a SPIS ví, co bude dělat

Činnost nově ustanoveného sdružení SPIS (Sdružení pro informační společnost) je vhodné sledovat poměrně intenzívně - je to první seriózně vypadající lobbyistická organizace v naší republice s oboru informačních technologií.
Činnost nově ustanoveného sdružení SPIS (Sdružení pro informační společnost) je vhodné sledovat poměrně intenzívně - je to první seriózně vypadající lobbyistická organizace v naší republice s oboru informačních technologií. SPIS vznikl nepochybně jako reakce (byť poněkud pozdní) na téměř programovou vládní nepodporu informačním technologiím; poprvé se na společné půdě sešli zástupci silně si konkurujících firem (např. Microsoft-Novell-IBM, Compaq-HP-AutoCont, Intel-Sun atd.), aby náhle vystupovali ve vztahu k českému státu coby jeden muž.
SPIS vydal po pár měsících existence své programové prohlášení, tj. jakýsi manifest či ústavu své činnosti.

Programové prohlášení SPISu podává možná až příliš patetickou formou vizi budoucího světa - informační technologie se podle něj stávají hlavním zdrojem bohatství vyspělých zemí, základem budoucích ekonomik má být oběh a směna informace, nehrají velkou roli zásoby surovin ani vybudovaná průmyslová základna. Možná bych použil méně definitivní výrazy; takové Rakousko vedle nás generuje polovinu zahraničního obchodu z turistiky, v oblasti IT je docela zaostalé (asi jako my) a moc mu to nevadí. O obrovském významu informačních a komunikačních technologií pochopitelně polemizovat nelze, všespasitelné ani nejsou - trošku se domnívám, že počátek příštího tisíciletí bude rovněž ve znamení renesance kultury, morálky, citu a emocí, jakési "ženskosti" jako nutného protipólu příliš přetechnizované, militantní, studené a necitlivé civilizace konce dvacátého století.

Nicméně zpět k manifestu SPISu. Jedna z jeho základních tezí je silně politická - jedná se o zásadní podporu integrace naší země do evropských struktur, tj. do NATO a EU. SPIS dále podporuje školství, kde deklaruje "nezbytný široký a demokraticky rovný přístup k informačním zdrojům, kromě samotného vzdělání". SPIS dále pokládá informatiku za klíčový nástroj pro uplatňování práv občanů na informace a za důležitou pojistku fungování demokratické společnosti. K těmto cílům není (kromě naprostého souhlasu) co dodat - snad jen to, že se ne zcela shodují s programovými tezemi skoro všech významných stran u nás, tedy i těch, které dopadly v nedávných volbách dobře. Bohužel.
Kromě těchto tezí byly definovány tři hlavní priority SPISu; ty jsou:
1. Integrace ČR do evropských struktur
2. Podpora drobného a středního českého podnikání
3. Posílení osvěty a znalostí o informatice mezi laickou i odbornou veřejností

Z těchto priorit byly vytvořeny tři pilotní projekty, každý z nich řeší jeden odborný tým (týmy jsou sestaveny z členských firem). Musím uznat, že tyto cíle jsou mírně překvapivé - SPIS se tedy programově nesoustřeďuje na to, aby státní firmy (do nichž pořád patří dvě třetiny průmyslových gigantů a bank) více utrácely v krátkém časovém intervalu do informačních technologií, ale daleko více se soustřeďuje jednak na věci dalekého výhledu (evropské struktury, osvěta) i na činnosti přímo neziskové, suplující činnost normálně fungujícího státu (podpora středního podnikání).

Velmi sympaticky se jeví i přímá odpověď SPISu na to, zda je "… další lobbyistickou skupinou se záluskem na státní peníze…". SPIS neskrývá, že základní motivace jeho členů je ekonomická, dosáhnout jejich vyššího obratu, a že je v tomto smyslu "skutečně počítačovou lobby". Poznamenává však, že možnosti extenzívního růstu informatického trhu v ČR jsou vyčerpány a že svému prospěchu lze nejlépe posloužit tím, že se pomůže celé zemi.
Programové prohlášení SPISu je podle našeho názoru velmi kvalitní a upřímné, což není v dnešní době úplně obvyklé. Nepochybně je to dáno i osobnostmi v jeho čele, jako je Ivan Pilný (dříve GŘ Microsoftu), Ondřej Felix (Oracle), Jiří Fabián (PVT), Svatoslav Novák (SPT Telecom), Jan Souček (IBM) a v neposlední řadě i jediná žena mezi muži, Jitka Pavlonová (dříve BVV).
Závěrem je dobré zmínit, že roční členství ve SPISu stojí 340 tisíc pro člena prvního stupně či 170 tisíc pro člena stupně druhého; členství je víceméně otevřené pro každou významnější firmu. A pokud bych si mohl dle svého zvyku na závěr mírně rýpnout, tak by sdružení (když už je zde pro tu informační společnost) slušel vlastní web nejlépe typu www.spis.cz a jiné e-mailové adresy než na computerhelp.cz.
Váš názor Další článek: Evropan brouzdá víc než Američan

Témata článku: Microsoft, Lobby, Jediná žena, Hlavní cíl, Základní struktura, Pozdní projekt, Struktura, Budoucí svět, Bude, DEL, Zásadní role, Obrovský smysl, Felix, Spis, Roční členství


Určitě si přečtěte

Elon Musk podpořil Signal jako náhradu WhatsAppu. Aplikaci okamžitě zavalili uživatelé
Markéta Mikešová
WhatsAppElon MuskFacebook
10 míst na mapách Googlu, která nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky

10 míst na mapách Googlu, která nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky

** Deset míst, které nesmíte vidět ve webových mapách ** Jsou to letiště, základny i elektrárny ** Nejvíce míst tají Francie

Jakub Čížek | 21

Jakub Čížek
Mapy GoogleMapy
Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

** Uspořádání kabelů můžete vnímat i jako podivný druh umění ** To nejkrásnější se skrývá v datacentrech a serverovnách ** Podívejte se na skutečné „cableporn“ z optiky i kroucené dvojlinky

Vojtěch Malý | 52

Vojtěch Malý
DatacentraServery
Pozor na tyto doplňky pro Chrome a Edge. Mohou obsahovat malware, varuje Avast
Jakub Čížek
MalwareProhlížeče
Vybíráme nejlepší monitory: Od úplně levných až po displeje na rozmazlování očí

Vybíráme nejlepší monitory: Od úplně levných až po displeje na rozmazlování očí

** Vybrali jsme nejlepší monitory na práci i pořádné hraní ** Nejlevnější monitor s kvalitním panelem nestojí ani tři tisíce ** Rozlišení 4K a větší obrazovka už není nedostupný luxus

David Polesný | 30

David Polesný
Monitory
Google vymyslel technologii superpřesného GPS. Už ji podporuje Pixel 5 a dorazí i na ostatní telefony

Google vymyslel technologii superpřesného GPS. Už ji podporuje Pixel 5 a dorazí i na ostatní telefony

** Kvalita GPS ve městech občas stojí za starou bačkoru ** Mohou za to odrazy signálu od okolních budov ** Google má jejich 3D model, a tak spolupracuje s výrobci GPS čipů

Jakub Čížek | 40

Jakub Čížek
NavigaceTechnologieGoogle
Microsoft Defender je jeden z nejlepších antivirových programů, tvrdí výsledky AV-TESTu
Karel Kilián
Windows DefenderAntivirusWindows 10
CZ.NIC bezplatně naděluje USB/NFC klíče. Jak jej získat?
Lukáš Václavík
CZ.NICeGovernment

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5