8 nejbizarnějších patentů Applu

Mezi patenty Applu nejsou jen tvary telefonu, multidoteková gesta nebo skvělé technologické vychytávky. Najdou se zde i nápady na jablečné kolo, balení smartphonu nebo schody

Apple to nemá jednoduché, většina jeho schválených patentů je totiž podrobena řádné kritice. Jen v roce 2013 jich cupertinská společnost získala přes 1 900 a počet držených patentů se dostal na číslo pohybující se kolem sedmi tisíc. Avšak třeba proti IBM s více než 82 000 patenty je Apple břídilem. Samsung jich drží kolem šedesáti tisíc.

Abychom měli statistiky kompletní, neuškodí si porovnat počty patentových sporů. Apple se od roku 2009 zapojil do 191 soudních sporů, přičemž 42 přibylo za rok 2013. Následují jej Samsung se 152 a HP se 150 spory.

Apple však drží i patenty, o kterých se mnoho nemluví, avšak rozhodně stojí za povšimnutí. Dostatečné množství je dostatečně bizarních na to, aby upoutaly pozornost. Z portfolia patentů, které Apple v současné době vlastní jsme vybrali deset podivností, které nás nejvíc pobavily. Některé z nich v reálném využití asi nikdy nespatříme, další však pokrývají již existující produkty (či architektonické prvky).

1. iBike

Tachometr na kole dnes vozí kdekdo. Geek namísto něj použije chytrý telefon s Runkeeperem nebo třeba Endomondem a náruživý cyklista si koupí sporttester s měřičem tepové frekvence a kadence šlapání. Podle Applu by toho však sportovní kolo mělo nabízet mnohem víc. Mělo by obsahovat nejen běžné senzory pro spočítání rychlosti, ale i pro přesný sklon silnice, stoupání, rychlost větru, zařazený rychlostní stupeň a další.

Apple-iBike.jpg
Chytré kolo

V reálném čase by mělo fungovat sdílení všech údajů i videa se zabudované kamery, což by usnadnilo třeba sportovní cyklistiku a zatraktivnilo pro diváky.

2. Schody všeho druhu

Vedle technologických patentů Apple vlastní i několik architektonických, které jsou spjaté s jeho sídly a obchody. Kromě svého nového prstencového sídla získala společnost hned dva patenty na skleněné schody. Používá je ve svých obchodech v Paříži a v Šanghaji.

staircase_page2.jpg
Jablečné schody

Patenty popisují především spojování skleněných plátů do výsledné konstrukce. Jobsovi při návrhu šlo o maximální využití skla, které považoval za nejčistší materiál. Mnoho kovových prvků tedy na schodech z Paříže nenajdete. Něco podobného potom platí i o točitých schodech ze Šanghaje.

3. Projektor v Macbooku

Pikoprojektory jsou dnes dostatečně výkonné na to, aby mohly být běžně využívané pro prezentování na cestách. V krabičce s deseticentimetrovým půdorysem se mohou ukrývat LEDky se svítivostí kolem 200 ANSI. Zatím jsme se však přesvědčili, že v opravdu malých rozměrech to příliš nefunguje.

AppleProjector.jpg
Miniprojektor

Smarthone Samsung Galaxy Beam, se svítivostí přiškrcené světlušky toho byl dobrým důkazem. Nemůžeme tedy čekat ani Macbook s vestavěným projektorem. Ten by podle nákresů mohl být jak v boční hraně, tak v zadní části notebooku. Mimochodem, Apple drží i patent na projektor v telefonu.

4. iKrabička

Původní iPhone byl představen v roce 2007 a přímo na keynote Jobs podotknul, že s ním souvisí celkem 200 přihlášených patentů. Mezi nimi nebyl jen tvar telefonu, multitouch nebo akcelerometrické otáčení displeje. Apple totiž drží i patent na krabičku iPhonu. Mezi zapsanými držiteli nechybí třeba Jony Ive. Patent popisuje přesný vzhled krabičky i materiály, ze kterých je vyrobena. V popisu se nezapomnělo ani na plastovou vaničku, ve které je telefon uložený. Ta má uprostřed specifický kruhový otvor, ve kterém se ukrývá ouško obálky s uživatelskou dokumentací.

iphone_box.jpg
Patentovaná krabička

Jobs byl posedlý perfektním balením svých produktů od počátku podnikání. Vše vygradovalo v roce 1984, kdy byl představen Macintosh. I v tomto případě produktový tým balení vyvíjel dlouhé měsíce, než se designéři Jobsovi konečně zavděčili.

5. Macbook s přírodním podsvícením

Výdrž baterie u přenosných počítačů je odvěký problém. I když moderní ultrabooky zvládnou desetihodinovou práci, přeci jen bychom si občas přáli víc. Jedním z největších žroutů energie je podsvícení displeje, které zkrátka musí být aktivní stále. Proč tedy nenahradit podsvícení displeje externím zdrojem světla? Peter H. Mahowald z Applu, který je vlastníkem tohoto patentu, si představuje celé zařízení následovně.

01.png 01a.png
Patentované přírodní podsvícení

Víko notebooku je zkrátka poloprůhledné a dochází tím k osvícení displeje. Sice by bylo krásné otevřít okno, postavit před něj notebook a začít pracovat s vypnutým displejem, ale potíž bude v intenzitě a rovnoměrnosti. O to by se měl postarat reflektor, jenž by se nacházel za samotným notebookem a svým zakřivením se postaral o dostatečnou intenzitu i rovnoměrné podsvícení.

Notebooky se zrcadlem pravděpodobně nikdy nosit nebudeme, třeba se ale dočkáme displejů, které budou akumulátor dobíjet solární vrstvou přímo v zobrazovacím panelu. I na tom Apple už pár let pracuje.

6. Stojánek pro iPad

Pokud se leckomu nelíbilo, že Apple získal patent na tvar iPhonu – tedy na prostý zakulacený obdélník, nebude se mu líbit ani prostý stojánek na iPady, který je využíván v Apple Storech. Má jednoduchý a snadno zaměnitelný geometrický tvar.

6a0120a5580826970c0133f5bed356970b-800wi.jpg lrg_19.jpg
Patentovaný geometrický tvar

7. Vyměnitelné objektivy pro telefon

Nejznámějším objektivem pro iPhone je jednoznačně Olloclip. Jednoduše se připne před čočku foťáku v iPhonu a běžnou konfigurací čoček zajistí alespoň nějaké zlepšení při focení makra nebo naopak ohnisko prodlouží.

Samotný Apple si patentoval hned několik systémů výměnných objektivů. První z nich počítá s tím, že má telefon zadní kryt, který lze sejmout. Poté by se vyměnil celý modul fotoaparátu – senzor včetně optiky.

14.01.28-Camera-1.jpg 14.01.28-Camera-4.jpg
Objektivy pro telefon

Další patent pak pokrývá externí možnosti podobné Olloclipu, ale s tím rozdílem, že by se přídavný objektiv nepřipojoval pouhým nasunutím na telefon, ale držel by pomocí magnetu v zadním krytu. Navíc by se nemuselo jednat pouze o jediný objektiv, ale klidně tři otočné v kopě:

8. Macbook Transformer Pad

Asus Transformer Pad byl prvním tabletem, který kombinoval klasickou konstrukci s klávesnicí. První generace byla velmi úspěšná i díky dlouhé výdrži na baterii, jenž byla prodloužena právě akumulátorem v klávesnici. I když se na první pohled může zdát, že si Apple patentoval právě hybrid od Asusu, šel na to přeci jen trochu jinak. Rozdíl je především v rozmístění komponent – Apple umístil vše v základně notebooku.

apple-wireless-display.jpg

Procesor, paměti a další hardware by se měl ukrývat pod klávesnicí, v displeji by naopak byla umístěna další baterie a antény bezdrátových sítí. Displej by mohl být dotykový a se základnou komunikovat bezdrátově. Stejně tak by měla být obsažena bezdrátová nabíječka umožňující dobít baterku v displeji položením na dobíjecí základnu.

Zdroje nákresů: PatentlyApple, Apple Insider

Diskuze (17) Další článek: 3Doodler: když nemáte na 3D tiskárnu

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,