Wi-Fi | Router | Xiaomi

7 antén a Wi-Fi 6. Xiaomi se vytasilo s novým výkonným routerem

Čínský výrobce Xiaomi dnes odhaloval novinky ve svém portfoliu. O vlajkových lodích v segmentu chytrých telefonů Mi 10 a Mi 10 Pro již informovali kolegové z Mobilmanie a my se podíváme na nový router Xiaomi Mi AIoT Router AX3600, o kterém píše GizmoChina.

Nejvíce zdůrazňovaným parametrem tohoto routeru je podpora nové generace bezdrátové technologie Wi-Fi 6 (802.11ax). Ta má nabídnout přenosovou rychlost až 9,6 Gb/s, což je téměř trojnásobně vyšší hodnota ve srovnání s Wi-Fi 5 (802.11ac).

Router se sedmi anténami

Srdcem routeru je čip Qualcomm IPQ8071A řady Networking Pro 600 se čtyřmi jádry Cortex-A53 taktovanými na 1 GHz. Výkonnému procesoru bude sekundovat 512 MB operační paměti a interní úložiště s kapacitou 256 MB. Díky těmto parametrům bude novinka schopná obsluhovat najednou až 248 zařízení.

Směrovač má celkem sedm antén s vysokým ziskem. Jedna slouží jako anténa pro IoT, dvě vysílají v pásmu 2,4 GHz a zbývající v pásmu 5,0 GHz. Dle výrobce anténa pro chytrá zařízení podporuje obě frekvence Wi-Fi a poskytuje rychlost až 150 Mb/s. Ve srovnání s Mi Routerem AC1200 je AX3600 o 155 % rychlejší.

Směrovač také podporuje technologii OFDMA (Orthogonal Frequency-Division Multiple Access), která umožňuje routeru v rámci jednoho přenosu odesílat data na více koncových zařízení najednou. Routery bez podpory OFDMA musí odesílat data pomocí více přenosů, což je méně efektivní. Koncové zařízení však v takovém případě také musí podporovat OFDMA.

Ve spojení s chytrou aplikací

K inicializaci a nastavení Xiaomi Mi AIoT Router AX3600 slouží mobilní aplikace Mi Home, která je k dispozici pro zařízení s Androidem a iOS. K monitorování pak lze použít samostatnou aplikaci WiFi, jež například dokáže v reálném čase upozornit na připojení nebo odpojení nějakého zařízení od sítě.

Směrovač podporuje protokol zabezpečení WPA3 a IPv6. Na zadní straně má čtyři ethernetové porty (bohužel nespecifikované rychlosti) a dodává se s napájecím adaptérem s výstupem 12 V a 2 A. Zařízení je vyráběno v elegantní matně černé barvě.

Novinka byla dostupná k předobjednání na e-shopu Mi.com za cenu 599 čínských jüanů, což je v přepočtu asi 2370 korun včetně DPH. Během několika hodin po zahájení však bylo všech dvacet tisíc rezervací vyčerpáno.

Diskuze (21) Další článek: Český Turris MOX: Nejbláznivější síťový počítač nejen pro fanoušky Lega

Témata článku: Čína, Wi-Fi, IoT, Router, Xiaomi, Zařízení, Android a IOS, Aplikace, OFDMA, MobilMania, Anténa, Novinka, Já Home, Koncové zařízení, GHz


Určitě si přečtěte

Proč teď nedává smysl kupovat notebook a kdy přijde ten správný čas

Proč teď nedává smysl kupovat notebook a kdy přijde ten správný čas

** Během pár týdnů přijdou na trh výkonnější notebooky ** Čím dražší notebook vybíráte, tím víc se vám změní nabídka ** Také lehké notebooky budou téměř herní

Tomáš Holčík | 52

Windows 10X už si můžete vyzkoušet. Novému systému Microsoft zjevně věří

Windows 10X už si můžete vyzkoušet. Novému systému Microsoft zjevně věří

** Windows 10X přijdou již ke konci roku ** Microsoft vydal emulátor, kde systém ukázal ** Vývojáři musí upravit své aplikace

Vladislav Kluska | 62

12 nejšílenějších programovacích jazyků, ze kterých vám praskne hlava

12 nejšílenějších programovacích jazyků, ze kterých vám praskne hlava

** Myslíte si, že umíte programovat? ** Ale prosím vás, zkuste jazyk Wenyan nebo Malbolge ** Z ezoterických jazyků zešílíte, nebo vás zaměstnají v Googlu

Jakub Čížek | 26

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

** Představte si biblickou potopu ** Nejprve zaniknou Děčín a Břeclav, pak i Brno a Praha ** Hlavním městem se stane Jihlava a zbytky Čechů přežijí na Kvildě

Jakub Čížek | 94

Dnes nastal konec Windows 7. Ale nepropadejte panice, počítač vám nastartuje i zítra

Dnes nastal konec Windows 7. Ale nepropadejte panice, počítač vám nastartuje i zítra

** Dnes končí podpora Windows 7 a systém formálně umírá ** Co to ale znamená v praxi a bude mi PC fungovat i zítra? ** A mohu i v lednu 2020 zdarma přejít na Windows 10?

Jakub Čížek | 121Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test autokamer

Test ATX skříní

Jak surfovat pohodlně

Sportovní aplikace

Jak funguje procesor