6 speciálních PC na doma k práci i na hraní [Vánoce 2015]

  • Nejmenší počítač se systémem pořídíte už za necelé čtyři tisíce
  • Poradíme jaký stroj zvolit, když vás nebaví Windows
  • Vybrali jsme herní sestavu pro ty, které nebaví stavba PC
6 speciálních PC na doma k práci i na hraní [Vánoce 2015]

Intel Compute Stick: počítač v tyčince

Cena: 3 790 Kč

Zatímco Raspberry Pi je spíše kutilskou záležitostí a použití místo tradičního počítače je trochu sporné, tyčinka Intel Compute Stick je plně použitelným počítačem. Z miniaturního těla trčí pouze HDMI konektor, který stačí zapojit do monitoru a začít fungovat s běžným desktopovým Windows 10.

Intel vybavil Compute Stick hardwarem, který tradičně vídáme v tabletech s Windows. O výpočetní výkon se tedy stará Intel Atom Z3735F se základní pracovní frekvencí 1,33 GHz a maximem na 1,83 GHz. Zajímavostí je, že i v takto miniaturním těle se nachází větrák chladící procesor. Při běžné zátěži je však v klidu a i při chodu o něm příliš neuslyšíte. Procesor doplňuje operační paměť s kapacitou 2 GB a pro systém i aplikace slouží 32GB interní úložiště typu eMMC. Naštěstí má Compute Stick i slot na paměťovou kartu formátu microSD a prostor pro data lze tedy snadno rozšířit.

Klepněte pro větší obrázek
Ačkoliv se to nezdá, i do takto malého těla nacpal Intel větráček

Na boku tyčinky je USB konektor klasického formátu a po připojení USB hubu (ideálně napájeného) se otvírá cesta pro připojení externích periferií. Myš a klávesnici přitom můžete použít v bezdrátových verzích, Compute Stick si rozumí s Bluetooth.

Intel Compute Stick je jistě dobrou volbou k televizi, kde zastane funkci multimediálního přehrávače a bez problémů zvládne i Full HD videa z Youtube. Použití jako kancelářského počítače je na hraně. Bude stačit na brouzdání na internetu, tvorbu textu nebo prezentací v kancelářském balíku, avšak tyto aktivity se nesmějí moc kombinovat. Brzy totiž narazíte na strop operační paměti a výkonu slabého procesoru. Určitě se však jedná o nejmenší použitelný počítač s Windows 10.

Témata článku: Hardware, Počítače, Vánoce, Tipy, Bezdrátové nabíjení, IoT Core, Netradiční počítač, Běžné ovládání, Brix, Odvozenina, Plotnový disk, Základní počítač, Gigabyte Brix, Tradiční počítač, Plnohodnotný windows, Speciál, Notebookový procesor, Zero, Široký výběr, Desktopový Windows, Základní aplikace, Alternativní způsob, Hraní, Integrovaný reproduktor, Kancelářské PC, Levné notebooky na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Ubuntu 20.04: Zase vás chce přesvědčit, že je lepší než Windows

Ubuntu 20.04: Zase vás chce přesvědčit, že je lepší než Windows

** Britský Canonical před pár dny vydal novou verzi svého Ubuntu ** 20.04 LTS zapracovalo na grafickém desktopu, rychlosti i bezpečnosti ** V nitru tepe Linux 5.4 a volitelně i nový souborový systém

Jakub Čížek | 326

Jak vlastně funguje Flightradar24: Posloucháme letadla nad celým Českem

Jak vlastně funguje Flightradar24: Posloucháme letadla nad celým Českem

** Flightradar24 zobrazuje polohu letadel v reálném čase ** Když mu pomůžete sbírat data, dostanete nejvyšší paušál zdarma ** Jak to vlastně celé funguje a co je k tomu potřeba?

Jakub Čížek | 28

Podívejte se na Windows z roku 1990. Před 30 lety přišly Windows 3.0 a líbily se nám

Podívejte se na Windows z roku 1990. Před 30 lety přišly Windows 3.0 a líbily se nám

** 22. května 1990 uvedl Microsoft Windows 3.0 ** Systém z Microsoftu definitivně udělal lídra na desktopu ** Tehdejší Windows byly vlastně grafickou nadstavbou nad MS-DOS

Jakub Čížek | 74


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 24 PC zdrojů

Jak využít umělou inteligenci

10 špičkových sluchátek s ANC

Playstation 5 vs Xbox Series X