A není lepších počítačů než Apple Macintosh…

Firma Apple se hřeje na výsluní se svým novým modelem iMac. Zachrání tento počítač jablečný svět před propadem?
Firma Apple se hřeje na výsluní, jaké už tři roky nezažila: píše se o ní, mluví se o ní, počítače iMac dosahují údajně rekordních počtů objednávek, akcie vylétly skoro na čtyřnásobek své nejnižší hodnoty před rokem a půl. Firmě Apple se mnohé podařilo, její fanoušci opět jásají a věrni své tradiční oddanosti Macům už vidí, jak jejich firma poráží království zla Intel-Microsoft na hlavu.

V mnohém mají důvod k radosti. Firma Apple totiž především už nedělá ostudu předraženými produkty, pomalou inovací, nefunkčními verzemi operačního systému, půl roku trvajícími dodávkami i toho nejjednoduššího počítače, vývojáři houfně přecházejícími na platformu Windows. Nové stroje jsou cenově zhruba rovnocenné špičkovým značkám PC, jsou výkonné a inovátorské (notebooky, iMac, vůbec čip G3), operační systém už tolik nezlobí, dodávky se v USA prudce zlepšily (v Evropě a u nás moc ne), vývojáři se sice nevracejí zpět od PC, ale už neutíkají a nadále programují pro Apple. A navíc je zde velká image: velké dítě počítačového byznysu, Steve Jobs je zpět u kormidla a jeho charisma přesvědčuje statisíce lidí na světě.

To je všechno hezké, ale firma Apple prakticky vsadila svou pověst i budoucnost na jedno jméno: iMac. Designově unikátní stroj vyvolává nejrůznější reakce, většinou kladné až nadšené (mně se velmi líbí) až po naprosto odmítavé - těch ale není moc. Cena činí 1200 USD, což je sice na Apple pakatel, ale dnes už seženete obdobně výkonné PC za cenu i o čtvrtinu nižší.

Apple uvádí, že v prvním týdnu firma získala 150 000 objednávek na počítač, který ještě není ani na krámech v demoverzích (!) - stačila jen reklama a prohlášení Steva Jobse, že se jedná o další "šíleně skvělý" (insanely great) stroj. Toto číslo se může jevit jako gigantické, ale uvědomme si, že za týden se dnes na světě prodají skoro dva milióny pécéček! Analytici navíc odhadují, že toto je právě vlna fanoušků Apple, kteří by si koupili cokoli, co Jobs prohlásí za fantastické zboží, a že se kupní vlna rychle vyčerpá - současně pak spočítali, že pořizovací cena iMacu je blízko prodejní a že firma Apple jich musí prodat opravdu hodně (řádově milióny - jen kampaň má stát 50 mil. USD!), aby vydělala. Očekává se, že Apple prodá bez problémů možná milión iMaců v prvním půl roce, což budou náhrady dnes už dávno nevyhovujících počítačů Performa (výkonností lepších čtyřiosmšestek) - ale to je víceméně jednorázová akce, co dál?

Není iMac až moc revoluční? Je to jen jediný model, jediná cena, bez disketové mechaniky - lidé jsou ale různí, mají různé potřeby a různé cenové hladiny, které hodlají akceptovat. Kdyby Ford připravil jediný model auta, byť futuristického designu a dobré výkonnosti a řekl: a teď si všichni koupíte tento stejný bleděmodrý model, asi by dobře nedopadl. To, že firma skutečně vidí v iMacu velkou šanci, potvrzují i zvěsti, že je stále více pracovníků přesouváno do výroby a dalších oddělení týkající se iMacu - a hrozí, že se lhůty u modelů, které na rozdíl od iMaců jsou schopny vydělávat dlouhodobě slušné peníze (notebooky, stolní počítače, servery) získají zase dlouhé dodací lhůty. I tak Steve Jobs tvrdí, že v prvním čtvrtletí nebude jeho firma schopna pokrýt poptávku po iMacích, prý až v dalším. Apple tím dává hodně silnou zbraň pécéčkovské konkurenci - ta má sklady přeplněné zbožím a problémy s výrobou evidentně nemá. Zákazník si ještě možná počká pár měsíců na špičkový server nebo možná i na špičkový notebook, ale ne na ten nejobyčejnější počítač na stůl! Přitom během této doby klesnou ceny PC o dalších 10-15%, objeví se možná dva nové výkonnější čipy Pentium, nové disky, monitory, grafické adaptéry… a iMac bude stále stejný, jakkoli inovativní v době svého vzniku.

Jobsovi se především podařilo dát firmu do kupy, "promazat stroj" a snížit výdaje, vše nad očekávání kvalitně - Apple se dostává do profitu, byť maličkého a burza zaslouženě reaguje zvýšením ceny akcií. Žádný zánik firmy se nekoná a její prodej v krátké době se konat také nebude - hvězda firmy ale může začít stoupat až v tom okamžiku, až začne rychle růst její obrat a tržní podíl, k čemuž je ovšem stále velice daleko.

Váš názor Další článek: AMD K6-2 v notebooku

Témata článku: Notebooky, Apple, Oddanost, Velká hvězda, Nen, APP, LEP, Apple M, Jobs, První dodávka, Apple Macintosh, Skvělá budoucnost, Pomalá doba, Charisma


Určitě si přečtěte

Pozor na tyto doplňky pro Chrome a Edge. Mohou obsahovat malware, varuje Avast
Jakub Čížek
MalwareProhlížeče
Jak v prohlížeči vypnout oznámení zasílaná webovými stránkami

Jak v prohlížeči vypnout oznámení zasílaná webovými stránkami

** Obtěžují vás neustálé dotazy webů, zda chcete zobrazovat oznámení? ** Můžete je zakázat, a to jak kompletně, tak i pro jednotlivé stránky ** Připravili jsme návody pro Chrome, Firefox, Edge a Operu

Karel Kilián | 11

Karel Kilián
Jak na InternetTipyProhlížeče
Air Bank, Fio banka a MONETA zakládají alianci pro bankovní identitu
Jakub Čížek
BankaČeskoeGovernment
Vážně dnes ještě někdo krade Adobe? Video můžete stříhat zdarma v Resolve a fotky i vektory zvládne Affinity

Vážně dnes ještě někdo krade Adobe? Video můžete stříhat zdarma v Resolve a fotky i vektory zvládne Affinity

** Kde jsou ty doby, kdy měl skoro každý doma Photoshop ** Photoshop a Premiere Pro od kamaráda nebo z warezu ** Dnes už to nemá smysl, existuje totiž hromada laciných alternativ

Jakub Čížek | 90

Jakub Čížek
Grafický editorStřih videa
Vybrali jsme 12 programovatelných hraček a stavebnic pro děti a jejich rodiče

Vybrali jsme 12 programovatelných hraček a stavebnic pro děti a jejich rodiče

** Získejte děti pro matematiku a základy techniky ** Kupte jim hračku nebo stavebnici, které vdechnou vlastní život ** Vybrali jsme stavebnice pro malé caparty i budoucí experty

Jakub Čížek | 10

Jakub Čížek
Stavebnice

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5