A je to oficiální: Apple přechází k Intelu!

Ač informace o přechodu firmy Apple z platformy PowerPC k Intelu probleskly tiskem už několikrát, byly vždy zavrženy příznivci této firmy jako holá nemožnost, nesmysl až hanebná pomluva. Mýlili se.
A je to oficiální: Apple přechází k Intelu!

Stačí se podívat do diskusí na Živě, kdy jsme tento krok jako možnost poprvé zmiňovali – „holý nesmysl“ a „klasický FUD“ (pan Lér z Mujmac.cz), „bláboly, zabedněnost, výpotky“. Nyní budou muset fanoušci i fanatici platformy Apple ony zabedněné výpotky připsat svému Bohovi – šéfovi Apple Steve Jobsovi. Ale to bude v pořádku – fanatik bez námahy otočí názor, pokud tak o pět minut dřív učiní i jeho modla. Tak, a dost bylo škádlení příznivců Maců (co by pro ně člověk neudělal, že).

U Intelu bude lépe?

Co se vlastně Apple chystá udělat a činí s přechodem na Intel dobře? Argumenty, které nás napadnou jako první, spíše hovoří proti. Applu se totiž daří jako nikdy předtím: firma má nejen finančně nejúspěšnější periodu ve své historii, prodává nejvíce počítačů Mac za poslední čtyři roky, přišel s velmi kvalitní verzí operačního systému a dalšími výbornými aplikacemi z vlastní dílny. Proč otáčet kormidlem právě v takovémto okamžiku? Zdá se to být postavené na hlavu – vítězná sestava se nemění ani ve sportu, ani v počítačích.

Jenomže to poslední, co bychom od šéfa firmy Jobse, kterého si za jeho jasnozřivost i výsledky vážit v posledních letech vážíme stále více, mohli nyní čekat, je nepromyšlený tah nebo dokonce takto banální chyba.

Především: Jobs ví, co my nevíme. On jedná s IBM, takto výhradním dodavatelem čipů PowerPC, a jen on (plus několik vyvolených v Apple a IBM) ví, jaká situace doopravdy je. Pouze v kuloárech probleskuje pár nejasných zmínek o současných „trnitých“ vztazích mezi oběma firmami, o nedostatcích IBM v dodávkách čipů, a dokonce snad i o neochotě IBM do vývoje low-end procesorů pro Apple dále investovat. Přechod na Intel tak nemusel být až tak dobrovolný.

Dále: Jobs ví, co my nevíme, díl druhý. On a jeho odborníci u Applu mají nepochybně dokonale zmapovaný vývoj procesorů a lépe než všichni analytici na světě ví, kam míří vývoj u Intelu i AMD, co se skrývá za čipem Cell a podobně – je také jasné, že měl možnost do vývojových laboratoří těchto firem nahlédnout podstatně hlouběji než ti, kteří o tom píší pro veřejnost. Jobs ví a my to nevíme: to, za kolik mu Intel nabídl své čipy.

A konečně: Jobs toho sice mnoho ví, ale přesto se rozhodl o riskantní skok až někam za horizont, kam nevidí nikdo. To, že se Applu daří dobře (i po finanční stránce) mu právě umožní učinit „velký skok“ a přežít pár riskantních let.

Příprava na finální útok

Obrovský úspěch iPodu totiž zrodil nový fenomén: Apple jako lídr v digitální spotřební elektronice, byť zatím jen v jednom segmentu. Riskantní Jobsova sázka je založena na následujícím předpokladu: osobní počítač (jedno zda Apple nebo PC) je skutečně víceméně mrtev a nedá se na něm vydělávat, ale éra digitální domácnosti, ve které se budou utrácet obrovské peníze, teprve začíná.

Apple proto opustí obtížnou cestu vlastní platformy v počítačích a bezstarostně se sveze s Intelem, i když třeba bude postupně ztrácet a jeho počítače časem splynou s pécéčky – to bude trvat i v nejhorším scénáři desítky let, protože věrnost uživatelů Maců je legendární.

Mezitím Apple vrhne všechny své síly do oblasti digitální domácnosti a digitální zábavy. (Nezapomeňme, že Steve Jobs právě zde již docílil úspěchu, který po finanční stránce zastiňuje jeho úspěch u Apple: je významným spoluvlastníkem firmy Pixar, dnes nejúspěšnějšího producenta celovečerních animovaných filmů na světě. Jobs má ve firmě má údajně 70%, Pixar koupil v roce 1986 za 10 mil. dolarů, dnes je tržní kapitalizace Pixaru 6 miliard.).

Apple chce využít svého jména, mimořádné hodnoty a půvabu značky, inženýrských schopností svého dnes mimořádně dobře sestaveného manažerského týmu a Jobsova vizionářství k tomu, aby překročil stín počítačů a stal se skutečným králem našich budoucích digitálních domovů. Tak řekněte: nestojí tahle myšlenka za trošku riskování?

Diskuze (201) Další článek: Začala výstava Mikroprocesory - srdce počítačů

Témata článku: Byznys, Apple, Pixar, Riskování, Legendární počítač, Dodavatel čipů, Holý nesmysl, APP, Digitální platforma, Banální chyba, Nejhorší scénář, Poslední procesor, Následující minuta, Jobs, Tržní lídr


Určitě si přečtěte

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

** Do deseti tisíc korun lze dnes koupit slušné notebooky ** V nabídce ale i tak převládají zastaralé a pomalé modely ** Poradíme, jak dobře vybrat i s omezeným rozpočtem

David Polesný | 98

HTTPS byl pouze první krok. Chrome zavádí DoH, tedy šifrované DNS. Dopady mohou být obrovské

HTTPS byl pouze první krok. Chrome zavádí DoH, tedy šifrované DNS. Dopady mohou být obrovské

** Šifrovaný web je dnes už samozřejmost ** Jeden díl skládačky ale ještě chybí – DNS ** Firefox už začal a teď se na šifrované DNS chystá i Chrome

Jakub Čížek | 94

Vyzkoušeli jsme chytrou čínskou zásuvku Sonoff S26 za tři stovky. Nevyhořeli jsme

Vyzkoušeli jsme chytrou čínskou zásuvku Sonoff S26 za tři stovky. Nevyhořeli jsme

** Je sice z Aliexpressu, ale funguje ** Můžete ji ovládat hlasem přes Amazon Echo nebo Google Home ** Za tři stovky zautomatizuje menší 230V spotřebič

Jakub Čížek | 101

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

** Představte si biblickou potopu ** Nejprve zaniknou Děčín a Břeclav, pak i Brno a Praha ** Hlavním městem se stane Jihlava a zbytky Čechů přežijí na Kvildě

Jakub Čížek | 92

Podívejte se, jak vypadá mikrofon nebo blecha pod elektronovým mikroskopem

Podívejte se, jak vypadá mikrofon nebo blecha pod elektronovým mikroskopem

** Z Brna pochází třetina světové produkce elektronových mikroskopů ** První československý kus vyrobila Tesla už v 50. letech ** Dnes na ni navazuje třeba brněnský Tescan

Jakub Čížek | 19


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 20 procesorů

Srovnání 15 True Wireless sluchátek

Vyplatí se tisknout fotografie doma?

Vybíráme nejlepší základní desky