A je to oficiální: Apple přechází k Intelu!

Ač informace o přechodu firmy Apple z platformy PowerPC k Intelu probleskly tiskem už několikrát, byly vždy zavrženy příznivci této firmy jako holá nemožnost, nesmysl až hanebná pomluva. Mýlili se.
A je to oficiální: Apple přechází k Intelu!

Stačí se podívat do diskusí na Živě, kdy jsme tento krok jako možnost poprvé zmiňovali – „holý nesmysl“ a „klasický FUD“ (pan Lér z Mujmac.cz), „bláboly, zabedněnost, výpotky“. Nyní budou muset fanoušci i fanatici platformy Apple ony zabedněné výpotky připsat svému Bohovi – šéfovi Apple Steve Jobsovi. Ale to bude v pořádku – fanatik bez námahy otočí názor, pokud tak o pět minut dřív učiní i jeho modla. Tak, a dost bylo škádlení příznivců Maců (co by pro ně člověk neudělal, že).

U Intelu bude lépe?

Co se vlastně Apple chystá udělat a činí s přechodem na Intel dobře? Argumenty, které nás napadnou jako první, spíše hovoří proti. Applu se totiž daří jako nikdy předtím: firma má nejen finančně nejúspěšnější periodu ve své historii, prodává nejvíce počítačů Mac za poslední čtyři roky, přišel s velmi kvalitní verzí operačního systému a dalšími výbornými aplikacemi z vlastní dílny. Proč otáčet kormidlem právě v takovémto okamžiku? Zdá se to být postavené na hlavu – vítězná sestava se nemění ani ve sportu, ani v počítačích.

Jenomže to poslední, co bychom od šéfa firmy Jobse, kterého si za jeho jasnozřivost i výsledky vážit v posledních letech vážíme stále více, mohli nyní čekat, je nepromyšlený tah nebo dokonce takto banální chyba.

Především: Jobs ví, co my nevíme. On jedná s IBM, takto výhradním dodavatelem čipů PowerPC, a jen on (plus několik vyvolených v Apple a IBM) ví, jaká situace doopravdy je. Pouze v kuloárech probleskuje pár nejasných zmínek o současných „trnitých“ vztazích mezi oběma firmami, o nedostatcích IBM v dodávkách čipů, a dokonce snad i o neochotě IBM do vývoje low-end procesorů pro Apple dále investovat. Přechod na Intel tak nemusel být až tak dobrovolný.

Dále: Jobs ví, co my nevíme, díl druhý. On a jeho odborníci u Applu mají nepochybně dokonale zmapovaný vývoj procesorů a lépe než všichni analytici na světě ví, kam míří vývoj u Intelu i AMD, co se skrývá za čipem Cell a podobně – je také jasné, že měl možnost do vývojových laboratoří těchto firem nahlédnout podstatně hlouběji než ti, kteří o tom píší pro veřejnost. Jobs ví a my to nevíme: to, za kolik mu Intel nabídl své čipy.

A konečně: Jobs toho sice mnoho ví, ale přesto se rozhodl o riskantní skok až někam za horizont, kam nevidí nikdo. To, že se Applu daří dobře (i po finanční stránce) mu právě umožní učinit „velký skok“ a přežít pár riskantních let.

Příprava na finální útok

Obrovský úspěch iPodu totiž zrodil nový fenomén: Apple jako lídr v digitální spotřební elektronice, byť zatím jen v jednom segmentu. Riskantní Jobsova sázka je založena na následujícím předpokladu: osobní počítač (jedno zda Apple nebo PC) je skutečně víceméně mrtev a nedá se na něm vydělávat, ale éra digitální domácnosti, ve které se budou utrácet obrovské peníze, teprve začíná.

Apple proto opustí obtížnou cestu vlastní platformy v počítačích a bezstarostně se sveze s Intelem, i když třeba bude postupně ztrácet a jeho počítače časem splynou s pécéčky – to bude trvat i v nejhorším scénáři desítky let, protože věrnost uživatelů Maců je legendární.

Mezitím Apple vrhne všechny své síly do oblasti digitální domácnosti a digitální zábavy. (Nezapomeňme, že Steve Jobs právě zde již docílil úspěchu, který po finanční stránce zastiňuje jeho úspěch u Apple: je významným spoluvlastníkem firmy Pixar, dnes nejúspěšnějšího producenta celovečerních animovaných filmů na světě. Jobs má ve firmě má údajně 70%, Pixar koupil v roce 1986 za 10 mil. dolarů, dnes je tržní kapitalizace Pixaru 6 miliard.).

Apple chce využít svého jména, mimořádné hodnoty a půvabu značky, inženýrských schopností svého dnes mimořádně dobře sestaveného manažerského týmu a Jobsova vizionářství k tomu, aby překročil stín počítačů a stal se skutečným králem našich budoucích digitálních domovů. Tak řekněte: nestojí tahle myšlenka za trošku riskování?

Diskuze (201) Další článek: Začala výstava Mikroprocesory - srdce počítačů

Témata článku: Apple, Byznys, Jobs, Legendární počítač, Následující minuta, Banální chyba, Poslední procesor, Pixar, Nejhorší scénář, Holý nesmysl, Digitální platforma, Tržní lídr, APP, Dodavatel čipů, Riskování


Určitě si přečtěte

Volitelná aktualizace Windows 10 opravila několik chyb, způsobila ale další problémy
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
Dostali jste nový počítač? Tohle s ním udělejte, než ho začnete používat

Dostali jste nový počítač? Tohle s ním udělejte, než ho začnete používat

** Každý nový počítač si zaslouží počáteční péči ** Odinstalujte bloatware a nezapomeňte na vhodné nastavení ** Poradíme, jak se o počítač s Windows 10 postarat

David Polesný, Stanislav Janů | 75

David PolesnýStanislav Janů
PočítačeNotebooky
Google vymyslel technologii superpřesného GPS. Už ji podporuje Pixel 5 a dorazí i na ostatní telefony

Google vymyslel technologii superpřesného GPS. Už ji podporuje Pixel 5 a dorazí i na ostatní telefony

** Kvalita GPS ve městech občas stojí za starou bačkoru ** Mohou za to odrazy signálu od okolních budov ** Google má jejich 3D model, a tak spolupracuje s výrobci GPS čipů

Jakub Čížek | 44

Jakub Čížek
NavigaceTechnologieGoogle
Lidl buduje chytrou domácnost, propojí všechno se vším
Lukáš Václavík
LidlChytrá domácnostIoT
26 užitečných rozšíření pro Chrome: Naučte prohlížeč nové věci

26 užitečných rozšíření pro Chrome: Naučte prohlížeč nové věci

** Prohlížeč Chrome obsahuje širokou škálu funkcí, neumí ale všechno ** Jeho schopnosti můžete rozšířit pomocí rozšíření ** Vybrali jsme pro vás zajímavé a užitečné doplňky

Karel Kilián | 47

Karel Kilián
Doplňky do prohlížečeChromeProhlížeče
Micro:bit V2: Tuto destičku plnou čipů dokáže naprogramovat i vaše babička

Micro:bit V2: Tuto destičku plnou čipů dokáže naprogramovat i vaše babička

** Chcete se teď hned naučit programovat čipy? ** Nechcete nic instalovat a číst zdlouhavé manuály? ** Naprogramujeme si Micro:bit, který zahraje Tichou noc

Jakub Čížek | 35

Jakub Čížek
Pojďme programovat elektronikuProgramování pro děti
Výmluvy filmových pirátů jsou stejně ostudné jako český autorský zákon (komentář)

Výmluvy filmových pirátů jsou stejně ostudné jako český autorský zákon (komentář)

** Autorský zákon vůbec nerespektuje internet a současnou realitu. ** Je stahování filmů legální a jaké se na to vztahují výjimky? ** Proč a za co všechno platíme výpalné?

Lukáš Václavík | 361

Lukáš Václavík
PirátstvíHudba, filmy, seriály
Messenger a Instagram přicházejí v Evropě o funkce. Kvůli nové směrnici o soukromí
Vladislav Kluska
EvropaInstagramFacebook Messenger
Kudy proudí doprava? Na mapách můžete sledovat autobusy, vlaky, letadla i lodě

Kudy proudí doprava? Na mapách můžete sledovat autobusy, vlaky, letadla i lodě

Současná situace cestování zrovna dvakrát nepřeje, kvůli covidu můžeme jezdit leda tak prstem po mapě. A nebo můžeme prsty nechat volné a koukat, jak po mapě cestuje někdo jiný. Díky otevřeným datům dopravních či přepravních společností je to hračka.

Lukáš Václavík | 10

Lukáš Václavík
Doprava

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest rychlých Wi-Fi 6 routerů

Jak ztišit počítač

Velký test mATX skříní