Wi-Fi: Extender je nejlevnější a snadná cesta

Jak rozšířit signál Wi-Fi: Extender je nejlevnější a snadná cesta

** Wi-Fi extendery dobře poslouží k rozšíření signálu ** Jsou to malé krabičky do zásuvky s triviálním nastavením ** Zvolte raději výkonnější modely, svůj účel splní lépe

Včera | David Polesný | 24

11 tipů, jak efektivně a přesně sledovat počasí pomocí internetu

11 tipů, jak efektivně a přesně sledovat počasí pomocí internetu

** Sledujte počasí z více zdrojů a podrobněji, přesněji tak určíte, jaké počasí vás potká na dovolené ** Na webu najdete hromadu pokročilých předpovědí počasí, ale i specializované meteorologické služby ** Vybrali jsme 14 služeb na počasí, které se vám můžou hodit

23.  6.  2017 | Jakub Čížek | 19

Nejlepší program pro střih videa na doma: 9 video editorů, ze kterých si vyberete

Nejlepší program pro střih videa na doma: 9 video editorů, ze kterých si vyberete

** Pokročilé střihové programy pro neprofesionální využití stojí do 3 000 Kč, jsou ale i zdarma ** Podpora 4K, hromada editačních funkcí a efektové filtry jsou samozřejmostí ** Vybrali jsme 9 nejzajímavějších programů pro nejrozšířenější operační systém Windows

25.  6.  2017 | Stanislav Janů | 34


Aktuální číslo časopisu Computer

Bojujeme proti Fake News

Dva velké testy: fotoaparáty a NASy

Co musíte vědět o změně evropského roamingu

Radíme s výběrem základní desky