A kdo bude chtít Intel?

>Třetí velkou firmou, která začala do svých nižších řad počítačů montovat jiné čipy než od Intelu, je Hewlett-Packard.
Třetí velkou firmou, která začala do svých nižších řad počítačů montovat jiné čipy než od Intelu, je Hewlett-Packard. Některé modely Pavillion (u nás se neprodávají) budou vybavovány čipem AMD K6-2 místo Pentií, z důvodů lepšího zvládání grafiky, 3D a vůbec multimediálních aplikací. Hewlett-Packard tak poprvé ve své historii přešel u některých počítačů na jiné procesory než od svého partnera, firmy Intel. Mezi největšími výrobci počítačů používají čipy od AMD ještě Compaq a IBM, dále pak ovšem mnoho desítek menších výrobců. Podle analytiků prodává firma AMD gigantům své čipy hluboko pod tabulkovou cenou, zřejmě zhruba za 100 USD za kus místo za cenu 229 USD, kterou má v cenících.

Na horním konci není také dobrá zpráva pro Intel. Firma Compaq totiž prohlásila, že letos se na trhu objeví první počítače se jménem Compaq na štítku, avšak s čipem Alpha uvnitř. I to je poprvé v historii, kdy Compaq do serveru nebo high-end stanice umístí jiný čip než od firmy Intel, a pro čipového giganta to je možná ještě studenější sprcha. Přitom nepůjde o počítače s Unixem, ale se starými známými Windows NT; pravděpodobně bude Alpha nainstalovaná do nejrychlejších grafických stanic (řada XP) a do některých serverů. Mimochodem, jsme-li u Compaqu: firma ohlásila, že celkové náklady na absorbování Digitalu dosáhnou naprosto astronomické výše 4.7 miliardy dolarů. Nejde o náklady na zakoupení firmy, ale o výdaje toho typu, jako že zaměstnanci dostanou nové vizitky a přemalují se cedulky na toaletách. Nebo bez hloupých vtipů: jde hlavně o odstupné zaměstnancům, kteří dostanou výpověď či budou převeleni na novou práci, o ztráty způsobené tím, že se překopávají firemní struktury a místo šlapajícího chodu firmy neustále běží diskuse o tom, kdo bude co dělat, kdo bude komu velet atd.

Připomínám, že tato částka je větší než i ten největší zatím dosažený celoroční zisk Compaqu.
Pokrok nastal i ve sporu mezi antimonopolním úřadem a Intelem; soudce nařídil Intelu, aby "okamžitě odpověděl" na výhrady úřadu a dal mu lhůtu pouze do 13. července.

Živě komentuje: Firma Intel má v posledních týdnech nějaké smolné období - nemine pár dní, aby se neobjevila nějaká méně příjemná zpráva a když se firmě konečně podaří uvést na trh nový čip (Xeon), je to zase vyváženo tím, že má chybu. Dezerce firmy HP je určitě pro Intel dost nepříjemná z hlediska reputace, finančně nepůjde o žádnou významnou ztrátu. Proti cenovému dumpingu od AMD nyní nemůže Intel skoro nic dělat, protože by se slevami připravil o obrovské příjmy; proto raději toto oželí a bude doufat, že podzim vše napraví. Koncem roku totiž bude uveden na trh konečně pořádný procesor třídy Celeron ("Mendocino") na 333 MHz s integrovanou vysokorychlostní pamětí, a cenou zřejmě pod 100 USD. Neočekává se, že by firma AMD měla na tento čip ihned odpověď, ale pravděpodobně bude schopná své čipy K6-2 zlevnit ještě více. Ještě prestižnější je boj v serverové aréně - Compaq vlastně říká Intelu do očí "na Alphu nemáte", protože kromě výkonnosti je čip Alpha spíše nevýhodný. Windows NT a jejich aplikace na něm nejsou dokonale odladěné, produktová podpora je náročnější, standardizace je menší.
Váš názor Další článek: Evropan brouzdá víc než Američan

Témata článku: Windows, Pořádný procesor, Alpha


Určitě si přečtěte

Zahodil jsem Windows, přešel na Linux a nezbláznil se z toho

Zahodil jsem Windows, přešel na Linux a nezbláznil se z toho

** Měsíc jsem se nedotkl Windows a byl závislý jen na Linuxu ** Jaká byla pozitiva a negativa přechodu? ** Se kterými aplikacemi jsem (ne)zápasil a které bych doporučil?

Lukáš Václavík | 245

10 věcí, které nás štvou na Windows 10 a bohužel asi jen tak nepřestanou

10 věcí, které nás štvou na Windows 10 a bohužel asi jen tak nepřestanou

** Windows 10 je na trhu 5 let, ale pořád má velké rezervy ** Ani desátá velká aktualizace, která vyjde na podzim, je nevyřeší ** Štvou nás Windows Update, Store, Nastavení atd.

Lukáš Václavík | 147

AMD Ryzen 5000 s architekturou Zen 3: počet jader zůstává, výkon rekordně roste

AMD Ryzen 5000 s architekturou Zen 3: počet jader zůstává, výkon rekordně roste

** AMD představilo novou generaci desktopových procesorů řady Ryzen 5000 ** Nová architektura Zen 3 přináší mnoho vylepšení a přibližně 19% zvýšení výkonu IPC ** Všechny modely budou v prodeji 5. listopadu

Karel Javůrek | 43

DeOldify: Téměř zázračná technologie, která obarvuje 2. světovou válku, nebo vaše fotky z dětství

DeOldify: Téměř zázračná technologie, která obarvuje 2. světovou válku, nebo vaše fotky z dětství

** Neuronová síť DeOldify obarvuje fotky ** Můžete si ji vyzkoušet sami i bez superpočítače ** YouTube je plný obarvených ikonických videí

Jakub Čížek | 21

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 4

Nvidia představila grafické karty GeForce RTX 3090, RTX 3080 a RTX 3070. Známe české ceny

Nvidia představila grafické karty GeForce RTX 3090, RTX 3080 a RTX 3070. Známe české ceny

** Nvidia uvedla nové desktopové grafické karty GeForce RTX 3000 ** Jedná se o modely GeForce RTX 3070, 3080 a 3090 ** K výrobě se používá 8nm technologii od Samsungu

Karel Javůrek | 67


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest televizí do 25 000 Kč

Nejlepší herní klávesnice

Srovnání správců hesel

Jak upravit fotky pro tisk