A co děti, mají se kde připojit?

Nově stavěné domy v Británii i USA bez širokopásmového internetu hledají obyvatele hůře než domy s přístupem k internetu. Náznaky tohoto trendu pronikají i k nám, i když si ho stavbaři ještě nevšimli.
Nabídnout dnes v realitní kanceláři k prodeji dům určený k celoročnímu obývání bez elektřiny a tekoucí vody není snad ani myslitelné. Kvalita a dostupnost inženýrských sítí je jedním ze základních parametrů pro stanovení ceny. Možnost připojení k internetu se v poslední době dostala do pozice služby, která je pro stále větší skupinu lidí stejně důležitá jako elektrifikace nebo kanalizace. Díky tomu dostupnost či absence připojení k internetu ovlivňuje cenu bydlení. Trendu si všímají i společnosti, které stavějí obytné komplexy.

Širokopásmové připojení k internetu už není doménou pouze firem a tedy kancelářských budov, ale právě na vývoji trhu s kancelářskými budovami je vidět vzrůstající důležitost kvalitního připojení. I v České republice vybírají developeři místa pro nové kancelářské komplexy také podle dostupnosti vysokorychlostního internetu. Pro firemní zákazníky to znamená blízkost nebo snadné připojení optickými vlákny s rychlostí v řádu desítek megabitů. Pozemek, který je od stávajících drah optického vedení vzdálen, klesá na ceně, protože absence vysokorychlostního internetu nebo náklady na jeho dovedení do budoucích budov znamenají snížení návratnosti investic o tyto náklady.

Průzkum provedený ve Spojených státech ukázal, že stavební společnosti budující obytné domy stále častěji začleňují přípojky k širokopásmovému internetu a počítačovou kabeláž do základního projektu kvůli vzrůstajícímu počtu požadavků na vysokorychlostní připojení k internetu mezi běžnými domácími uživateli. Práci mají usnadněnou díky velkému rozšíření služeb xDSL a kabelovým rozvodům.

Česká republika je zatím stranou tohoto výrazného vývoje. Vysokorychlostní internet pro domácnosti je zatím nedostupný jak fyzicky tak finančně, i když se situace pomalu mění k lepšímu. I přesto pro úzkou skupinu lidí tvoří přístup k internetu natolik důležitý doplněk bydlení, že se za ním stěhují. Dost možná znáte někoho, kdo se stěhoval po Praze či jiných městech jen proto, aby se mohl připojit svého času k Dattelu, nyní k Mistralu společnosti UPC či jinému poskytovateli připojení. Lze v tomto směru pozorovat i renesanci bydlení v panelácích, sídliště mají totiž často kabelové přípojky s možností internetu a současně ceny za bydlení nejsou nějak vysoko.

S rozšířením ADSL a snad s přijatelnou úpravou v poměru výkon/cena se širokopásmové připojení stane běžnou součástí českých domů a počítačovou kabeláž budou nabízet stavební firmy automaticky. Stačilo by, aby tytéž společnosti vybíraly pro nové projekty místa pokrytá ADSL nebo s poskytovateli připojení dojednali přivedení takového připojení ať už formou upgrade telefonní ústředny nebo bezdrátovým pojítkem. Lidí ochotných zaplatit za kvalitní připojení k internetu je totiž čím dál víc.

Diskuze (6) Další článek: Pět záplat na Office a Windows, jedna z nich kritická

Témata článku: Internet, Děti, Dítě, Budova, Absence, Vzrůstající trend, Kabeláž, Snadný upgrade


Určitě si přečtěte

Velká jarní aktualizace Windows 10: Co přináší April 2018 Update

Velká jarní aktualizace Windows 10: Co přináší April 2018 Update

** Po necelém půl roce je tu další aktualizace Windows ** Přináší časovou osu nebo sdílení souborů jako na mobilu ** A také Application Guard, který umí virtualizovat Edge

Jakub Čížek | 143

Google ADT-2: Miniaturní krabička s Android TV 8.0, kterou si nikdy nekoupíte

Google ADT-2: Miniaturní krabička s Android TV 8.0, kterou si nikdy nekoupíte

** Dlouho se nevědělo, co to přesně má být ** Pak se s krabičkou Google pochlubil na I/O ** Do „Chromecastu“ vtěsnal celý Android TV

Jakub Čížek | 22

15 věcí, které umí Windows 10, ale možná o nich vůbec nevíte

15 věcí, které umí Windows 10, ale možná o nich vůbec nevíte

** Systém Windows 10 umí spoustu užitečných drobností ** O mnoha praktických funkcích pravděpodobně ani nevíte ** Poznejte užitečné tipy, které se vám mohou hodit každý den

Vladislav Kluska | 30

Alan Turing: Genius, který matematicky stvořil počítač

Alan Turing: Genius, který matematicky stvořil počítač

Řešením matematického problému se dostal k modelu teoretického stroje, který nese jeho jméno a je základem logiky univerzálních počítačů.

Pavel Tronner | 56

Nechcete platit za Total Commander? Těmito bezplatnými programy ho můžete nahradit

Nechcete platit za Total Commander? Těmito bezplatnými programy ho můžete nahradit

** Total Commander je na Windows takřka legendou ** Licence však stojí více než tisíc korun ** Našli jsme pro vás deset alternativ dostupných zdarma

Karel Kilián | 88


Aktuální číslo časopisu Computer

Kdy necháme řídit chytrá auta?

6 Wi-Fi Mesh systémů ve velkém testu

Srovnali jsme 7 sportovních kamer

Znáte pravidla pro létání s drony?