Procesory od Intelu dostaly všechny avizované výkonnostní záplaty, pojďme se tedy podívat, jestli už jsou dostatečnou konkurencí pro AMD.
Rozumnější příkon
Dobrý výkon pro produktivitu
Kolísavý herní výkon
Životnost platformy
8,3
Intel v prosinci vydal prohlášení, ve kterém zveřejnil, v čem všem byl problém u jeho nových procesorů a jaká má řešení. Část z nich se podařilo vyřešit v novém sestavení Windows 11, konkrétně od čísla 26100.2161. Další nedostatky se týkaly BIOSů základních desek, nicméně přes Vánoce přišla poslední záplata v podobě mikrokódu 0x114. To znamená jediné – můžeme se pustit do testování.

Dnes se díváte na recenzi procesoru Core Ultra 7 265K, během příštích týdnů otestujeme Core Ultra 9 285K, tedy dva nejvýkonnější procesory od Intelu. Obě recenze pojmeme tak, že ukážeme, jak se s procesory pracuje a jak se chovají v různých podmínkách. Tento test je provázaný s nedávným testem, ve kterém ukazujeme, jak si procesor vede s různě rychlými paměťmi RAM.
Snížení příkonu
Začneme u nejpodstatnější změny, kterou poznáte v praxi, a tou je snížení příkonu procesoru. I pokud mu povolíte všechny limity, vezme si maximálně 200 W při plném pracovním nasazení, při hraní her to je výrazně méně. Intel se v tomto ohledu dotahuje na AMD, jehož procesory mají maximum na 200 W a doteď se daly považovat za úspornější.
Intel však nově kraluje v možnostech chlazení procesorů. Core Ultra 7 265K klidně uchladíte s lepším vzduchovým chladičem, vodník není nezbytně nutný. Pro test jsem použil chladič Endorfy Navis 360 a v plné zátěži se teplota procesoru držela pod 70 °C, zatímco minulé generace by šly ke 100 °C a nastalo by teplotní škrcení výkonu. Mimo zátěž si procesor vezme 13 W a celá sestava i s grafikou 85 W, což jsou hezká čísla.
Pokračování článku patří k prémiovému obsahu pro předplatitele
Chci Premium a Živě.cz bez reklam
Od 41 Kč měsíčně