Software

7-Zip 21.05 optimalizuje na každém rohu. Cílí na nové instrukce a více jader v procesorech

7-Zip 21.05 optimalizuje na každém rohu. Cílí na nové instrukce a více jader v procesorech

Patří k nejzákladnějším a nejpoužívanějším nástrojům na osobních počítačích, v nových verzích ale vychází sporadicky. Donedávna posledního stabilního vydání jsme se dočkali v únoru 2019, tj. před necelými třemi roky.

Teď byl ale vydán 7-Zip 21.05. Jedná se o potřebný technologický upgrade. Na mladších procesorech architektury x86 program využívá instrukce pro práci s SHA-1 a SHA-256, což tedy zrychluje příslušné operace. Týká se to Ryzenů a v případě Intelu architektur Ice Lake a Goldmont.

Zrychlujeme!

Rychlejší je rovněž šifrování metodou AES v rámci formátu ZIP, dále dešifrování AES archivů typu 7Z, ZIP a RAR. Používá totiž instrukce VAES, které si premiéru odbyly v procesorech architektury Ice Lake. Autor ale také optimalizoval kód. Optimalizací byste napočítali ještě víc, projděme si ty nejzásadnější.

Klepněte pro větší obrázek

Svižněji probíhá vícevláknové komprimování metodami LZMA a LZMA2. Vývojář reaguje na nástup procesorů s výrazně vyššími počty jader a vláken, než na jaké jsme byli před pár lety zvyklí. Zdvihl proto počet pevných bloků archivů 7Z na 64. Zrychlí tak komprese právě na procesorech s mnoha jádry. Rychleji doběhnou i komprese a dekomprese archivů 7Z, ZIP a RAR.

Nový 7-Zip dále podporuje dekompresi souborů zkomprimovaných ve formátu Base64 a v archivech Bzip2. Při tvorbě archivu lze nastavit omezení využití paměti při následné kompresi. Také můžete nechat vygenerovat kontrolní záznamy SHA-256 ve formátu kompatibilním s programem sha256sum. 7-Zip 21.05 si v případě zájmu stáhněte z oficiální stránky. Přenosná varianta tentokrát není k dispozici.

Zdroje: seznam změn v 7-Zipu

Diskuze (21) Další článek: Přehled fintechů. Naučte se využívat triky moderních služeb ve svůj prospěch

Témata článku: Windows, Software, Intel, Architektura, Ica Lake, Procesor, Jádro, Zip, RAR, AES, Archiv, Nová instrukce, Instrukce, Roh, Software na Heureka.czJak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

** Nelibí se vám, když cizí lidé okukují váš dům? ** Všechny mapové aplikace nabízejí možnost rozmazání snímku ** Máme návod pro Apple Maps, Bing Maps, Mapy Google a Mapy.cz

Karel Kilián
SoukromíNávodyMapy
Programujeme ZX Spectrum: Ten nejhloupější možný program v Basicu
Jakub Čížek
Pojďme programovat elektronikuHistorieProgramování
Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

** Oproti Desítkám významně stouply hardwarové požadavky ** Windows 11 mají nový vzhled, ale výrazně narušují workflow. ** Potěší vyhledávání, multitasking i rychlejší aktualizace

Petr Urban
Windows 11Testy