A co děti, mají se kde připojit?

Nově stavěné domy v Británii i USA bez širokopásmového internetu hledají obyvatele hůře než domy s přístupem k internetu. Náznaky tohoto trendu pronikají i k nám, i když si ho stavbaři ještě nevšimli.
Nabídnout dnes v realitní kanceláři k prodeji dům určený k celoročnímu obývání bez elektřiny a tekoucí vody není snad ani myslitelné. Kvalita a dostupnost inženýrských sítí je jedním ze základních parametrů pro stanovení ceny. Možnost připojení k internetu se v poslední době dostala do pozice služby, která je pro stále větší skupinu lidí stejně důležitá jako elektrifikace nebo kanalizace. Díky tomu dostupnost či absence připojení k internetu ovlivňuje cenu bydlení. Trendu si všímají i společnosti, které stavějí obytné komplexy.

Širokopásmové připojení k internetu už není doménou pouze firem a tedy kancelářských budov, ale právě na vývoji trhu s kancelářskými budovami je vidět vzrůstající důležitost kvalitního připojení. I v České republice vybírají developeři místa pro nové kancelářské komplexy také podle dostupnosti vysokorychlostního internetu. Pro firemní zákazníky to znamená blízkost nebo snadné připojení optickými vlákny s rychlostí v řádu desítek megabitů. Pozemek, který je od stávajících drah optického vedení vzdálen, klesá na ceně, protože absence vysokorychlostního internetu nebo náklady na jeho dovedení do budoucích budov znamenají snížení návratnosti investic o tyto náklady.

Průzkum provedený ve Spojených státech ukázal, že stavební společnosti budující obytné domy stále častěji začleňují přípojky k širokopásmovému internetu a počítačovou kabeláž do základního projektu kvůli vzrůstajícímu počtu požadavků na vysokorychlostní připojení k internetu mezi běžnými domácími uživateli. Práci mají usnadněnou díky velkému rozšíření služeb xDSL a kabelovým rozvodům.

Česká republika je zatím stranou tohoto výrazného vývoje. Vysokorychlostní internet pro domácnosti je zatím nedostupný jak fyzicky tak finančně, i když se situace pomalu mění k lepšímu. I přesto pro úzkou skupinu lidí tvoří přístup k internetu natolik důležitý doplněk bydlení, že se za ním stěhují. Dost možná znáte někoho, kdo se stěhoval po Praze či jiných městech jen proto, aby se mohl připojit svého času k Dattelu, nyní k Mistralu společnosti UPC či jinému poskytovateli připojení. Lze v tomto směru pozorovat i renesanci bydlení v panelácích, sídliště mají totiž často kabelové přípojky s možností internetu a současně ceny za bydlení nejsou nějak vysoko.

S rozšířením ADSL a snad s přijatelnou úpravou v poměru výkon/cena se širokopásmové připojení stane běžnou součástí českých domů a počítačovou kabeláž budou nabízet stavební firmy automaticky. Stačilo by, aby tytéž společnosti vybíraly pro nové projekty místa pokrytá ADSL nebo s poskytovateli připojení dojednali přivedení takového připojení ať už formou upgrade telefonní ústředny nebo bezdrátovým pojítkem. Lidí ochotných zaplatit za kvalitní připojení k internetu je totiž čím dál víc.

Diskuze (6) Další článek: Pět záplat na Office a Windows, jedna z nich kritická

Témata článku: Internet, Děti, Budova, Vzrůstající trend, Absence, M/s, Kabeláž, Dítě, Mistral, Snadný upgrade


Určitě si přečtěte

E-mail zdarma - není čas změnit vaši starou adresu?

E-mail zdarma - není čas změnit vaši starou adresu?

** E-mail většina z nás za svůj život příliš nemění. ** Služby se ale vyvíjí a některé mají zajímavé funkce. ** Velkým lákadlem může být integrace do ekosystému dalších služeb.

Vladislav Kluska | 64

Nová 3D tiskárna je 10× rychlejší než současné modely pro domácí i komerční trh

Nová 3D tiskárna je 10× rychlejší než současné modely pro domácí i komerční trh

** Vědci vytvořili nový typ rychlé 3D tiskárny ** 3D tiskárna používá standardní materiál ** je 10× rychlejší než srovnatelné tiskárny a to i v porovnání s drahými komerčními modely

Karel Javůrek | 52

Modelářský zázrak: Maketa raketoplánu Columbia, která létá jako skutečná raketa

Modelářský zázrak: Maketa raketoplánu Columbia, která létá jako skutečná raketa

** Model raketoplánu Columbia od českého konstruktéra umí i létat ** Obdivuhodný model si vzal 1600 hodin práce ** Podívejte se na fotografie ze stavby a prvního letu

Karel Jeřábek | 20

Notebook do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

Notebook do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

** Do deseti tisíc korun lze dnes koupit slušné notebooky ** V nabídce ale převládají zastaralé a pomalé modely ** Poradíme, jak dobře vybrat i s omezeným rozpočtem

David Polesný | 71Aktuální číslo časopisu Computer

Nejlepší programy pro úpravu fotek zdarma

Externí disky pro zálohu dat

Velký test: herní notebooky

Srovnání 12 batohů