6 věcí, které budete řešit při přechodu na počítač Apple

Kolem Applu je poslední dobou humbuk, který vás možná inspiroval k případnému nákupu počítače Apple. Na co se připravit při přechodu z PC na Mac?

Počítače značky Apple jsou u nás velmi málo rozšířené a odhaduji, že většinou lidí jsou vnímány jako drahé stylové stroje s tím „podivným operačním systémem“. Jenomže Applu se nyní daří, ve velkém prodává iPhone i své iPody, nyní je o něm hodně slyšet v souvislosti s novým tabletem iPad. Stále více lidí se proto zajímá i o počítače značky Apple a zkoumá, co by museli řešit, pokud by se rozhodli „switchnout“, neboli přejít z Windows na Mac OS X. Pokud mezi ně patříte, teď vám trochu otevřeme oči.

O výhodách a možnostech počítačů Apple a jejich systému se dozvíte na firemních stránkách, u každého prodejce, nebo na webech fanoušků Maců. Dozvíte se něco o kvalitním hardwaru perfektně sladěném s operačním systémem, který je stabilní a intuitivní. O balíku fajnových multimediálních aplikací iLife, který je v ceně počítače, a podobném souboru s názvem iWork, který má nahradit základ z mnohdy nepostradatelných Microsoft Office.

Vše se zdá snadné, ale na jaké zádrhele v praxi narazíte, pokud se rozhodnete koupit počítač Apple?

1. Počáteční náklady

Pro našince je u Applu docela draho. Zatímco běžný notebook s Windows koupíte za deset tisíc, na nejlevnější notebook od Applu budete potřebovat dvaapůlkrát tolik. Solidnější patnáctipalcové modely začínají u pětačtyřiceti tisíc, nejdražší sedmnáctipalcový stojí pětašedesát.

Klepněte pro větší obrázek
Řada notebooků pro náročnější uživatele MacBook Pro. Třináct, patnáct nebo sedmnáct palců hliníku.

Nejdostupnější cestou k novému Macu je model Mac Mini s nejnižší konfigurací. Malá elegantní krabička zastoupí celý počítač a ani výkon nemá vůbec špatný, vyjde na patnáct tisíc. Opačným extrémem je pracovní stanice Mac Pro, což je stolní počítač klasických rozměrů určený profesionálům. Někde mezi jsou postaveny počítače s označením iMac – to jsou ty známé elegantní all-in-one počítače v monitoru, které se nyní snaží mnoho výrobců napodobit. Nejlevnější takový stojí téměř 32 tisíc korun.

Klepněte pro větší obrázek
Celý počítač s Intel Core 2 Duo, velkým diskem, DVD vypalovačkou... Mac Mini

Cena je bezesporu jedním ze stěžejních důvodů, proč u nás nejsou počítače Apple tolik rozšířené. Pokud bychom srovnávali čistě parametrový výkon, vycházejí daleko lépe běžné počítače s Windows. Při prvním seznámení s počítačem Apple však poznáte, co za vyšší cenou vězí – preciznost, materiály, perfektní zpracování, styl. Konstrukční zpracování je prostě perfektní.

V ceně počítače je samozřejmě operační systém v poslední verzi a také balík programů iLife zahrnující správce fotografií iPhoto, editor videí iMovie, nástroj pro publikaci webu iWeb a šikovný editor hudby GarageBand. Na Windows bychom mohli iPhoto přirovnat k Live Fotogalerii a iMovie k Live Movie Makeru. Ve druhém případě však Apple nabízí mnohem propracovanější software. Další dvě aplikace jsou také vyvedené, ale než je začnete považovat za výhodu Maců, tak si přiznejte, využili byste je vůbec?

Počítače Apple jsou zkrátka dražší. Získáte tím ale kvalitní kus hardwaru, pro který je přímo optimalizovaný systém a dá se předpokládat, že vám takový počítač bude sloužit déle.

2. Klopýtání s češtinou

Operační systém Mac OS X Snow Leopard, který pracuje ve všech počítačích Applu, nemá standardně českou lokalizaci. Musíte ji doinstalovat. Počítače zakoupené v české distribuci jsou dodatečnou lokalizací vybaveny, ale lokalizace není integrální součástí systému. Apple nedávno nabídl českou lokalizaci oficiálně pro jakékoli počítače Apple, ale není to nic jiného než upravená doplňková lokalizace používaná v české distribuci.

Klepněte pro větší obrázek
Mac OS X Snow Leopard

Podobně je to s programy od Applu v balíčcích iLife a iWork. Pokud počítač zakoupíte v ČR, máte možnost doinstalovat češtinu. Nezávislá lokalizace však v tomto už není k dispozici, a pokud si koupíte z důvodu nižší ceny Mac někde v zahraničí, češtiny se nedočkáte. Na Windows jsme si už docela zvykli na podporu češtiny u různých programů třetích stran. U programů pro Apple jsou to spíše výjimky.

Pokud jste si ve Wordu zvykli na propracovanou kontrolu pravopisu s červeným a zeleným podtrháváním, nebo nabídku synonym, tohle vám bude na Applu chybět. Kontrolu pravopisu lze do systému dostat (spravuje se centrálně pro všechny textové editory) za použití slovníků z OpenOffice.org, ale pochopitelně tím nezískáte komfort Wordu.

3. Všechno úplně jinak

Málokdo si koupí počítač Apple bez předchozí zkušenosti se systémem Windows. To by měl používání počítače od počátku daleko snazší. Kdo je na Windows zvyklý, ten bude tápat a stále hledat příměr k naučeným prvkům systému. Nejlepší by bylo všechno zapomenout.

Co vás zaručeně rozladí:

  • v pravé horním rohu okna není klasická trojice tlačítek pro zavření, maximalizaci a minimalizaci, podobně působící kuličky jsou na druhé straně horní lišty
  • okno standardně nelze maximalizovat na celou obrazovku, zvětší se jen na výšku a šířka se přizpůsobí obsahu
  • nabídková lišta programu je ukotvena na horní hraně obrazovky nezávisle na okně programu
  • okno nelze maximalizovat poklepáním na lištu, rozměry lze měnit tažením výhradně pravého dolního rohu
  • okna nelze jednorázově uspořádat, není tu nikde volba pro zarovnání vedle sebe, nad sebou atp.
  • programy se instalují na jediné místo a instalace probíhá trochu jinak
  • není tu nabídka start, programy se shromažďují v dolní liště zvané dock
  • dock by vám mohl připomínat hlavní panel ve Windows 7, ovšem do doby, než minimalizujete aplikaci. Okno se nestáhne do ikony programu, ale do oddělené pravé části docku.
  • když cokoli nahrajete na flashku, vytvoří se na ní „smetí“ ve skrytých souborech

Mnohé ze zvyklostí přenesených z Windows lze Mac OS X doučit aplikacemi. Buď si s nimi zaplácáte systém, nebo si holt zvyknete… Mezi oběma systémy je ale i několik podobností. Přinejmenším základní filosofie práce s okny je stejná.

4. Hledání alternativ

Programy pro Windows nespustíte na Mac OS X. Systémy nejsou kompatibilní a potřebují speciální aplikace pro každý systém. Některé programy jsou dostupné jak pro Windows, tak pro Mac, například internetové prohlížeče, nebo produkty Adobe, ale mnoho není. Každý „switcher“ si proto musí projít zdlouhavým hledáním alternativ.

Alternativní programy naštěstí existují v docela hojné míře, ale jsou často velmi odlišné od toho, na co jste byli doposud zvyklí na Windows. Je lepší vše zapomenout a mezi nalezenými alternativami vybrat to nejlepší a s tím programem se pak důkladně sžít. Někdy ale adekvátní náhradu nenajdete, protože neexistuje – osobně mám takový problém se Zoner Photo Studiem.

Klepněte pro větší obrázek
Office á la Mac OS X, neboli iWork

Hledání asi u většiny uživatelů začne s náhradou za Microsoft Office. Sám Microsoft vydal verzi pro Mac OS X, ale ta nemá s programy z Windows na první pohled nic společného. Stojí hromadu peněz a nejsou moc komfortní. iWork je docela fajn, ale pokud hojně pracujete s Office dokumenty, můžete narážet. Alternativou je třeba také NeoOffice vycházející z OpenOffice.org. Musíte si vybrat a na něco si zvyknout, Word a Excel s Ribbonem je výsadou Windows (ale to by se mělo koncem roku změnit, Microsoft chystá zcela novou sadu Office pro Mac, která již není vyvíjena zcela odděleně).

Kdo by se bez některé aplikace pro Widnows neobešel, má několik možností – buď si jednoduše nainstaluje Windows na druhý diskový oddíl (k tomu najde rovnou v systému utilitku a na instalačním DVD Mac OS X drivery i pro Windows), nebo může Windows virtualizovat anebo zkusí CrossOver. To je program, který umožní spouštět aplikace pro Windows zdánlivě tak, jakoby běžely přímo v Mac OS X. Samozřejmě je na pozadí trochu kostrbaté řešení, ale překvapivě dobře funguje. Provozovat lze takto ale jen několik vybraných aplikací, je ale mezi nimi kompletní balík Office 2007 nebo Internet Explorer 7.

Klepněte pro větší obrázek
Hledání alternativ: vlevo nahoře bitmapový editor obrázků Acorn, vpravo dole panelový správce souborů muCommander

Specialitou mezi programy jsou hry. Těch si na počítačích Apple moc neužijete, podpora je tu daleko menší a nejnovější herní pecky jsou k dispozici zpravidla jen na platformu PC. Nicméně situace už není tak tristní jako dříve a na Macu si můžete zahrát například Sims 3, Dragon Age Origins, BioShock a brzy třeba také Brother in Arms: Double Time.

5. Anomálie ve firmě

Pokud se rozhodnete používat Mac nejen pro své soukromé potřeby, ale také ve firmě s infrastrukturou založenou na Microsoftu, budete muset kromě kompatibility aplikací a Office formátů řešit i e-mail. Máte částečně vyhráno, pokud ve firmě používáte Exchange Server 2007, kterou Mac OS X Snow Leopard podporuje a dokáže na něj navázat vestavěné aplikace pro e-mail, správu poštu a kontaktů. Některé funkce chybí, ale základ funguje.

Osobně jsem ale narazil, protože u nás máme zatím starší verzi Exchange. Jaké mám možnosti? Pro přímou podporu Exchange 2003 prakticky jedinou – Microsoft Entourage, neboli Outlook pro Mac OS X. Podobně jako v případě Office však tento program vytvořil jiný tým než ten od Outlooku a podle toho to také vypadá. V jádru není nijak špatný, ale je to takový podivný hybrid mezi aplikací pro Windows a Mac OS X.

Klepněte pro větší obrázek
Microsoft Entourage, neboli Outlook pro Mac

Síť a například přístup k tiskárnám jinak funguje bez problémů. Jen ještě pozor, zda váš intranet nebo firemní webové aplikace nejsou optimalizované pouze pro Internet Explorer. Ten na Macu zajistí jen virtualizace nebo CrossOver, ve kterém je však velmi pomalý.

6. Externí monitor s redukcí

S počítači Apple si bez problémů rozumí většina běžných periferií připojovaných přes USB konektor. Ovšem s připojením monitoru je problém. Apple u svých MacBooků, ale také u Mac Mini používá konektor Mini DisplayPort (u Mac Mini a starších MacBooků ještě MiniDVI). Přímo do něj můžete připojit pouze Apple Cinema Display, což je značkový monitor Applu s úhlopříčkou 24 nebo 30 palců a cenou 23, resp. 53 tisíc korun. Nutno uznat, že nabízí mimořádně kvalitní zobrazení, ale odhaduji, že většina uživatelů dá přednost dostupnějším zobrazovačům. Ty však nebudou vybaveny potřebný konektorem.

Klepněte pro větší obrázek
Jablko k jablku bez redukce, s jiným monitorem by to ale tak elegantní nebylo

Neobejdete se tedy bez redukce. Značková Apple vám opět neudělá radost cenou, za kousek drátku se dvěma konektory zaplatíte bezmála tisíc korun. Ale můžete koupit desetkrát levnější neznačkové alternativy.

Nové šplhání na jabloň

Přechod z Windows na Mac není žádný drastický proces a pokud se k němu odhodláte pravděpodobně už se nevrátíte zpět. Jedinou zásadní překážkou je závislost na aplikacích, které nemají alternativu pro Mac. Bylo by totiž docela hloupé používat operační systém, ve kterém budete mít polovinu nejpoužívanějších programů virtualizovaných. Všechny nabízené počítače Apple jsou každopádně s rezervou výkonné pro veškerou multimediální zábavu, otevřete na nich prakticky všechny formáty souborů, bez problémů si prohlédnete všechny weby včetně těch se Silverlightem nebo přehrávačem Windows Medial Player (iVysilani.cz) a po chvilce zaučení na ně pravděpodobně nedáte dopustit.

Existují ale výjimky a jednou z nich jsem já. Před rokem jsem se pokusil přejít na MacBook Pro, ovšem po dvou měsících jsem se vrátil ke svému původnímu plastovému nudnému notebooku s Windows. Co mi na Macu vadilo? V zásadě nic, ale byl jsem příliš vázán na nepostradatelné programy Microsoftu a jindy rychlé, rutinně ovládané postupy mě na Macu zdržovaly. Možná to ale chtělo jen více trpělivosti.

Rok se s rokem sešel a já se o „switch“ pokusím znovu. Proč dvakrát vstupovat do stejné řeky? Od poslední zkušenosti mám totiž k dispozici nový systém Mac OS X Snow Leopard a na MacBooku mohu v případě nouze bez problémů rozjet Windows 7. Jak se s nástrahami přechodu na Mac OS X vypořádám můžete sledovat na oživeném Apple blogu (původně „Na jabloň“). Přímo na Živě pak představíme některé zajímavé programy pro Mac OS X.

Diskuze (205) Další článek: Intel rozešle vzorky experimentálního 48jádrového procesoru

Témata článku: Hardware, Software, Apple, Počítače, Windows, Movie Maker, Věc, Opačný extrém, Horní okno, OS X, Arms, OSA, Nejlevnější notebooky, Stěžejní důvod, iPad Mini 3, Ribbon, Elegantní počítač, Dock, Apple iPad Mini, Snow, Optimalizovaný systém, Osu, Apple Macbook, Horní lišta, Sims 2, Notebook na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 4

Jak sestavit rodokmen. Z informací, které jsou na internetu

Jak sestavit rodokmen. Z informací, které jsou na internetu

Podrobný návod, jak hledat ve starých matrikách informace o předcích a nemuset při tom ani vstát od počítače. Základy internetové genealogie.

Marek Lutonský | 59

AMD Ryzen 5000 s architekturou Zen 3: počet jader zůstává, výkon rekordně roste

AMD Ryzen 5000 s architekturou Zen 3: počet jader zůstává, výkon rekordně roste

** AMD představilo novou generaci desktopových procesorů řady Ryzen 5000 ** Nová architektura Zen 3 přináší mnoho vylepšení a přibližně 19% zvýšení výkonu IPC ** Všechny modely budou v prodeji 5. listopadu

Karel Javůrek | 44

Otestovali jsme 8 mobilů do 8 000 Kč: rozdíly ve výkonu jsou ohromné

Otestovali jsme 8 mobilů do 8 000 Kč: rozdíly ve výkonu jsou ohromné

** Mobil za 8 000 Kč uspokojí většinu uživatelů ** Klasické foťáky stačí, širokáče ale zklamaly ** Zásadní jsou rozdíly ve výkonu

Časopis Computer | 5

Filmové pirátství asi jen tak nezmizí. Když už musíte, stahujte bezpečně v Seedru

Filmové pirátství asi jen tak nezmizí. Když už musíte, stahujte bezpečně v Seedru

** Máme HBO Go, máme Netflix... ** Ale stejně krademe filmy a seriály ** Když už musíte, stahujte torrenty bezpečně v Seedru

Jakub Čížek | 146

Internet poslední naděje. Kdo má nejlepší tarif „LTE na doma“?

Internet poslední naděje. Kdo má nejlepší tarif „LTE na doma“?

** Srovnali jsme fixní LTE připojení od tuzemských operátorů ** Liší se rychlostmi, cenou i podmínkami ** Na co všechno dát pozor?

Lukáš Václavík | 43


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 5 500 Kč

Test levných herních notebooků

Hrajeme na Xbox Series X

Programy pro kontrolu dětí na počítači