8 geekovských online dárků na poslední chvíli

Také řešíte vánoční dárky až 23. prosince? Nevadí, máme pro vás řešení. Geekovské dárky, které obstaráte na pár kliknutí!

Možná to také znáte. U počítačů jste jako přikovaní celý rok a najednou je 23. prosince a zítra Vánoce. Na objednání dárků v nějakém e-shopu už je pozdě, a tak většinou nezbývá než vyrazit do ulic. Jenomže v obchodech se lidé tlačí jako data v RARu a nakupování v těchto podmínkách je proces hodný eliminace. Máme pro vás pár tipů na netradiční online dárky, které snadno zajistíte i zabalíte. Bude stačit jen nějaká vyzdobená obálka.

1. Internetová doména

Mít vlastní doménu je „in“, ale zároveň je to i praktické. Pokud někdo z vašich blízkých vlastní doménu ještě nemá, dejte mu ji jako dárek. Samozřejmě se v praxi nejvíce hodí doména s vlastním jménem, můžete ale zvolit nějaký vtipný název a nově také evropské domény s českou diakritikou.

Pokud je dárek určen zkušenému uživateli, tak už si s doménou poradí. Těm méně zkušeným můžete rovnou zřídit e-mailovou schránku na vlastní doméně prostřednictvím Google Apps, nebo třeba webový deníček skrze Posterous. Využít můžete například také služby Windows Live Custom Domains nebo Blogger.

Klepněte pro větší obrázek
Na domény jsou aktuálně různé akce, prozkoumejte nabídky více registrátorů a můžete ušetřit

Dárek můžete vytvořit ve formě poukázky (nějakou inspiraci najdete na konci článku), na kterou můžete uvést přihlašovací údaje ke správě domény, případně k navázaným službám.

2. Předplatné služby Rapidshare

Stahování filmů a hudby z internetu je u nás zcela legální. Pokud vás netíží nějaké etické pohnutky z takových praktik, můžete darovat rychlý přístup k obrovské zásobárně filmů a hudby, tedy Rapidsharu. Stačí zřídit prémiový účet a předplatit jej na měsíc, tři, šest anebo rovnou na celý rok. Pak už jen stačí vytvořit nějakou pěknou dárkovou poukázku a uvést na ni přístupové údaje.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Brána k zásobárně filmů, seriálů a hudby. Pohodlné stahování bez čekání ale něco stojí...

Samozřejmě můžete stejným způsobem využít nabídky jiných podobných služeb. Z těch českých bychom mohli doporučit Uloz.to, kde už je také solidní datová zásoba včetně českých titulů. Praktické je zde přímé vyhledávání a předplacená platba nikoli za časový úsek, ale za stažená data.

3. Předplatné časopisu Computer

Dárek, který bude dělat radost každých čtrnáct dní po celý rok – předplatné časopisu Computer. Každé dva týdny sto stránek nabitých novinkami z oblasti softwaru, hardwaru a témat blízkých počítačům, k tomu navíc DVD s programy, hrami a videi.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
A takové pěkné čtení dvakrát do měsíce...

Předplatné můžete objednat na bezplatné lince 800 11 55 88 (v pracovní dny, pondělí-čtvrtek, od 8.00 do 16.30 hodin), e-mailem na predplatne@cpress.cz nebo přes webový formulář. Vybrat můžete klasické předplatné, verzi bez DVD nebo tzv. elektronické předplatné, což je přístup k časopisu ve formě PDF. Plné předplatné je pochopitelně nejdražší, ale obdarovaný k němu dostane navíc jeden ze tří atraktivních dárků – aktivní USB hub, výkonný herní headset nebo cestovní reproduktory. Záleží, co mu vyberete.

  • Cena: od 499 Kč do 1 299 Kč
  • Kde sehnat: 800 11 55 88, nebo na webu

4. Nabitý účet na Paypalu

Darovat jen tak peníze v obálce je možná trochu neosobní a každopádně je to známka neschopnosti vymyslet nějaký originální dárek. Ale darujete-li nabitý účet na Paypalu, tak můžete obdarovanému rozšířit obzory internetových možností. Darovanou částku může využít k předplacení mnoha internetových služeb nebo ji prostě rozfofrovat na Ebay.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Buď přepošlete peníze na existující účet, nebo vytvoříte nový a předplatíte ho

Pokud už dotyčný účet na Paypalu má, je to pochopitelně jednodušší – peníze mu prostě přepošlete ze svého Paypal účtu. Pokud svůj účet nemá, můžete mu jej založit a následně prostřednictvím bankovního převodu nabít. Záleží pak už jen na něm, jestli se mu Paypal zalíbí a propojí si účet se svou platební kartou.

5. Neomezený příval hudby na Last.fm

Služba Last.fm je webovým rájem pro všechny fanoušky hudby. Geniální systém automaticky mapuje hudbu, která se vám líbí a podle toho je schopen doporučovat další. V placené verzi navíc umožňuje vytvořit playlisty z libovolných skladeb a neomezeně poslouchat tok skladeb určitého žánru nebo stylově příbuzné vybranému interpretovi. Získáte tím internetové rádio, které vás nikdy neomrzí, protože je ušito přesně vašeho vkusu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Last.fm a možnost zaslání předplatného příteli

Opět jsou dvě alternativy. Pokud zamýšlený budoucí majitel dárku má účet, můžete mu předplatné prostřednictvím vlastního účtu darovat – v nastavení (Settings) vyberte záložku Předplatné (Subscription) a dále už se dostanete na stránku pro realizaci předplatného, kde máte možnost zaplatit předplatné příteli. Druhou alternativou je případ, kdy obdarovaný ještě nemá účet na Last.fm. V takovém případě mu ho zřiďte a předplaťte.

  • Cena: od 55 Kč (měsíc) do 665 Kč (rok)
  • Kde sehnat: Last.fm

6. Profi turistika s Geocaching.com

Pro aktivní dobrodruhy můžeme doporučit prémiové členství u služby Geocaching.com. Tady už je vhodné, aby obdarovaný o geocachingu něco znal a vy jste věděli, že ho hledání „pokladů“ pomocí GPSky baví nebo bude bavit. Prémiové členství umožňuje pohodlné hledání „keší“, jejich organizaci a podrobnou správu statistik.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Online dárek, který ocení každý nadšený geocacher nebo aktivní turista

Na webu Geocacging.com najdete odkaz pro možnost darování ročního předplatného prémiového členství.

7. Hraní na Steam

Hráčům službu Steam netřeba představovat, ostatní nechť si představí program pro sledování herních novinek, stahování nejnovějších demoverzí a hlavně online nákupu her. Samozřejmě je vše provázáno hráčskou komunitou. Také zde je systém pro zaslání dárku, stačí vybrat hru. Opět je ale vhodné, aby obdarovaný Steam znal a měl zde účet.

Klepněte pro větší obrázek
Online nákup her, výběr je obrovský a možnost darování nikde nechybí

8. Čestný dar Wikipedii

Darovat také můžete „dobrý pocit“. A to tím, že jménem obdarovaného přispějete nějaké prospěšné neziskové organizaci. Samozřejmě je ušlechtilé je přispět do jakékoli z řady charit, ale správný geek nesmí zapomenout na největší neziskový projekt na internetu, který je mozkem mnohých z nás – Wikipedii. Největší internetová encyklopedie funguje pouze z příspěvků firem a dobrovolníků z řad veřejnosti.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Sponzoring Wikipedie jako dárek? Zkusit to můžete...

Dar libovolné výše můžete Wikipedii poslat zde. Je zde prostor pro komentář, kde můžete uvést krátký vzkaz, v dalším kroku si vyberete způsob platby – nabízí se karta nebo Paypal. V prvním případě je tu prostor pro vyplnění jména a příjmení, kde můžete uvést jméno obdarovaného. Jméno a komentář se pak objeví v seznamu přispěvovatelů. Každý příspěvek tu má svou URL, můžete na něj tedy odkázat (v případě uvedení adresy na poukázce se hodí nějaká zkracovací služba).

  • Cena: kolik dáte, tolik dáte...
  • Kde sehnat: Wikipedia

Jak předat online dárek 

V době oblíbených zážitkových dárků už existuje nespočet variant, jak darovat virtuální dárek. Základem je nějaká pěkná poukázka z kartónu případně dárkový certifikát. Trocha fantasie, grafický editor a tiskárna to vyřeší. Na internetu dohledáte nespočet různých šablon, na kterých se dá stavět. Celé se to pak dá zabalit do obálky, ale klidně i do vyzdobené krabice.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Ukázka možných dárkových poukázek. Za pomocí šablon z internetu vytvořeno za několik vteřin...

Máte ještě nějaké nápady na zajímavé online dárky? Podělte se o ně s ostatními v diskuzi pod článkem.

Diskuze (68) Další článek: Opera 10.5: až 7× rychlejší JavaScript a anonymní režim

Témata článku: Web, Internet, Turistika, Pohodlné stahování, Internetová encyklopedie, Dar, Geocaching, LR, Celý film, Stažená data, Prémiové členství, Internetová doména, Obálky, Item, Blízký počítač, Dárkový certifikát, Klasické předplatné, Geek, Obrovské peníze, Steam, Neziskový projekt, Originální dárek, Dárkové obálky, Online, Elektronické předplatné, Nejprodávanější herní počítače na Mall.cz

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest televizí do 25 000 Kč

Nejlepší herní klávesnice

Srovnání správců hesel

Jak upravit fotky pro tisk