7 nejlepších programů pro práci s PDF

Čtení, editace i vytváření PDF. To jsou dost rozdílné činnosti. Existuje pro všechny zároveň ten nejlepší program, nebo je lepší vždy vybrat nějakého specialistu?

I tento týden žilo fórum Živě.cz diskuzí nad zajímavým tématem. Tentokrát jím bylo hledání toho nejlepšího programu pro práci s rozšířeným formátem PDF. Protože pod slovem „práce“ si lze představit leccos, nabízeli diskutující nejrůznější tipy na produkty, které jsou podle nich těmi nejlepšími.

Někdo tak preferuje osvědčené a tradiční programy od známých výrobců, jiný zase dává přednost malým a lehkým alternativám. Jeden používá na veškerou svou práci jeden produkt, druhý na každou činnost používá jiný nástroj. Z této diskuze vznikl níže nabízený koktejl těch nejčastěji zmíněných programů.

Foxit Reader

Mnoho lidí tvrdí, že Adobe Reader (viz níže) je příliš pomalý a těžkopádný. Pokud patříte k vyznavačům tohoto názoru, pak zbystřete svoji pozornost. Alternativou k výchozímu prohlížeči oblíbených PDF souborů se může stát malý, jednoduchý, ale naprosto postačující Foxit Reader. Jeho hlavní zbraní je především rychlost, se kterou startuje. I samotné prohlížení je svižné. K tomu nabízí i několik nástrojů k úpravě dokumentů, např. vkládání komentářů.

Klepněte pro větší obrázek

Autoři Foxitu rovněž nabízejí celou řadu dalších nástrojů určených k práci s PDF – editace, tvorba atd. Jedná se ovšem na rozdíl od Foxit Readeru o programy placené. Velice často byl v diskuzi svými mnoha zastánci charakterizován slovy jako rychlý a svižný, což má být jeho hlavní výhoda oproti konkurenčním produktům. Oproti tomu diskutér David540 aplikaci přestal používat, protože při vyplňování formulářů správně nefungovaly české znaky. Tombon7 zase používá většinou Adobe Reader, protože Foxit neumí prohlížet 3D PDF.

stáhnout program Foxit Reader 4.3.1.0323 (7,6 MB)


Adobe Reader

Klasika mezi prohlížeči souborů PDF. Adobe Reader je nejpoužívanějším softwarem ve své kategorii. Jeho rozšířenost je dána nejen obchodní politikou firmy Adobe Systems, ale i rychlostí a kvalitou zobrazování, možností vyhledávání textu a přehledným a vybalancovaným ovládáním. I přes hlasité námitky jeho kritiků o tom, že je program velice těžkopádný, jak upozorňuje např. miroslavh85, který jej doposud sám používá, se Adobe Reader těší vysoké popularitě i mezi diskutující na fóru.

Klepněte pro větší obrázek

Čtenář s přezdívkou Hrdlodus třeba na stolním počítači prohlížeč od Adobe používá, ale na netbook hledal něco méně náročného a svižnějšího až skončil u PDF-XChange Vieweru (viz níže). Adobe Reader obhajuje i Abox, podle nějž jeho malé alternativy produktu nemohou konkurovat např. při zobrazování faktur z IXOSu. Petr_S se zase staví proti útokům na rychlost programu, podle něj aplikace startuje svižně i na slabších počítačích, navíc zobrazí i to, co jiné prohlížeče nezvládnou.

stáhnout program Adobe Reader 10.0.0 CZ (35 MB)


PDF-XChange Viewer

Prohlížeč PDF souborů, s jehož pomocí lze pdfka i částečně upravovat, vkládat poznámky atd. Program je malý, rychlý a jednoduchý na používání. Obsahuje rovněž uživatelské rozhraní v češtině. Stejně jako v případě Foxitu, i zde vám autoři programu nabízejí za úplatu pokročilejší nástroje pro práci s PDF, zatímco PDF-XChange Viewer je plně zdarma. Síla PDF-XChange Viewer ale spočívá především v jeho schopnosti upravovat PDF dokumenty.

Klepněte pro větší obrázek

Předně se zde dají vkládat poznámky v podobě žlutých bublinek, dále lze připisovat text přímo do dokumentu, rovněž je možné text barevně zvýrazňovat, podtrhávat i škrtat. U všech těchto funkcí lze dále nastavit jejich parametry (velikost, barvu, styl…), takže úpravy budou do textu velice dobře zapadat. Na pozici nejlepšího programu pro prohlížení a částečné úpravy PDF jej nominovali např. Uzivatel, již zmíněný Hrdlodus či Substance242.

stáhnout program PDF-XChange Viewer 2.5.192 (13 MB)


Nitro PDF Reader

Oblíbený a rychlý prohlížeč PDF dokumentů nabízející všechny standardní funkce k sledování i navigaci, který navíc zvládá i další dovednosti. Mezi ně patří extrahování údajů - textu, grafiky, snímání obrazovky, dále pak přidávání poznámek a komentářů, vkládání podpisů a ochrany a rovněž vytváření samotného PDF dokumentu z více než tří set různých formátů.

Klepněte pro větší obrázek

Na prohlížení a nenáročné úpravy jej kvůli menší velikosti oproti Adobe Reader používá čtenář jobastick. Na pokročilejší editaci vyzkoušel i Nitro PDF Professional, který je již placený, ale jeho cena je výrazně nižší, než u obdobného produktu od Adobe, zatímco výsledky srovnatelné.

stáhnout program Nitro PDF Reader 1.4 (31 MB)


PDFCreator

Nyní se již přesouváme od prohlížečů a editorů na pole programů pro vytváření PDF. Klasickým způsobem bývá použití programu pro vznik virtuální tiskárny k ukládání z libovolné aplikace do univerzálního formátu PDF. Jedním z nejrozšířenějších a nejpopulárnějších nástrojů je v tomto odvětví maličký PDFCreator. Po jeho nainstalování pak stačí, když vyberete v programovém menu volbu Tisk a zvolíte tiskárnu PDFCreator. K dispozici je i pokročilejší nastavení formátu, kvality apod. Největší výhodou oproti konkurenci je open source licence.

Klepněte pro větší obrázek

Jeho spokojeným uživatelem je např. diskutér s přezdívkou Noxik, který si chválí fakt, že cokoli jde vytisknout, převede program do PDF, navíc zdarma. V minulosti jej užíval i čtenář Substance242, který od programu upustil v momentě, kdy začaly Microsoft Office zvládat ukládání do PDF.

BullZip PDF Printer

Alternativa k výše zmíněnému PDFCreatoru. Jedná se rovněž o maličkou virtuální tiskárnu, která zvládá exportovat z prakticky jakéhokoli programu do PDF, které navíc opatří vodoznakem i bezpečnostním heslem. Doporučuje jej Ahzs, kterému se líbí především licence, podpora x64, rychlost a velké množství nastavení. Omezení freewarové licence, kterou je možné užít i pro komerční účely, je na 10 uživatelů.

Klepněte pro větší obrázek

stáhnout program BullZip PDF Printer 7.1.0.1212 (4,3 MB)


Scribus

Opensourcový software proniká do oblasti DTP. Vyzkoušejte povedený program Scribus a vytvořte si dokumenty určené pro tisk. Aplikace je typická svým moderním a uživatelsky přívětivým prostředím, umožňuje práci s CMYK a ICC barvami a vytváření PDF dokumentů na profesionální úrovni. Scribus je používán po celém světě např. k tisku novin či knih. Program kvůli jeho kvalitním výstupům a možnosti přípravy dokumentu přímo pro tiskárnu doporučuje čtenář Marvelous.

Klepněte pro větší obrázek

stáhnout program Scribus 1.3.9 (47 MB)


Témata článku: Software, Nejlepší programy, GigaMania, Adobe Reader, CMYK, Nitro, PDF, PDF Reader, Rychlé vkládání, Nejlepší rychlost

41 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Mr.Anonymni 6. 11. 2010 21:03:43
    ...
  • marektp 23. 9. 2010 13:57:47
    Tady Tě malinko zklamu, ale ona ta měřítka jsou jiná. Není to osvícenost...
  • Miroslav Fotyi 22. 9. 2010 1:16:45
    Chudák malej, asi se bacil do paličky, když padal na ledu..... a ted mu z...
Určitě si přečtěte

Vrcholí bitcoinová občanská válka. Populární kryptoměně hrozí krize nebývalých rozměrů

Vrcholí bitcoinová občanská válka. Populární kryptoměně hrozí krize nebývalých rozměrů

** Všichni chtějí rychlejší a lepší Bitcoin ** Jenže každý má trošku jiné zájmy ** Spor může už za pár dnů skončit velkou krizí

16.  7.  2017 | Jakub Čížek | 73

Další důkaz o existenci Planety 9

Další důkaz o existenci Planety 9

Včera | Jiří Černý | 3


Aktuální číslo časopisu Computer

Test 11 telefonů do 6 000 Kč

Postavte si a přetaktujte počítač

Srovnali jsme 7 sportovních kamer

Která zaměstnání nahradí roboti?