6 speciálních PC na doma k práci i na hraní [Vánoce 2015]

  • Nejmenší počítač se systémem pořídíte už za necelé čtyři tisíce
  • Poradíme jaký stroj zvolit, když vás nebaví Windows
  • Vybrali jsme herní sestavu pro ty, které nebaví stavba PC
6 speciálních PC na doma k práci i na hraní [Vánoce 2015]

Mac mini: nejdostupnější Mac

Cena: 15 490 Kč

Pro všechny počítače od Applu platí několik společných vlastností – jsou hezké, perfektně zpracované a taky drahé. Pro případné zájemce o přechod na jablečný systém je tedy prvním dilematem volba ideálního modelu. Pokud se má jednat o notebook, bude to s velkou pravděpodobností Macbook Air, při výběru desktopu pak bude záležet na stávajícím monitoru. Pokud vyhovuje, není nutné uvažovat o drahém iMacu a nejrozumnější volbou je sáhnout po Macu mini.

Klepněte pro větší obrázek
I kdyby na těle nabylo nakousnuté jablko, na první pohled bude patrné, kdo jej vyrobil

Apple bohužel v poslední generaci sáhnul k dalšímu ořezání hardwaru a nejlevnější verze je tak poháněna notebookovým procesorem Intel Core i5-4260U (1,4 GHz) a pouze čtyřgigabajtovou pamětí. To by nebyl zásadní problém, pokud by šla uživatelsky rozšířit; poslední generace Macu mini má však paměťové moduly připájené k základní desce.

O vykompenzování se nepostará ani pevný disk, neboť Apple do základní konfigurace tvrdohlavě montuje běžný plotnový disk s rychlostí 5400 ot./min.

Klepněte pro větší obrázek
Zadní strana navzdory malým rozměrům nabízí všechny potřebné konektory

Pro rozumné použití je proto vhodný upgrade hned při objednávce. Za dvojnásobek paměti zaplatíte o 3 200 Kč navíc a za terabajtový disk kombinovaný s SSD o 8 000 Kč. I tak ale pořád zaplatíte méně než za nejlevnější MacBook Air, o iMacu nemluvě. 

Tip: Pokud sháníte co nejlevnější Mac s dobrým výkonem, nabízí varianta bazarového kusu předchozí generace označované jako Late 2012. Paměť je uživatelsky upgradovatelná a doma si vyměníte i disk za SSD. Cena i s tímto vylepšením navíc pravděpodobně nepřesáhne částku základní konfigurace současné verze.

Témata článku: Hardware, Počítače, Vánoce, Tipy, Bezdrátové nabíjení, Sami, Počítač, Nejlevnější SSD, Placený odkaz, Raspberry, Caviar, Nejlevnější MacBook, Braswell, Powerbank, Druhý monitor, Integrovaný reproduktor, Gigabyte Brix, Optická mechanika, Modely počítačů, Speciál, Brix, Dobrý výkon, Kancelářské PC, Jednotlivé komponenty, Netradiční počítač, Levné notebooky na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Vyrobíme si falešný Mac mini za tisícovku. Stačí Raspberry Pi a 3D tiskárna

Vyrobíme si falešný Mac mini za tisícovku. Stačí Raspberry Pi a 3D tiskárna

** Vyzkoušíme Raspberry Pi 4 s iRaspbianem ** Operační systém vypadá skoro jako macOS ** Vše strčíme do vlastní stylové krabice

Jakub Čížek | 29

Teachable Machine: Umělá inteligence za pět minut i bez doktorátu z ČVUT

Teachable Machine: Umělá inteligence za pět minut i bez doktorátu z ČVUT

** Pochopit techniky a principy A.I. je složité ** Ale nebojte, jde to i bez doktorátu z IT a matematiky ** Vyzkoušíme generátor neuronových sítí od Googlu

Jakub Čížek | 9

Podívejte se na Windows z roku 1990. Před 30 lety přišly Windows 3.0 a líbily se nám

Podívejte se na Windows z roku 1990. Před 30 lety přišly Windows 3.0 a líbily se nám

** 22. května 1990 uvedl Microsoft Windows 3.0 ** Systém z Microsoftu definitivně udělal lídra na desktopu ** Tehdejší Windows byly vlastně grafickou nadstavbou nad MS-DOS

Jakub Čížek | 69

Jak nahradit webkameru: jde to telefonem, zadarmo a s lepším obrazem

Jak nahradit webkameru: jde to telefonem, zadarmo a s lepším obrazem

** Koronavirus donutil mnohé zaměstnance pracovat z domova ** V souvislosti s tím vzrostla poptávka po webových kamerách ** Webkameru ale nemusíte kupovat – stačí mobil a aplikace!

Karel Kilián | 13


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 21 grafických karet

AMD poráží Intel už i v notebooku

Jak vytvořit 3D fotky v mobilu

Nejlepší fotoaparáty do 30 000 Kč