Wi-Fi | Router | Xiaomi

7 antén a Wi-Fi 6. Xiaomi se vytasilo s novým výkonným routerem

Čínský výrobce Xiaomi dnes odhaloval novinky ve svém portfoliu. O vlajkových lodích v segmentu chytrých telefonů Mi 10 a Mi 10 Pro již informovali kolegové z Mobilmanie a my se podíváme na nový router Xiaomi Mi AIoT Router AX3600, o kterém píše GizmoChina.

Nejvíce zdůrazňovaným parametrem tohoto routeru je podpora nové generace bezdrátové technologie Wi-Fi 6 (802.11ax). Ta má nabídnout přenosovou rychlost až 9,6 Gb/s, což je téměř trojnásobně vyšší hodnota ve srovnání s Wi-Fi 5 (802.11ac).

Router se sedmi anténami

Srdcem routeru je čip Qualcomm IPQ8071A řady Networking Pro 600 se čtyřmi jádry Cortex-A53 taktovanými na 1 GHz. Výkonnému procesoru bude sekundovat 512 MB operační paměti a interní úložiště s kapacitou 256 MB. Díky těmto parametrům bude novinka schopná obsluhovat najednou až 248 zařízení.

Směrovač má celkem sedm antén s vysokým ziskem. Jedna slouží jako anténa pro IoT, dvě vysílají v pásmu 2,4 GHz a zbývající v pásmu 5,0 GHz. Dle výrobce anténa pro chytrá zařízení podporuje obě frekvence Wi-Fi a poskytuje rychlost až 150 Mb/s. Ve srovnání s Mi Routerem AC1200 je AX3600 o 155 % rychlejší.

Směrovač také podporuje technologii OFDMA (Orthogonal Frequency-Division Multiple Access), která umožňuje routeru v rámci jednoho přenosu odesílat data na více koncových zařízení najednou. Routery bez podpory OFDMA musí odesílat data pomocí více přenosů, což je méně efektivní. Koncové zařízení však v takovém případě také musí podporovat OFDMA.

Ve spojení s chytrou aplikací

K inicializaci a nastavení Xiaomi Mi AIoT Router AX3600 slouží mobilní aplikace Mi Home, která je k dispozici pro zařízení s Androidem a iOS. K monitorování pak lze použít samostatnou aplikaci WiFi, jež například dokáže v reálném čase upozornit na připojení nebo odpojení nějakého zařízení od sítě.

Směrovač podporuje protokol zabezpečení WPA3 a IPv6. Na zadní straně má čtyři ethernetové porty (bohužel nespecifikované rychlosti) a dodává se s napájecím adaptérem s výstupem 12 V a 2 A. Zařízení je vyráběno v elegantní matně černé barvě.

Novinka byla dostupná k předobjednání na e-shopu Mi.com za cenu 599 čínských jüanů, což je v přepočtu asi 2370 korun včetně DPH. Během několika hodin po zahájení však bylo všech dvacet tisíc rezervací vyčerpáno.

Diskuze (21) Další článek: Český Turris MOX: Nejbláznivější síťový počítač nejen pro fanoušky Lega

Témata článku: Čína, Wi-Fi, Router, Xiaomi, IoT, Aplikace, MobilMania, Já Home, OFDMA, Koncové zařízení, Android a IOS, Anténa, GHz, Zařízení, Novinka


Určitě si přečtěte

Nvidia představila grafické karty GeForce RTX 3090, RTX 3080 a RTX 3070. Známe české ceny

Nvidia představila grafické karty GeForce RTX 3090, RTX 3080 a RTX 3070. Známe české ceny

** Nvidia uvedla nové desktopové grafické karty GeForce RTX 3000 ** Jedná se o modely GeForce RTX 3070, 3080 a 3090 ** K výrobě se používá 8nm technologii od Samsungu

Karel Javůrek | 68

Nejjednodušší cesta, jak nepřijít o data: nastavte si zálohování a zapomeňte

Nejjednodušší cesta, jak nepřijít o data: nastavte si zálohování a zapomeňte

** Přijít o důležitá data je jednodušší, než si umíte představit ** To, zda a jak snadno je získáte zpět, záleží především na vás ** Když si nastavíte zálohování, může to být otázka několik minut

Karel Kilián | 32


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test fitness náramků

Levné záložní zdroje

Jak si zabezpečit domov

Nejlepší monitory na trhu