8 nejlepších programů pro efektivnější stahování

Stále rychlejší linky vybízejí ke stahování většího množství dat. Kvalitní správa, navazování spojení, stahování více věcí zároveň a pohodlné ovládání.

Našich čtenářů na diskusním fóru jsme se zeptali, jaký je podle nich ten nejlepší download manažer, pokud jim nevyhovuje obyčejné stahování jen prostřednictvím standardních funkcí webových prohlížečů. I přes pochyby některých diskutujících, zda se takový program vůbec vyplatí používat, většina čtenářů ochotně doporučovala a argumentovala ve prospěch svých oblíbených manažerů.

Mohlo by vás zajímat:

Jak totiž zmínil diskutující s přezdívkou kernel_panic, tyto stahovací programy jsou čím dál užitečnější. To je kvůli tomu, že kapacity domácích linek pro stahování v současnosti převyšují kapacity hostitelských serverů. Takže k brždění přenosu již nedochází v domácnostech, ale naopak u poskytovatele dat. Proto je vhodné využít více zdrojů zároveň, jak většina stahovacích manažerů nabízí.

1. JDownloader

Největší podporu na fóru získal dle očekávání kvalitní a bezplatný manažer JDownloader. Ten samozřejmě zvládá stahování více souborů z více připojení naráz, automaticky rozbaluje archivy RAR včetně zadávání hesla, plně spolupracuje s více než stovkou nejrůznějších sdílejících serverů a jejich prémiovými účty. Program je vytvořen v Javě, což sebou nese výhodu v podobě multiplatformity.

Klepněte pro větší obrázek

Ovšem Java znamená i jistou nevýhodu. Jak píše Nor410 (a nejen on), program kvůli tomu startuje velice pomalu. Na pomalost si stěžuje také FuzzyOndřej, který jej využíval v prostředí Mac OS X. Přiznává to i JimmyFL, který ale po nastartování program velice chválí a využívá jej jak pod Windows, tak pod Linuxem.

Iguana007 preferuje tento manažer už proto, že může prostřednictvím WebInterface a jRemote zadávat a sledovat stahovací frontu vzdáleně z mobilu nebo z jiného počítače.

Stáhnout JDownloader, freeware

2. FreeRapid Downloader

Druhým velice často doporučovaným program na fóru byl FreeRapid Downloader. Ten byl často zmiňován dokonce v kombinaci s JDownloaderem, jako v případě uživatele Odpadlík, který JDownloader využívá na všechno možné stahování, zatímco FreeRapid Downloader používá např. na Ulož.to, protože rozpozná jeho captchu. Také tento program běží pod Windows, Linux a Mac OS X, navíc jej není třeba instalovat.

Klepněte pro větší obrázek

Stačí pouze zadat odkazy ke stahování a program se už o vše sám postará. Navíc podporuje celou řadu stahovacích serverů (až 230), včetně mnoha českých. Příjemnou je přítomnost české lokalizace. Dokáže rovněž dobře stahovat streamované video, využívat proxy server a automaticky vypnout počítač po skončení procesů.

Velkým podporovatelem programu v diskuzi byl Mr.Target, který jej pochvaloval za schopnost stahovat bez nutnosti opisu bezpečnostních kódů na Ulož.to, za zvládnutí stahovat více souborů naráz a za bezchybné navázání spojení.

Stáhnout FreeRapid Downloader, freeware (13,5 MB)

3. Free Download Manager

Plnohodnotný akcelerátor a manažer stahování, který zvládá jak HTTP a HTTPS, tak i FTP a bittorrent. Umí také stahovat video z YouTube, Google Video a dalších serverů. Je přitom velice jednoduchý, na systém nenáročný a uživatelsky snadno ovladatelný. Zvládá pochopitelně navazování spojení, simultánní stahování a je možné jej ovládat prostřednictvím internetu na dálku.

Klepněte pro větší obrázek

Potěší rovněž přítomnost české lokalizace, ochrany proti spywaru a adwaru a také užitečný plánovač úloh. Velkým podporovatelem programu je vladimir, který jej používá již od Windows XP a má jej i v současnosti na Windows 7. I přes drobné chyby jej všem doporučuje. Líbí se mu např. automatické spuštění pouze při kliknutí na odkaz, tedy že nemusí do aplikace kopírovat link.

4. FlashGet

V minulosti velice populární stahovač, který ovšem postupně ztrácí přívržence. Jeho hlavní účel je zrychlení stahování pomocí rozdělení dat na menší části a jejich souběžného stahování. Účinný je zde především plánovač úloh, funkce drag´n´drop, podpora bittorrentových souborů a příjemná je česká lokalizace programu.

Klepněte pro větší obrázek

Své zastánce získal v čtenářích s přezdívkou aaaa_ či limki, který jej používá při stahování dat při omezení rychlosti ze strany serveru nebo v případě navázání spojení. Výborný je FlashGet také podle batepa, který ale v současnosti za jednoznačně nejlepší považuje program Internet Download Manager.

5. Internet Download Manager

Další zajímavý pomocník při stahování, za jehož služby je ale už třeba platit. Pochopitelně zvládá navazování spojení, download z více zdrojů a automaticky přebírat stahované soubory od webového prohlížeče, přičemž podpora browserů je velice široká. Nabízí také dobrou práci za firewallem, přes proxy, s autorizací či zipovými archivy.

Klepněte pro větší obrázek

Program kromě již zmíněného batepa podpořili také diskutující Dejfox a Trashman1.

6. pyLoad

Méně známý a rozšířený pyLoad si na stránky fóra a Živě.cz přeci jen našel cestu. Zvládá stahování přes HTTP i přes FTP, poradí si s video servery a přitom je velice nenáročný na systémové prostředky a schopný pracovat na libovolné platformě. Lze jej tak spustit jak na desktopu, tak na přenosných zařízeních, ale také na NAS či routerech.

Klepněte pro větší obrázek

Program je totiž rozdělen na dvě části – jádro a klienta. Dostupné je webové rozhraní pro vzdálený přístup, příkazová řádka či klasické grafické uživatelské rozhraní. Jak název napovídá, program je napsán v Pythonu a distribuován je pod licencí GPL. Program doporučili Ilfirin a silverkeeper, přičemž druhý jmenovaný si chválí hlavně zmíněnou architekturu klienta a serveru.

Stáhnout pyLoad, freeware (16,5 MB)

7. DownThemAll!

Tento pomocník se od ostatních odlišuje tím, že se nejedná o samostatný program, ale o doplněk pro prohlížeč Firefox. Jako takový umožňuje stahování více položek na jedno klepnutí, kdy stáhnete všechny obrázky nebo odkazované soubory z webové stránky. Pomůcku vyvoláte z kontextové nabídky spuštěné pravým tlačítkem myši.

Klepněte pro větší obrázek

Plugin doporučil SoVcz, který vyzdvihuje možnost stahovat soubory podle zvolené přípony, názvu nebo jiných proměnných definovaných ve filtru. DownThemAll! lze samozřejmě používat všude, kde běží prohlížeč Firefox.

Stáhnout DownThemAll!, freeware (680 kB)

8. wget

Na závěr si ještě zmíníme pro řadu uživatelů nestandardní, ovšem několika diskutujícími na fóru podporovaný nástroj wget. Tento program pro stahování dat z internetu pomocí protokolů HTTP a FTP nenabízí uživateli žádné grafické prostředí, ale při své práci v příkazovém řádku se snaží dosáhnout maximálního efektu.

Wget je známý především uživatelům Linuxu, z něhož se dostal na Windows a další platformy. Na fóru jej zmínil třeba Bobrnautus, který jej považuje za maximálně rychlé a bezproblémové řešení pro stahování.

Stáhnout wget, freeware (2,9 MB)

Mohlo by vás zajímat:

Témata článku: Nejlepší programy, Superpočítače, Tipy, GigaMania, Button, Downloader, Video Downloader, Stahování, Nenáročná domácnost, Nenáročný uživatel, Streamovaný film

51 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Tomáš Kachlík 1. 3. 2014 10:50:42
    FreeRapid Downloader - ze začátku všechno fungovalo perfektně. Na začátku...
  • Martin Novotný 3. 12. 2012 18:27:51
    Pane bože lidi, co furt stahujete, že potřebujete takové mohutné nástroje?...
  • Lubosb 2. 12. 2012 17:51:32
    Ešte by to chcelo program pre efektívne A bezpečné nahrávanie obsahu. Mám...
Určitě si přečtěte

Jak se dostat do Windows, když neznáte heslo nebo nejste administrátor

Jak se dostat do Windows, když neznáte heslo nebo nejste administrátor

** S instalačním diskem Windows a znalostí pár příkazů odemknete téměř každý počítač s Windows. ** Poradíme i jak se tomu bránit

24.  7.  2017 | Tomáš Holčík | 35

Nový solární článek dokáže zachytit téměř veškerou energii světelného spektra ze Slunce

Nový solární článek dokáže zachytit téměř veškerou energii světelného spektra ze Slunce

** Vědci vytvořili nový typ solárního článku, který se pyšní neuvěřitelnou efektivitou ** Speciální trojrozměrná struktura dokáže zachytit téměř všechny vlnové délky světla ze Slunce ** Systém solárního článku využívá koncentrátorových čoček pro světlo

22.  7.  2017 | Karel Javůrek | 19

Další důkaz o existenci Planety 9

Další důkaz o existenci Planety 9

21.  7.  2017 | Jiří Černý | 5

10 robotických startupů, které brzy připraví spoustu lidí o práci

10 robotických startupů, které brzy připraví spoustu lidí o práci

** Roboty se v mnoha oblastech používají už dlouho, ale nyní přichází nová éra ** Roboty jsou chytřejší a poradí si s komplexními úkoly ** Náhrada lidí přijde rychleji a ve velkém

20.  7.  2017 | Karel Javůrek | 28


Aktuální číslo časopisu Computer

Test 11 telefonů do 6 000 Kč

Postavte si a přetaktujte počítač

Srovnali jsme 7 sportovních kamer

Která zaměstnání nahradí roboti?