9 aplikací pro vytváření myšlenkových map: uspořádejte své nápady a projekty

9 aplikací pro vytváření myšlenkových map: uspořádejte své nápady a projekty

  • Myšlenkové mapy mohou pomoci při rozvíjení nápadů
  • Hodí se i pro uspořádání větších projektů
  • Našli jsme devět nejlepších webových aplikací

Coggle

Myšlenková mapa je editor, v rámci kterého si zařazujete jednotlivé myšlenky do propojeného celku. Pokud jste v oblasti vytváření myšlenkových map spíše začátečníky, pak by vám mohla vyhovovat webová aplikace Coggle. K jejímu používání je vyžadována registrace – použít můžete účet Google, Microsoft nebo Apple. Po prvním přihlášení budete prostřednictvím plovoucí nápovědy seznámeni se základními principy ovládání.

V novém diagramu vás nejprve čeká vytvoření centrálního uzlu – tj. základní myšlenky, projektu či procesu, na který budete navazovat další. K dispozici je základní formátování písma, možnost přidávání obrázků a odkazů.

Coggle 
Coggle

Nové podřízené uzly lze vytvářet pomocí tlačítka plus. Coggle pak automaticky zvolí směr a umístění nového boxu. Pokud by vám to nevyhovovalo, pak jistě oceníte, že jednotlivé uzly lze libovolně přesouvat, přičemž program automaticky zakulacuje a obarvuje spojovací čáry.

Kromě ovládání myší je k dispozici široká paleta klávesových zkratek, jejichž význam je vysvětlen v legendě, kterou lze v případě potřeby skrýt a kdykoli znovu vyvolat. K dispozici je také možnost sdílet mapu s někým dalším a spolupracovat na ní pomocí integrovaného chatu.

  • Cena: zdarma do tří soukromých diagramů, neomezená verze za 5 dolarů měsíčně nebo 50 dolarů ročně
  • Web Coggle

Pokračování 2 / 9

Diagrams.net

Diagrams.net, původně známý jako Draw.io, umí kreslit a vytvářet téměř vše, co můžete potřebovat – včetně myšlenkových map. Jeho plátno a ovládání typu „táhni a pusť“ umožňuje přidávání tvarů, odkazů, textu, obrázků a jejich vzájemné propojování čárami.

Hned v úvodu je vhodné podotknout, že se jedná primárně o nástroj pro vytváření diagramů. Z toho plyne trochu odlišný způsob práce, který v případě tvorby myšlenkových map bude vyžadovat více úsilí a nějaké ty kompromisy.

Diagrams.net 
Diagrams.net

Diagrams.net můžete používat jako webovou, nebo desktopovou aplikaci (pro Windows, macOS. Linux a Chrome OS). V případě webové verze v prvním kroku vyberete úložiště pro své dokumenty, přičemž kromě lokálního disku je podporován například Dropbox, Disk Google, OneDrive. GitHub nebo GitLab.

Na začátku si musíte zvolit typ diagramu. Na výběr je několik desítek možností, roztříděných do čtrnácti kategorií. Pro myšlenkové mapy se jako ideální jeví vývojové diagramy. Největší část okna zabírá plocha pro tvorbu. Po levé straně jsou připraveny použitelné prvky, přes panel vpravo pak lze nastavovat jejich vlastnosti, jako je styl, formátování textu či zarovnání.

Pokračování 3 / 9

MindMup

Na webu MindMup se můžete, ale nemusíte registrovat – myšlenkovou mapu tady lze, na rozdíl od většiny aplikací, vytvořit i bez účtu. Registrace do tarifu MindMup Personal Gold je určena platícím zákazníkům, přičemž cena pro jednotlivce je 2,99 dolarů měsíčně, nebo 25 dolarů ročně.

Bezplatný editor nabízí víceméně obvyklé prostředí v podobě „čistého papíru“ s políčkem pro zadání základní myšlenky, cíle procesu či projektu. Uživatelské prostředí trochu připomíná rozhraní starších verzí MS Wordu – vše, co potřebujete, najdete a horizontálním panelu v horní části obrazovky.

MindMup 
MindMup

MindMup automaticky vykresluje a zaobluje spojovací čáry, ale nebrání se ani ruční úpravě pozice jednotlivých boxíků. Nechybí možnost nastavení barvy pozadí a písma, zvětšování a zmenšování textu či možnost přidávání emotikon. Celkově hodnotíme práci s editorem jako velmi intuitivní – k vytvoření mapy jsme nepotřebovali žádnou nápovědu

K jednotlivým uzlům lze přidávat textové poznámky (například podrobnější popisy) a soubory (např. související dokumenty). Výsledek je možné uložit – v případě bezplatné verze však musíme upozornit na skutečnost, že soubory budou veřejně přístupné po dobu šesti měsíců a nelze je smazat.

  • Cena: zdarma pouze pro veřejné mapy, placená verze za 2,99 dolarů měsíčně, respektive 25 dolarů ročně
  • Web MindMup

Pokračování 4 / 9

MindMeister

MindMeister by vás mohl zaujmout, pokud máte v plánu vytvářet myšlenkové mapy s dalšími spolupracovníky. Jeho hlavní devizou je totiž podpora týmové práce. Pro vyzkoušení je vyžadována registrace a přihlášení – podporovány jsou účty Google, Facebook, Office 365, Apple a Biggerplate.

Po prvním přihlášení se vás ujme plovoucí nápověda, jež vám představí základní prvky uživatelského rozhraní, které vás nechá i prakticky vyzkoušet. Tvorba map se nijak nevymyká za zavedených zvyklostí – z centrálního uzlu budete postupně vytvářet další a řetězit je v logickém sledu.

MindMeister 
MindMeister

Pro jednotlivé uzly lze nastavit velikost a řez písma, barvu textu a pozadí, případně je možné přidávat různé symboly. Nechybí možnost vkládání textových poznámek, příloh, odkazů a videí. Grafika je příjemně střízlivá a vytvořené mapy působí poměrně profesionálním dojmem.

Nejsilnější stránkou tohoto řešení jsou široké funkce pro týmovou spolupráci. Do své myšlenkové mapy můžete přidat členy týmu, podpořit, či odmítnout jejich nápady a doplnit komentáři. Snadno tak proměníte tvorbu mapy v brainstorming, který můžete vést z pohodlí svých domovů.

  • Cena: zdarma pro až tři mapy (včetně týmové spolupráce), placený tarif Personal bez omezení za 4,99 eur měsíčně
  • Web MindMeister

Pokračování 5 / 9

SmartDraw

Ve světě virtuálních křivek a kruhů vyniká SmartDraw jako ideální řešení lineárního mapování mysli. Dílčí myšlenky začínají buď vlevo nebo vpravo od centrálního uzlu a každá následující myšlenka pokračuje stejným směrem. Výhodou tohoto rozvržení je automatická změna velikosti mapy tak, aby odpovídala vašim velkolepým nápadům.

Dalším kladem lineárního rozvržení je možnost vytvářet myšlenkovou mapu obvyklým procesem a poté rozvíjet další podrobnosti a zkoumat logiku toho, jak jsou jednotlivé myšlenky propojené. SmartDraw vyžaduje registraci, ke které můžete využít účet Google, nebo e-mailovou adresu a heslo.

SmartDraw 
SmartDraw

Na úvodní stránce dostanete na výběr z celé plejády různých typů vývojových diagramů, přičemž pro tvorbu myšlenkových map lze doporučit Mind Map. Následně se ocitnete v prostředí, které svým vzhledem připomíná klasické aplikace na tvorbu diagramů.

Vzhled jednotlivých uzlů můžete upravovat pomocí vertikálního panelu nástrojů. přes který lze například měnit barvy, typ a velikost písma nebo přidávat grafické efekty. V levém panelu pak můžete nastavovat další detaily – přidávat odkazy, nebo vytvářet nové karty v aplikaci pro správu projektů Trello. Výsledek je možné exportovat v celé řadě formátů včetně MS Office, Visio. PDF či PNG.

  • Cena: možnost vyzkoušet zdarma, placený tarif pro jednoho uživatele přijde na 9,95 dolarů měsíčně
  • Web SmartDraw

Pokračování 6 / 9

Stormboard

Stormboard přistupuje ke tvorbě myšlenkových map trochu odlišným způsobem. Jeho základní filozofie spočívá ve vytváření poznámek, které lze následně vzájemně propojit. K dispozici je režim, ve kterém můžete psát své nápady doslova jeden za druhým a teprve později je graficky a logicky uspořádat.

K otestování bezplatné zkušební verze se budete muset přihlásit. Pro tyto účely lze použít buď e-mail a heslo, nebo účet Google, Microsoft, LinkedIn či Facebook. Po přihlášení vám plovoucí nápověda postupně představí jednotlivé prvky uživatelského rozhraní.

Stormboard 
Stormboard

Při vytváření nové mapy můžete použít buď vzhled čistého papíru, nebo si vybrat některou z mnoha nabízených šablon. Jednotlivé poznámky lze odlišit pomocí pastelových barev a tvarů. Kromě textů mohou obsahovat obrázek, video či libovolný soubor.

Stormboard podporuje práci v týmu, takže můžete pozvat své kolegy, kteří budou mít možnost přidávat komentáře, vytvářet úkoly a hlasovat o jednotlivých nápadech. Webovou aplikaci lze propojit s dalšími službami, jako je například Trello, GitHub. Slack a další.

  • Cena: do pěti diagramů zdarma, nad tento počet je nutný placený tarif za 10 dolarů měsíčně, nebo 100 dolarů ročně
  • Web Stormboard

Pokračování 7 / 9

Lucidchart

Pokud jsou vašemu způsobu myšlení bližší vývojové diagramy, pak by vás mohla zaujmout webová aplikace Lucidchart. Obsahuje všechny prvky, které můžete potřebovat k vytvoření myšlenkové mapy, avšak primárně jde o editor nejrůznějších typů diagramů.

Pro registraci a přihlašování lze použít buď účet Google, nebo e-mailovou adresu a heslo. Buď můžete začít s „čistým papírem“, nebo je k dispozici široký výběr šablon, včetně zaměřených na tvorbu myšlenkových map.

Lucidchart 
Lucidchart

Samotná tvorba myšlenkové mapy je jednoduchá: stačí přetáhnout objekty z panelu nástrojů na plátno, kde budou představovat jednotlivé uzly, myšlenky či nápady. Poté vytvoříte vizuální spojení kliknutím a přetažením čar mezi souvisejícími uzly.

Nechybí v podstatě žádné možnosti, které byste mohli potřebovat, počínaje změnou písma, přes nastavení nejrůznějších parametrů spojovacích čar, až po detailní definici vzhledu jednotlivých prvků. Výsledek lze exportovat ve formátech PDF, PNG, Visio, JPEG nebo SVG.

  • Cena: do tří diagramů zdarma, pak je nutné přejít na placený tarif Individual za 7,95 dolarů měsíčně.
  • Web Lucidchart

Pokračování 8 / 9

Ayoa

Jestliže vašemu stylu práce sedí moderní, lehce rozevlátý vzhled dokumentů, pak by vás mohla zaujmout aplikace Ayoa. Jejím autorem je expert na myšlenkové mapy Chris Griffiths, který spolupracoval s Tony Buzanem – mužem odpovědným za popularizaci tohoto fenoménu v 70. letech minulého století.

K registraci a přihlášení můžete použít e-mail a heslo, účet Google, Facebook, nebo Apple. Po spuštění dostanete na výběr ze tří typů dokumentů, jež můžete vytvářet: kromě čisté tabule (whiteboard) a panelu úkolů (task board) samozřejmě nemohou chybět ani myšlenkové mapy (mind map).

Ayoa 
Ayoa

Od ostatních aplikací tohoto přehledu se Ayoa liší především tím, že kromě tradičního provedení nabízí například radiální mapu, ve které jsou uzly nahrazeny soustřednými kruhy. S vytvořením první myšlenkové mapy vám pomůže velmi pěkně provedený průvodce.

Pochvalu si zaslouží široké možnosti formátování prakticky všeho, počínaje uzly, přes spojovací čáry, až po vzhled písma. K jednotlivým uzlům lze přidávat textové poznámky, komentáře, přílohy či seznam úkolů, které je nutné v daném bodě splnit. Prostředí je velmi intuitivní a prakticky vše, co budete potřebovat, najdete přesně tam, kde byste to hledali.

  • Cena: do pěti map zdarma, včetně týmové spolupráce, verze Pro přijde na 14,79 eur měsíčně nebo 133,10 eur ročně
  • Web Ayoa

Pokračování 9 / 9

ClickUp

ClickUp je další webová aplikace pro myšlenkové mapy, plánování a organizaci vašich projektů, nápadů a dalších procesů. Pokud vystačíte se 100 MB prostoru, můžete ji používat úplně zadarmo. K registraci je vyžadována e-mailová adresa, jméno a heslo. Následně je nutné zadat ověřovací kód, který vám přijde mailem, a vyplnit poměrně otravný dotazník.

Hned v úvodu musíme trochu zkritizovat ne právě intuitivní ovládání. Pokud chcete vytvořit myšlenkovou mapu, musíte nejprve v nabídce View zvolit Mind Map. V dalším kroku si pak budete vybírat, zda má být tato mapa postavená na dosud zadaných seznamech a úkolech, nebo jestli si přejete začít „na zelené louce“.

ClickUp 
ClickUp

Další práce s editorem je však již poměrně jednoduchá. Z hlavního uzlu budete vytvářet další uzly a ty můžete dále rozvíjet. Z hlediska formátování je možné měnit barvu spojovacích čar, zcela však chybí možnost přidávat textové poznámky či dokumenty. Stejně tak formátování vzhledu uzlů je velmi omezené.

Pomocí kontextové nabídky lze jednotlivé položky myšlenkové mapy převádět na úkoly, jejichž splnění si následně můžete „odškrtávat“. Splněné úlohy jsou poté v mapě indikovány zelenou značkou, takže na první pohled uvidíte, co už jste zvládli udělat.

  • Cena: do 100 MB prostoru zdarma, placený tarif Unlimited přijde na 194 korun měsíčně, nebo 1618 korun ročně
  • Web ClickUp

Určitě si přečtěte

Články odjinud