602Office 2 = OpenOffice.org + Thunderbird + 602SQL

Společnost Software602 uvedla na trh novou verzi kancelářského balíku 602Office 2, jejímž základem jsou open-source aplikace OpenOffice.org a poštovní klient Mozilla Thunderbird. V čem se tedy tento balík od originálních aplikací liší a co je přibaleno jako přidaná hodnota? Na to se podíváme v této recenzi.
602Office 2 = OpenOffice.org + Thunderbird + 602SQL

Instalace a úvodní seznámení

V krabici najdeme kromě instalačního CD také dvě uživatelské příručky. Ta první je stručná, má něco přes 60 stran a popisuje zejména instalaci produktu a také některé nejzákladnější funkce celého balíku. Druhá příručka je pak vlastně 300 stránkovou knihou, která do detailu popisuje veškeré vlastnosti a postupy při práci s kancelářským balíkem. Lze ji tak vlastně využít jako učebnici pro začínající uživatele.

Na instalačním CDčku najdete nejen verzi pro Windows, ale i pro Linux. V prostředí Windows se instalace nespustí sama, jak je většinou u programů zvykem, a je nutno ji spustit z CD ručně. To by ale snad nemělo být překážkou ani pro nezkušené uživatele. Kromě instalačních souborů najdete na CD i oba zmiňované manuály ve formátu PDF a také tzv. rozdílový manuál, který zhruba na 80 stranách popisuje přechod z Microsoft Office na OpenOffice.org.

Samotná instalace probíhá vcelku standardně, ale vzhledem k tomu, že se jedná de facto o několik samostatných produktů, spouští se postupně automaticky jednotlivé instalace každého produktu zvlášť. V praxi to vypadá tak, že po spuštění "hlavní" instalace 602Office si vyberete, jaké komponenty chcete nainstalovat. Po potvrzení všech voleb je pak nejprve spuštěna instalace OpenOffice.org, Thunderbirdu a dalších součástí jako kupříkladu Java. Ta sice není pro běh Office bezpodmínečně nutná, nicméně některé doplňkové funkce ji vyžadují. Bez Javy tak nebude fungovat například databázová aplikace Base, hromadná korespondence, přehrávač médií, průvodci ve Writeru a další, takže instalace Javy se velmi doporučuje.

První rozkoukání

Po instalaci (testována byla verze pro Windows) vypadá situace tak, jako kdybyste nainstalovali samostatně OpenOffice.org a Thunderbird (ten je volitelný, OpenOffice je povinná součást instalace). Kromě toho najdete v menu Start ještě 602 SQL 9.5. Každá z těchto součástí má samostatnou skupinu zástupců v menu Start a kromě toho je vytvořena ještě skupina 602Office 2, kde najdete kopie všech zástupců nainstalovaných programů balíku samostatně. Ikonek je tak na první pohled trošku moc.

Klepněte pro větší obrázek

Každá část balíku má vlastní ikony a jsou tu i jedny společné

Kancelář

Základem celého balíku je česká verze OpenOffice.org 2.0, takže nemá cenu popisovat tento balík a jeho funkce nějak podrobně. Ti z vás, kteří OpenOffice.org neznají, si mohou jednak přečíst recenzi tohoto balíku zde na Živě a pak také navštívit české stránky tohoto projektu.

Celý balík je k dispozici ke stažení zdarma, takže čím se liší verze Software602? V balíku najdete jednak zhruba 60 šablon právních dokumentů. Mezi ně patří pracovní smlouvy, obchodní smlouvy, smlouvy občansko-právní a smlouvy k nemovitostem.

Klepněte pro větší obrázek

Balík šablon právních smluv se může hodit

Kromě šablon dokumentů najdete v balíku také galerii volně použitelných obrázků. Celkem jich je zhruba 170 MB, což představuje přibližně 6 000 obrázků ve 14 kategoriích. Z toho si snadno odvodíte, že se nejedná o fotografie ve vysokém rozlišení, ale spíše o menší obrázky, které se mohou hodit jako dekorace pro vaše texty.

Klepněte pro větší obrázek

Galerie obrázků, rozdělená do kategorií

Samostatnou aplikací, kterou Software602 do balíku přidal a která je provázána s programy OpenOffice.org, je databázový systém 602SQL 9.5. Ten se skládá jednak ze samotného SQL serveru a dále klientského prostředí, které umožňuje vývoj vlastních aplikací, jejich správu, ladění a provozování.

Klepněte pro větší obrázek

Klientské prostředí 602SQL

Databázových zdrojů pak můžete využít i v rámci OpenOffice.org například k hromadné korespondenci, tisku vizitek a štítků, obálek či sestav a podobně.

Pošta a kalendář s plánovačem

Co by to bylo za kancelářský balík bez poštovního programu. Zde tuto funkci obstarává další open-source řešení, kterým je Mozilla Thunderbird verze 1.0.7. Ani funkce tohoto programu celkem nemá smysl detailně popisovat. Ostatně jeho aktuální verzi si můžete stáhnout například z oficiálních stránek a nebo také z českých stránek CZilla, kde také naleznete řadu dalších informací a rad v češtině.

Na rozdíl od standardní instalace však najdete v Thunderbirdu integrován nástroj Kalendář. Ten je sice rovněž dílem Mozilly, nicméně součástí Thunderbirdu běžně není a je nutné jej do programu v podobě rozšíření doinstalovat dodatečně. V tomto případě je tedy již součástí dodávky.

Klepněte pro větší obrázek

Kalendář s plánovačem úkolů a událostí

K samotnému kalendáři toho není příliš co dodat. Obsahuje ty nejzákladnější funkce pro práci s úkoly a událostmi a svým pojetím se jedná spíše o jednodušší nástroj. Pro běžného uživatele bude zřejmě dostačující, ve firemním prostředí s potřebou data sdílet už možná svými funkcemi plně dostačovat nemusí.

Celkové hodnocení

Za cenu 1090 Kč (bez DPH pro jednouživatelskou verzi) si koupíte balík kancelářských nástrojů, jejíž základ stáhne i méně zdatný uživatel zdarma z Internetu. Chybět mu ale bude přidaná hodnota, na kterou Software602 sází.

Přidaná hodnota v tomto případě spočívá v databázovém systému 602SQL. Dále uživatel získá poměrně rozsáhlou tištěnou dokumentaci, šablony dokumentů a kolekci obrázků a v neposlední řadě také roční uživatelskou podporu (přes e-mail) a přístup do znalostní báze. Zda se to za investované prostředky vyplatí a nebo je jednodušší stáhnout jednotlivé aplikace zdarma z Internetu, to už je věc názoru každého uživatele.

Diskuze (114) Další článek: Dell prodal všechny počítače z řady Renegade

Témata článku: Open source, Thunderbird, OpenOffice, Zdatný uživatel, Databázová aplikace, Samostatná stránka, Samostatná recenze, Součást, Instalační CD

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Zachraňte nefunkční Windows

Jak nakupovat a prodávat kryptoměny

Otestovali jsme konvertibilní notebooky

Velký test 14 herních myší