Umělá inteligence | Právo | Soudy

A advokáti nebudou mít co jíst! Právník řízený umělou inteligencí poprvé vystoupí u soudu

Služba DoNotPay je chatbot pro právní služby, kterého v roce 2015 spustil britsko-americký podnikatel Joshua Browder. Původně byl určen pro rozporování pokut za nesprávné parkování, ale postupem času rozšířil portfolio svých schopností a možností. Mobilní aplikace využívá umělou inteligenci k poskytování právních služeb. V současnosti je k dispozici ve Spojeném království a USA za předplatné ve výši 36 dolarů na čtvrt roku.

Browder, který nyní působí ve funkci generálního ředitele, věří, že tato technologie je připravena na svou premiéru u skutečného soudu. Přesvědčil proto jednoho z klientů, aby se nechal chatbotem zastupovat. Obžalovaný bude mít na uších sluchátka, která budou streamovat zvukové úryvky s právními argumenty vytvořenými jazykovým modelem, jež bude během soudního jednání realizovaného přes Zoom doslovně opakovat.

Robotický právník jde do akce

Podle serveru Politico bude využit open source jazykový model GPT-J, který vydal kolektiv EleutherAI složený z vědců a vývojářů zabývajících se umělou inteligencí. Browder odmítl prozradit další podrobnosti o kauze, při které bude robotický právník využit, kvůli obavám, že by jeho pokus mohli zmařit soudci.

Browder dokonce zašel tak daleko, že nabídl jeden milion dolarů komukoli, kdo v nějakém případu projednávaném u Nejvyššího soudu využije umělou inteligenci. To je ovšem poněkud ošemetné vzhledem k tomu, že je u amerických soudů zakázáno používání většiny elektronických přístrojů.

„DoNotPay zaplatí jakémukoli právníkovi nebo osobě s projednávaným případem před Nejvyšším soudem Spojených států 1 000 000 dolarů za to, že si nasadí sluchátka AirPods a nechá našeho robotického právníka argumentovat tím, že bude přesně opakovat, co říká,“ uvedl Browder na Twitteru.

Browder prozradil, že chatbota poskytujícího právní služby poprvé vyzkouší v únoru u soudu zabývajícího se dopravními přestupky. Tato výzva však může být odborníky vnímána jako příliš jednoduchá „Proto předkládáme tuto seriózní nabídku, která je podmíněna tím, že dojde k formální dohodě a budou dodržena všechna pravidla.“

Služba DoNotPay

Příběh robotického právníka se začal psát v období, kdy bylo Joshuovi Browderovi devatenáct let. V té době studoval na Stanfordově univerzitě a poté, co dostal několik pokut za nesprávné parkování, si uvědomil, že „šablonovitá povaha“ vyžaduje relativně jednoduchý proces odvolání.

Poté, co sám prošel celým procesem, spustil DoNotPay jako chatovacího bota, který měl řidičům ve Velké Británii a New Yorku pomáhat při odvolávání se proti pokutám. Od té doby se schopnosti rozšířily o další funkce, jež uživatelům pomáhají s mnoha druhy právních problémů, od ochrany spotřebitele až po imigrační práva a další sociální otázky.

Později přibyly další služby, díky kterým chatbot dokáže uživatelům pomoci získat zpět peníze za letenky a hotelové rezervace, zrušit bezplatné zkušební verze, žalovat lidi a nabízet právní služby týkající se sociálních otázek, jako jsou žádosti o azyl a ubytování pro bezdomovce.

V roce 2020 spustil DoNotPay službu, která pomáhá komukoli požádat státní instituce o poskytnutí informací. Ačkoli to umožňuje zákon o svobodném přístupu k informacím, zahrnuje to zdlouhavé vyplňování formulářů. DoNotPay provede uživatele celým procesem levně a rychle. Jedním z cílů Joshuy Browdera je pomáhat spotřebitelům a zákazníkům „porazit byrokracii“.

Diskuze (7) Další článek: Stavíme chytrou ventilaci ložnice. Legrační větráčky z počítače jsme vyměnili za turbo

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,