7 nejlepších programů pro obnovu operačního systému

Nabubřely vám Windows do nesnesitelných rozměrů, jsou neúnosně pomalé, zhroutil se celý operační systém? Pak je čas na obnovu jeho uloženého obrazu. Jaký program je na to ten nejlepší?

Do diskusního fóra Živě.cz jsme vložili dotaz týkající se softwaru pro zálohování a obnovování operačního systému, který se postupem času může zpomalovat nebo kvůli určitým důvodům může dojít k jeho pádu. V takových případech sáhnete po specializovaných programech.

Jaký je ten nejlepší, to diskutující na fóru rozebírali velice zevrubně. Často doporučovali různé metody zálohování a obnovování, podporovali konkrétní software, u jiných programů zase vyjmenovávali nedostatky. Výtah těchto tipů i argumentů vám nyní nabízíme spolu s aplikacemi ke stažení a vyzkoušení.

Acronis True Image

Acronis je dlouho znám jako jednoduchý, spolehlivý a účinný nástroj pro vytváření obrazů disků a jejich následnou obnovu spolu s operačním systémem na nich v momentě, kdy dojde k nějakým problémům. Acronis True Image umí to, co potřebujete – kompletní zálohování počítače jednou za čas a pravidelné přírůstkové zálohy, které umožňují obnovení systému.

Klepněte pro větší obrázek

To vše včetně souborů a složek v jakémkoliv bodu v historii zálohování. Vše rychle, automaticky a v intuitivním grafickém rozhraní, které má průvodce téměř na všechno. Není divu, že Acronis True Image byl mnoha čtenáři na fóru doporučován. Dusanjencik jej považuje v nejnovější verzi za vynikající, přičemž využívá především BootCD pro zálohování oddílů do TIB archivu.

Stáhnout Acronis True Image, shareware (217 MB)

Clonezilla

Rozšířený, schopný a především bezplatný nástroj pro zálohování celého pevného disku a veškerého jeho obsahu, který lze kdykoli v případě potřeby obnovit. Program je navíc ve dvou verzích určených buď pro domácí počítač, nebo pro celý server. Clonezilla zálohuje pouze ty bloky pevného disku, které obsahují nějaká data.

Klepněte pro větší obrázek

Díky tomu je celý průběh operace i velikost zálohovacího souboru příznivější. Problém pro méně zkušené uživatele představuje absence nějakého přehledného a líbivého grafického prostředí, takže práce s programem je určena spíše pokročilejším. Mezi podporovateli tohoto programu patří třeba čtenáři s přezdívkou Ilfirin a polygramofon.

Stáhnout Clonezilla, freeware (125 MB)

Parted Magic

Další volně šiřitelná sada nástrojů pro práci s pevným diskem, mezi nimiž naleznete i ty potřebné k záloze a obnově disku a jeho obsahu a rovněž k rekonstrukci dat z poškozených disků, jak uvádí jeho podporovatel v diskuzi jxjl. Tato sada programů je distribuována jako obraz ISO, který je třeba vypálit na optické médium.

Klepněte pro větší obrázek

Parted Magic, freeware (235 MB)

EaseUS Todo Backup

Velice populární a oceňovaný software pro zálohování a obnovování dat, včetně celých diskových oddílů, takže jej lze využít pro obnovu operačního systému. Program nabízí několik základních funkcí – zálohování systému, zálohování pevného disku, obnovování složek, klonování disků, kontrolu záloh a nahrávání obrazů coby virtuálních disků.

Klepněte pro větší obrázek

Čtenář Ahzs tento software doporučuje s tím, že pro domácí použití je vhodné stáhnout starší verzi, která je zcela bezplatná, zatímco nové verze je již třeba kupovat. Dále vyzdvihuje funkce jako inkrementální a rozdílové zálohování, obnovování systému na jiný disk a klonování diskových oddílů.

Stáhnout EaseUS Todo Backup, shareware (97,4 MB)

HDClone

Pro nekomerční účely bezplatný program (s jistými omezeními), který umožní zálohovat disk, diskový oddíl a datový obraz. U disků jsou zdarma podporovány systémy ATA, SATA, IDE a USB, pro SCISI a další již musíte sáhnout po placených verzích. Také v případě obrazů se dá zdarma pracovat s images, ale liveimage, smart images a další jsou už za příplatek.

Klepněte pro větší obrázek

Také většina bezpečnostních pojistek, ověření, zrychlujících funkcí i defragmentačních nástrojů je obsažena ve vyspělejších produktech řady. Spokojit se tak musíte prakticky s obyčejným kopírováním. Program v práci používá jirimi, který je s ním spokojen, domácí bezplatná verze pak podle něj plně postačuje.

Stáhnout HDClone, freeware (13 MB)

Norton Ghost

V diskuzi velice často zmiňovaný a doporučovaný program, za nějž uživatel sice musí platit, to je ale vykompenzováno pokročilými funkcemi. Kromě očekávatelného zálohování kompletního obsahu disku a operačního systému, zvládá Norton Ghost také zálohy mimo pracoviště, vzdálenou správu a vysoký výkon záloh i jejich správy.

Klepněte pro větší obrázek

Zálohy totiž mohou být šifrovány a komprimovány, přičemž program pravidelně kontroluje bezchybnost uložených dat. Norton Ghost také zvládá přírůstkové zálohy a jejich automatickou správu. Body obnovení je navíc možné odesílat na FTP server. Na fóru je jeho velkým zastáncem regine, který vyzdvihuje funkce jako nezálohování dočasných souborů, dobrá komprimace a schopnost běhu i mimo operační systém.

Stáhnout Norton Ghost, shareware (119,6 MB)

Drive SnapShot

Jednoduchý a minimalistický nástroj pro zálohování a obnovování obrazů disku, který si zakládá na bezpečnosti práce, takže uživatel se nemusí bát, že by svými zásahy a manipulací s programem mohl způsobit ztrátu dat. Zálohy jsou vytvářeny do jediného souboru, který je pak možné používat, srovnávat a samozřejmě také obnovovat.

Klepněte pro větší obrázek

Minimalismus programu jde tak daleko, že je v něm grafické uživatelské rozhraní omezeno na úplný základ, ale vše se dá rovněž ovládat prostřednictvím příkazového řádku. Jakkoli to může leckomu znít komplikovaně, je to ve skutečnosti velice jednoduché. Jako osvědčený program jej na fóru doporučuje LubošH.

Stáhnout Drive SnapShot, shareware (1,7 MB)

Diskuze (56) Další článek: Týden Živě 185: Co bude za sto let

Témata článku: Software, Nejlepší programy, GigaMania, Dočasný soubor, Záloha, Optické médium, EaseUS Todo, Images, Celý disk, Bezpečnost práce, Jednoduchá rekonstrukce, Úplný základ, Jednoduchý nástroj, Určitý důvod, Diskový oddíl, Následné uložení, Opera, Clonezilla, Acronis True Image, Ghost, Celý průběh, Acronis, Dotaz týkající, Specializovaný program, Bezplatná verze, Pevné disky na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Antivir zdarma: 8 bezplatných řešení, která zatočí s havětí v počítači

Antivir zdarma: 8 bezplatných řešení, která zatočí s havětí v počítači

** Součástí Windows 10 je integrovaný antivirový program. Stačí to? ** Představíme vám sedm aplikací na boj proti virům a malwaru ** Všechny jsou k dispozici zdarma a některé ani nemusíte instalovat

Karel Kilián | 30

20 tipů a triků pro Gmail: Užitečné maličkosti, které zefektivní práci s e-maily

20 tipů a triků pro Gmail: Užitečné maličkosti, které zefektivní práci s e-maily

** V Gmailu je řada užitečných funkcí, které možná všechny neznáte ** Odeslání mailu můžete například pozdržet či naplánovat na později ** Nad Gmailem můžete mít s několika triky daleko lepší kontrolu

Karel Kilián | 25

Nové iPhony, hodinky a další novinky Applu: Zase bude za co utrácet

Nové iPhony, hodinky a další novinky Applu: Zase bude za co utrácet

Dnes proběhla další velká prezentační akce Applu, na které došlo k odhalení nových iPhonů a dalších novinek. Událost jsme sledovali online, a tak se můžete podívat na chronologický zápis těch nejdůležitějších informací.

David Polesný | 136


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 20 procesorů

Srovnání 15 True Wireless sluchátek

Vyplatí se tisknout fotografie doma?

Vybíráme nejlepší základní desky