Testy | AMD | Procesory

64jádrový AMD Ryzen Threadripper 3990X v testech dokazuje, jak šílený má výkon

  • AMD uvedlo pro desktopové počítače 64jádrový procesor Ryzen Threadripper 3990X
  • Cílovou skupinou jsou profesionálové a nutností jsou desky s čipsetem TRX40
  • AMD dokazuje převahu v maximálním výkonu

AMD již na začátku roku představilo nový model procesoru řady Ryzen Threadripper, který je vybaven podobně jako nejvyšší verze u serverového segmentu celkem 64 jádry s architekturou Zen 2.

Nyní však konečně nastala doba prvních recenzí, takže se na procesor můžeme podívat blíže hlavně se přesvědčit, jestli se takový výkon dá na desktopu vůbec efektivně využít.

Plno jader i vysoké frekvence

AMD má pro profesionály připravenou nabídku vícejádrových procesorů řady Threadripper, které byly k dispozici ve variantách s 24 a 32 jádry. Tato nabídka sama o sobě nabízela rekordní výkon i skvělý poměr ceny a výkonu, na který Intel neměl dostatečného konkurenta.

AMD se ale rozhodlo, že na desktopu ukáže i svou nejsilnější zbraň, která byla doposud pouze v serverovém segmentu v rámci procesorů řady Epyc – 64jádrový model. V případě desktopu se jedná o novinku s označením Ryzen Threadripper 3990X, která je oproti serverové variantě zbaven některých funkcí, například osmikanálového rozhraní pro operační paměti a má nastavená i další omezení.

Z pohledu procesorového výkonu jde ale naopak o velmi výkonný kousek, protože i přes spousty jader se AMD rozhodlo dostat frekvence opravdu vysoko. Základní frekvence je 2,9 GHz při plném vytížení všech jader a maximální turbo je až 4,3 GHz.

Tento 7nm čip používá socket sTRX4 s čipsetem TRX40, který je společný pro všechny Threadrippery. Procesor podporuje čtyřkanálové zapojení operačních pamětí DDR4, přičemž maximálně lze zapojit 512 GB.

Oproti nižším Threadripperům nabízí více PCI Express 4.0 linek – celkem 88 a L3 cache se zdvojnásobila na 256 MB. Co je ale překvapivé, že TDP zůstalo stejných 280 W.

Jedinou použitelnou konkurencí od Intelu jsou dva 28jádrové procesory na základní desce se dvěma sockety, ale v takovém případě je cena přes 20 tisíc dolarů a TDP je přes 410 W. A to je nesrovnatelně horší nabídka než od AMD.

Testy z celého světa

Tentokrát se k otestování nového procesoru od AMD dostalo mnohem méně zahraničních redakcí, než je obvyklé. Má to svůj důvod – cena je na běžné poměry velmi vysoká a několikanásobně vyšší, než třeba i u nejvýkonnější grafické karty GeForce RTX 2080 Ti.

I přes to se ale řada redakcí mohla radovat a pořádně procesor otestovat. Přehled recenzí z různých aplikací si můžete sami prohlédnout na těchto webech:

Procesor si skvěle vede v aplikacích, kde lze využít všechna jádra na maximum. V takových případech příkladně škáluje a výkon je téměř dvakrát vyšší než u 32jádrového modelu. Najdou se ale i aplikace, které už takový počet nedokážou efektivně využít, což se může změnit v budoucích verzích, až programátoři optimalizují paralelní zpracování úloh. Žádný rozdíl ve výkonu nečekejte ani u her, tam stále stačí i osmijádro s vysokou frekvencí.

Překvapivou zprávou je, že jde procesor velmi dobře přetaktovat. Místo standardních 10 % se dá dostat běžně na 20 % nad standardní výkon, takže například z průměrných 25 tisíc v programu Cinebench je možné se dostat na 30 tisíc bodů.

Podívejte se na výsledky vybraných testů:

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Při rozhodování o tomto procesoru je nutné brát velký důraz na to, k čemu bude procesor sloužit a jaké aplikace budete spouštět. U mnoha aplikací totiž většinu času procesor téměř nic nedělá, protože zaměstnat takový počet jader je složité. Nejlepší případy použití se týkají například renderingu grafiky, videa, zpracování kódu, neuronových sítí a podobně. Na to lze ale v mnoha případech efektivně použít grafické karty. Prostor pro využití je tak velmi omezený a hodně specifický.

V testech si určitě najděte vaší aplikaci a ověřte si, že s 64 jádry dobře škáluje. Pokud ano, rozdíl ve výkonu je i oproti 24jádrovým a 32jádrovým modelům obrovský.

Luxusní výkon za nízkou cenu

Když se řekne nízká cena u procesoru, asi si většina bude při částce 3 990 dolarů, tedy asi 105 tisíc korun, klepat na čelo. Musíme to však brát perspektivou celkového výkonu, funkcí a porovnání s konkurencí, která stojí přes půl milionu korun.

AMD tak za více než pětkrát nižší cenu nabízí ještě vyšší výkon, při nižší spotřebě a s modernějšími technologiemi. O tom, kdo je v tomto směru králem není třeba ani diskutovat.

Klepněte pro větší obrázek

Důležitou otázkou ale je, jak se k tomu postaví Intel a co nám tento rok předvede. Nesmíme totiž zapomínat na to, že AMD nastolilo rovněž rychlé tempo, se kterým pomáhá i výrobce čipů TSMC v podobě pokročilejší výrobní technologie. Intel tak vlastně najednou musí soupeřit na dvou frontách – procesorové i výrobní technologie.

Takže uvidíme, jestli se Intel nakonec vzchopí nebo mu začne dále ujíždět už tak rychle rozjetý vlak.

Diskuze (59) Další článek: Nebezpečný trojský kůň Emotet získal nové schopnosti – dokáže se šířit přes Wi-Fi

Témata článku: Hardware, Testy, Intel, AMD, Procesory, Ryzen, Threadripper, Epyc, Cinebench, PC Watch, Procesor, Cowcotland, Test, Phoronix, Threadrippery, Coolaler, PCI Express, Ryzen Threadripper, Optimum Tech, SweClockers, ComputerBase, Jádro, Techgage, Golem, Výkon


Určitě si přečtěte

Vyzkoušeli jsme TP-Link Deco P9: zajistí doma Wi-Fi díky drátům ve zdi

Vyzkoušeli jsme TP-Link Deco P9: zajistí doma Wi-Fi díky drátům ve zdi

** Nová generace Mesh Wi-Fi s propojením přes elektrické rozvody ** Lepší parametry a nižší cena než u předchůdce ** Aplikace zatím podporuje jen základní nastavení bez rozšířených funkcí

Tomáš Holčík | 25

Měření rychlosti internetu: Populární Speedtest.net neřekne o skutečné rychlosti internetu téměř nic

Měření rychlosti internetu: Populární Speedtest.net neřekne o skutečné rychlosti internetu téměř nic

** Speedtest stále častěji měří jen rychlost na poslední míli ** Ta však ale neodpovídá reálnému surfování ** Jak se tedy pokusit změřit tu skutečnou?

Jakub Čížek | 85

Nejlevnější router s Wi-Fi 6 v testu: vážně ještě chcete kupovat routery jen pro 802.11ac?

Nejlevnější router s Wi-Fi 6 v testu: vážně ještě chcete kupovat routery jen pro 802.11ac?

** Otestovali jsme TP-Link Archer AX10, nejdostupnější router s Wi-Fi 6 ** Šetřilo se, ale zatím ty ústupky tolik nebolí ** Pro domácí síťování pohodlná volba, do firmy ale chcete něco lepšího

Tomáš Holčík | 44

Chyba roku 2038 způsobí problémy, počítače dnes totiž stárnou příliš pomalu

Chyba roku 2038 způsobí problémy, počítače dnes totiž stárnou příliš pomalu

** Loni ajťáky vystrašilo přetečení GPS čítače týdnů ** Nemělo se stát vůbec nic, ale svět opět nebyl připravený ** Za 18 let nás ale čeká ještě něco mnohem většího

Jakub Čížek | 66

Dost bylo moderních Windows 10. Pojďme je přebarvit zpět na Windows 95

Dost bylo moderních Windows 10. Pojďme je přebarvit zpět na Windows 95

** Stařičké Windows 2000 nedávno oslavily 20 let ** Někteří z vás si postěžovali, že to byly poslední hezké Windows ** Fajn, ukážeme vám, jak přebarvit Desítky o 25 let zpět

Jakub Čížek | 43

Koupili jsme nejlevnější dron s kamerou. Stál nás 300 Kč a má rozměry kreditky

Koupili jsme nejlevnější dron s kamerou. Stál nás 300 Kč a má rozměry kreditky

** Kvalitní drony začínají na 10 000 Kč ** Šli jsme na to jinak a koupili ten nejlevnější s kamerou ** I když je to čínský šmejd, je s ním zábava

Jakub Čížek | 34Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test autokamer

Test ATX skříní

Jak surfovat pohodlně

Sportovní aplikace

Jak funguje procesor