80 000 podpisů za Evropu bez patentů

Již více než 80 000 lidí vyjádřilo svůj nesouhlas s hrozícím rozšířením patentového systému Evropské unie na software a intelektuální postupy. Takový systém je nyní funkční v Americe a velké koncerny tlačí také na Evropu, aby ho přijala.
Zásadní rozhodnutí již mělo padnout ke konci loňského roku, ale Evropská komise si vyžádala ještě jeden rok k detailnějšímu posouzení situace.

V té době bylo pod peticí něco kolem 45 000 podpisů. Tuto středu bylo dosaženo neuvěřitelných 80 000 podpisů. Zdá se vám to málo? Ale kolik lidí se podle vašeho názoru zajímá o otázku patentů v informačních technologiích? Ve skutečnosti je to na tak odbornou věc vskutku obrovské množství podpisů. Dle pana Pilch Harmuta, jednoho z organizátorů akce, jde o největší petici v oboru kybernetických práv, hned po petici proti spammingu (~30 000 podpisů). V takovém světle se jeví odpor Evropy proti rozšíření patentového systému na výše jmenované záležitosti jako obrovský.

A není se co divit. K lepšímu pochopení problematiky je třeba promluvit alespoň krátce o softwarových patentech. Patenty na intelektuální a obchodní postupy nechávám stranou, problémy jsou velmi podobné.

Patentové peklo

Pokud jste se někdy již setkali s programováním a snažili jste se udělat vlastní GUI (třeba pro vlastní grafický editor), pravděpodobně jste napsali něco takovéhoto k vykreslování kurzoru myši:

for (x = 0; x < height; x++)
  for (y = 0; y < width; y++)
    screen[x+pos][y+pos] ^= arrow[x][y];

Těmito třemi řádky kódu jste porušili patent číslo 4,197,590. I když tato technika je naprosto zřejmá, resp. je jasné, že by ji mohl znovu „vynalézt“ každý chytřejší programátor, a přestože tento patent byl již dvakrát u soudu a prokázalo se, že tato technika byla používána již minimálně pět let předtím, než někdo jiný požádal o patent, tak tím, že napíšete do svého programu tyto tři řádky porušujete patentové právo.

Dobrá, řeknete si, ten kurzor tedy nakreslím nějak jinak. A budete pracovat dál. Vzápětí ale porušíte další patent (4,555,775) ve chvíli, kdy si uložíte obsah okna, které se přeneslo do pozadí, do mimoobrazovkové paměti. (Programátor, který tuto techniku použil asi tři měsíce před tím, než požádal někdo jiný o patent, ji považoval za natolik samozřejmou, že ji nikde nezdokumentoval. Před soudem byl patent obhájen.) Abyste se s tímto faktem vyrovnali, budete muset obsah okna pokaždé vykreslovat se všemi objekty znovu. Hned ale zjistíte, že to je strašně pomalé, takže začnete optimalizovat. Nejspíše porušíte patent číslo 4,398,249 – přepočítávání v přirozeném pořádku – tedy to, že data přepočítáváte v závislosti na tom, co dělá uživatel. Jinými slovy: ne jedno po druhém, ale jen ta, která přepočítat potřebují. Asi také někde použijete tzv. čekací smyčku, tedy cyklus s velkým počtem opakování, který má v sobě jen čekací instrukci. Opět jste porušili patentové právo...

Při bližším pohledu na různé patenty brzy zjistíte, že psát grafický editor byl vlastně velmi hloupý nápad, protože většina kreslících technik je již dávno patentována. Podívejte se třeba na 4,633,416 či 4,602,286.

( O obdobné patenty v Anglii se vedl soudní proces, ve kterém bylo dokázáno, že je použili jiní lidé ještě před tím, než byla podána žádost o vydání patentu. Nalezení takového díla – prior art – by mělo za normálních okolností vést ke zrušení patentu, ale soud rozhodl v jeho prospěch.)

Nedoporučoval bych takovému otrávenému mladíkovi psát moc o svých trampotách na webu. Proč? Pokud bude mít na své stránce na webu GIF obrázky, porušuje patent na kompresi LZW (Unisys – Unisys se opravdu dříve soudila s několika provozovateli webových serverů, ale později musela pod nátlakem veřejnosti ustoupit a vydat prohlášení, že bude porušování tohoto patentu tolerovat – bylo tam napsáno slovo ,,tolerovat``), a pokud jeho stránky budou navíc obsahovat odkazy na jiné stránky, poruší patent na hyperlink (British Telecom). A tak dál a tak dál...

Velcí versus malí

Světoví ekonomové se víceméně shodují na tom, že patenty v těchto oblastech brzdí pokrok a dusí malé a střední firmy. Proč? Protože velké společnosti jako IBM, Microsoft, Sun, Oracle (...) mají spoustu vlastních patentů, a tak kdyby Microsoft zažaloval Sun za porušování nějakého patentu, Sun by zase zažaloval Microsoft za porušování nějakého jiného. Takové společnosti si také vyměňují práva na užívání patentů (ty mi necháš používat to a já tobě zas tamto). Patenty jim víceméně problémy nečiní a naopak jim plynou nezanedbatelné příjmy z licencování patentovaných technik menším firmám.

Co ale malé a střední firmy? Patenty nemají, nebo pouze velmi málo (tedy mimo firem, které vlastně nevyvíjejí žádnou normální aktivitu a založily svůj business na obchodu a vydírání s patenty), a tak se nemohou nijak bránit. Ta nejkřiklavější porušení patentového práva musí řešit licencováním dané technologie. Proti takovým kolosům nemají šanci obstát. V případě soudního procesu jim zbývá jen pramalá šance na vítězství.

Z emailu od Pilch Harmuta k osmdesáti tisícům podpisů:

„...Ještě více překvapující je, že nám vyslovilo podporu přes 300 společností. Společnosti se většinou spíš snaží vyhnout politickým záležitostem a mnoho z těch, které nás podpořily, to udělalo i přes tlak, který na ně vyvíjejí nebo mohou vyvíjet jejich hlavní zákazníci, kteří jsou vlastníky velkých souborů patentů.“

Existuje mnoho firem, které se rozhodly raději se nepouštět do určitých odvětví, ve kterých je to doslova zaminováno patenty. Velkým problémem patentů také je, že malá firma prostě nemá prostředky ani na to, aby zmonitorovala, na co všechno vlastně patenty existují.

Patenty a software s otevřeným kódem

Velkým kamenem úrazu jsou patenty především pro svobodný software a open source software. Patenty znamenají velkou výhodu pro uzavřený software. Pokud totiž nedáte k dispozici zdrojové kódy, máte mnohem větší šanci vyváznout z patentového boje bez újmy, protože prostě nikdo nezjistí, zda nějaký patent porušujete.

Naopak je známo několik případů, kdy měl otevřený software poměrně velké problémy právě s patenty.

V Evropě – děkujeme, ještě ne

To, co jsem popsal výše, je dnešní situace v USA a Velké Británii. V Evropě zatím ještě naštěstí není možné nechat si patentovat software nebo intelektuální postup. Postoj členů Evropské komise je ale různý a těžko odhadovat, jak to nakonec dopadne. Dobrou zprávou je, že při posledním hlasování se většina zemí postavila proti rozšíření patentového systému podle amerického modelu. Naopak zarážející mi připadá, jaký tlak je na Evropu a i na evropské vývojáře vyvíjen. Například zde se dozvíte o člověku, který musel smazat ze své evropské stránky na evropském serveru program (mimochodem otevřený program) proto, že porušoval americký patent. Pokud se vám to zdá absurdní, vězte že zmíněný člověk to dlouho předtím konzultoval a dospěl k názoru, že vzhledem k několika nebezpečným a nepochopitelným precedentům v oboru trestné činnosti na Internetu v mezinárodním kontextu (stále není jasné, zda je zemí spáchání trestného činu na Internetu země uploadu či downloadu) by to pro něj mohlo znamenat riziko při cestě do Spojených států, a to je dostatečný důvod.

V době, kdy odesílám tento článek, má nasbíráno 80203 podpisů.

Další odkazy:

Diskuze (35) Další článek: Windows 98 dostanou podporu USB 2.0

Témata článku: Software, Open source, Patenty, Otevřený program, Patentové právo, Software patent, Podpis, LZW, Hloupý nápad, Evropské právo, Evropská záležitost, Nebezpečná situace, Nezanedbatelné množství, Arrow, Šance, Patent, Poslední hlasování, Velký problém


Určitě si přečtěte

Proč teď nedává smysl kupovat notebook a kdy přijde ten správný čas

Proč teď nedává smysl kupovat notebook a kdy přijde ten správný čas

** Během pár týdnů přijdou na trh výkonnější notebooky ** Čím dražší notebook vybíráte, tím víc se vám změní nabídka ** Také lehké notebooky budou téměř herní

Tomáš Holčík | 52

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 8

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

** Představte si biblickou potopu ** Nejprve zaniknou Děčín a Břeclav, pak i Brno a Praha ** Hlavním městem se stane Jihlava a zbytky Čechů přežijí na Kvildě

Jakub Čížek | 94

Koupili jsme nejlevnější dron s kamerou. Stál nás 300 Kč a má rozměry kreditky

Koupili jsme nejlevnější dron s kamerou. Stál nás 300 Kč a má rozměry kreditky

** Kvalitní drony začínají na 10 000 Kč ** Šli jsme na to jinak a koupili ten nejlevnější s kamerou ** I když je to čínský šmejd, je s ním zábava

Jakub Čížek | 35

Srovnali jsme česká města s IBM, Googlem nebo třeba Samsungem. Podívejte se, v jaké firmě „žijete“

Srovnali jsme česká města s IBM, Googlem nebo třeba Samsungem. Podívejte se, v jaké firmě „žijete“

** Nadnárodní korporace zaměstnávají stovky tisíc lidí ** Mají tedy velikost metropolí ** Srovnali jsme je s českými krajskými městy

Jakub Čížek | 15Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test autokamer

Test ATX skříní

Jak surfovat pohodlně

Sportovní aplikace

Jak funguje procesor