Koronavirus | Tipy | Týden mobilně

7 tipů, jak se díky mobilu vyhnout kontaktu s lidmi

7 tipů, jak se díky mobilu vyhnout kontaktu s lidmi

Mobily a aplikace nám pomohou i s karanténou. Jednak se díky nim vyhneme přímému lidskému kontaktu, ale také nám zpříjemní a zkvalitní čas v izolaci.

1.  Videohovory

Na prvním místě jsou videohovory a statistiky už potvrzují, že je lidé začali zásadně více používat – konkrétně Italové 10× více než před pandemií. Do značné míry nahradí osobní setkání, které je v současnosti potenciálně nebezpečné.

Používáte WhatsApp, Messenger, nebo další služby, přes které si obvykle spíše píšeme? Když otevřete konverzaci s konkrétním člověkem (nebo skupinu), mrkněte do horní lišty, stačí stisknout kamerku a počkat, až druhá strana hovor přijme.

Volat si můžete třeba i s babičkou, která nemá smartphone, ale má starší počítač s webkamerou. Skvělý je na to Skype, který umožňuje uspořádat telekonference i ve více lidech bez registrace a bez instalace čehokoliv. Stačí webový prohlížeč. Podrobněji zde:

2.  Nákup a jídlo až do domu

Na významu nabývají služby, které vám nakoupí věci běžné denní spotřeby, aniž byste museli vstát z gauče.

Zavedení specialisté jsou na to Rohlik.cz a iTesco.cz. Problém je s tím, že jejich služby nejsou dostupné po celé republice. A také teď mohou být přetížení, takže je otázka, jak pořídíte…

Sortiment trvanlivých potravin nedávno zavedla Alza.cz, a ta má distribuční síť hodně robustní. Pro změnu tam ale nekoupíte čerstvé pečivo nebo ovoce. Že se Alza snaží, dokazuje i v pátek odpoledne rozeslaná tisková zpráva – u zeleného mužíka vyzvednete a reklamujete zboží bez s obsluhou:

Další kategorií služeb je rozvoz hotových jídel z restaurací: DameJidlo.cz, Wolt, Uber Eats posílal v týdnu tiskovou zprávu, že rozváží jídlo zdarma, Bageterie Boulevard také vymýšlí, jak pomoct, a těch služeb jistě bude víc. Podobnými způsoby se dá vyřešit i zboží z drogerie a mnohé další.

3.  Palivo bez kontaktu s obsluhou čerpací stanice

Pokud je mi známo, tohle umí jen Benzina a Shell, ale třeba se pletu a budu rád, pokud mě doplníte v diskuzi. Já používám dlouhodobě aplikaci od Benziny, tam si vložíte údaje k platební kartě, pak přijedete ke stojanu, natankujete, mobil namíříte na QR kód, potvrdíte platbu a zase jedete pryč. Pohodlnější a rychlejší to je za jakýchkoliv okolností, teď se hodí, že z postupu odpadla návštěva budovy a kontakt s obsluhou.

Shell funguje přes aplikaci Masterpass, také tam se skenují QR kódy, pro změnu před tankovánním. Detailní návody:

4.  Čtení

Pro knihu si teď do knihovny jen tak nezajdete, ale internetové půjčovny eBooků a audioknih jedou stále naplno. Těch placených knihoven je celá řada, ale vyzkoušet můžete i portál DatabázeKnih.cz, který nabízí elektronické knihy úplně zadarmo. Další podobný je Databook.cz a elektronické knihy zdarma má třeba i Městská knihovna v Praze.

A pokud jste líní číst, tak jsou tu audioknihy, tedy knihy, které za vás už někdo přečetl, vy si je pouze šoupnete do sluchátek. Doporučit lze Audioteka.cz a Audiolibrix.cz.

5.  Video

Kapitola sama pro sebe. IP televizi, kterou si můžete pustit i v mobilu nabízí dneska kde kdo. Mobilní operátoři, internetoví operátoři, pak je tu Netflix, HBO a halda dalších platforem. Jen si vybrat, co vás zajímá…

Pak je tu také PornHub, který dal celému světu měsíční prémiové členství zdarma. A aby to nebyla jen prvoplánová reklama, z firmy k potřebným putovaly také finanční prostředky.

6.  Bezkontaktní platby Google Pay, Apple Pay

Nic nového a oproti klasické kreditní kartě nezískáte nic navíc, ale hlavní smysl je v tom, vyřadit ze hry hotové peníze. Kartu, hodinky, ani mobil nedáte z ruky, nepřijímáte zpátky drobné. Jak na věc rekapituluje náš starší článek:

A na závěr pár tipů od čtenářů z Facebooku MobilMania.cz. Nejvíce se nám líbí www.superoperator.cz, což je služba, která vám umyje auto, aniž byste z něj museli vystoupit. Firma operuje na 122 místech po celé ČR, takže je šance, že nějakou budete mít poblíž.

Výzva

A závěrem jednoduchá výzva. Přizpůsobit se současné situaci zkouší kde kdo, kde která firma a služba, takže budeme rádi za další tipy. Diskuze pod článkem je vám k dispozici.

Diskuze (3) Další článek: Britští vědci vyvinuli zařízení pro testování na koronavirus. Test s ním zvládne provést i laik

Témata článku: Koronavirus, Video, WhatsApp, Netflix, Google Pay, Praha, Skype, Tipy, Týden mobilně, Apple Pay, Aplikace, Benzina, Tip, Messenger, Kontakt, Kapitol, Městská knihovna, Masterpass, WhatsApp Messenger, Shell, Obsluha, Jak, Ubrat Eats, Česká republika, Mobil


Určitě si přečtěte

Internet poslední naděje. Kdo má nejlepší tarif „LTE na doma“?

Internet poslední naděje. Kdo má nejlepší tarif „LTE na doma“?

** Srovnali jsme fixní LTE připojení od tuzemských operátorů ** Liší se rychlostmi, cenou i podmínkami ** Na co všechno dát pozor?

Lukáš Václavík | 43

Fedora 33 prostě funguje. Linux si zaslouží dobýt laptop, je to ale asi opět marné

Fedora 33 prostě funguje. Linux si zaslouží dobýt laptop, je to ale asi opět marné

** Desktopový Linux funguje a vypadá stále lépe ** Fedora 33 není výjimkou ** Ve stínu Windows a macOS tu vyrostly skvělé alternativy

Jakub Čížek | 141

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 4

Velký test televizorů v Computeru: i levnější značky překvapily kvalitou obrazu

Velký test televizorů v Computeru: i levnější značky překvapily kvalitou obrazu

** Jak funguje biometrické zabezpečení ve Windows ** Nejlepší správci hesel ** Létáme v Microsoft Flight Simulator

Časopis Computer | 6


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 5 500 Kč

Test levných herních notebooků

Hrajeme na Xbox Series X

Programy pro kontrolu dětí na počítači