Spoustu příběhů o podobných selháních (dělení nulovou výškou u GPSky ve stíhačce v Perském zálivu, selhání systému Patriot, protože ho nerestartovali dost často a další) jsme sepsali volně inspirováni skutečnými příběhy před nějakým časem v KSPčku.Kdyby si někdo chtěl počíst a ukrátit si tak dlouho chvilku, tak tady (a navazující série): http://ksp.mff.cuni.cz/tasks/27/tasks1.html... 🙂
Názor byl 1× upraven, naposled 9. 11. 2016 13:08
Spousta lidí tady píše, jak třeba v autě za ně rozhoduje počítač. Úplně tak přesné to ale není, protože většina základních systémů jako plyn, nebo posilovač řízení, se neprogramuje, ale modeluje.Prostě v Simulinku naskládáte vedle sebe několik bloků, které pospojujete vazbami a je hotovo. Celé to má spíš připomínat poměrně jednoduchý analogový model, který je potom překompilován do digitální podoby. Ale programovat to jako text se nedělá.
To o tý družici jsem někde slyšel, připadá mi fakt směšný že ve vědecký sféře ještě v roce 99 někdo používal imperiální jednotky. Doufam že dneska už se něco takovýho stát nemůže. Ale když vidim že i dospělý lidi často nevěděj jak se značí jaká jednotka (například místo g píšou G, nebo gr jako grain) tak se mi zdá, že asi může. 😀
Každou chvíli je z toho průser. Mezi vědci už se to standardizovalo na SI, ale v běžném světě se to děje pořád.
Já to právě vidim okolo předovek, střílim z předovek a navážka černýho prachu se obvykle udává v grainech (gr) a všechny pomůcky jsou taky cejchovaný v grainech, ale vždycky se najde někdo kdo se někde v diskuzi ptá jestli tam má dát 30 nebo 40 gramů. Jasně a celý mu to vybouchne. 😀 Hlavně jsem si všiml že třeba Slováci jedou zásadně v gramech i když všechny pomůcky pro střelbu z předovek jsou v imperiálních jednotkách, takže je to z jejich strany docela vytrvalej boj, že furt všechno převáděj na gramy. A nebo to tam maj v gramech, co já vim. 😀Každopádně byl by svět moc hezkej kdyby všechno bylo v soustavě SI.
Názor byl 1× upraven, naposled 5. 11. 2016 09:27
Anglie už používá soustavu SI a v Americe už se na (progresivnějších) školách učí oba systémy, SI sice jen jako doplněk, ale pokrok tu je.Zrovna v úterý jsem se o metrickym a imperiálnim systému bavil s jednou califorňankou :)
6 chyb, které zabíjely - takže všech 6 zabíjelo... mohu autora požádat o vysvětlení?Nehledě na to, že článek je tupě rozdělen do 6 podstránek.
Nejděsivější mi připadá ten závěr: Možná za nás ale podobné problémy vyřeší neuronové sítě budoucnosti, které po nás naše překelpy zkontorlují a orpaví.Kolikrát já už pomalu brečel, aby mi počítač sakra přestal "pomáhat" a hlavně "neopravoval" co napíšu... A vypnout tyhle funkce je někdy celkem oříšek!
Způsob vypínání automatických oprav je pro mě hlavní důvod zavržení OpenOffice. V jedné verzi se mi to nepovedlo vůbec.Z opravování velkých písmen má člověk chuť to rozmlátit. V lepším případě to napíše do notepadu, zkopíruje do OOo, a bude se modlit, že se nic opravovat nebude.
Mohli jste přidat i poslední softwarovou chybu co se objevila na vesmírné družici v říjnů. Konkrétně na přistávacím modulu Schiaparelli z mise ExoMars 2016, kde zřejmě kvůli chybě v kódu, se padák otevřel dříve a dříve se také zapálily přistávací trysky které hořely jen zlomek času co měly hořet. Výsledek je další kráter na povrchu Marsu 😁 (Ps. pravdou ale je, že se ještě mluví o chybném výškoměru )
Názor byl 1× upraven, naposled 4. 11. 2016 12:22
Neučte orla létat. Já chyby nedělám.
A tohle byla ta největší chyba.
Hezký článek, škoda že to nešlo napsat na jednu stránku pod sebe.😉
Tak to opravdu nešlo. Znamenalo by to šestkrát méně zobrazené reklamy a to si nikdo v roce 2016 nemůže dovolit. Brzy bude mít každá věta svoji stránku. B-]
Hned ten první příklad je opravdu smutný. Na tomhle ztroskotalo víc subjektů i tady na Zemi, nejen tato sonda...:-/
To že někdo ještě používá ježčí skoky jako míru je smutné ale že se to děje i ve vědě je přímo tragické.
To je věc úhlu pohledu. Máš tu uměle stvořený metr, a pak o něco přirozeněji vzniknuvší stopu. Co si vybereš? My jsme zvyklí na metry, Amíci zas na stopy. A dokonce ani v technice či vědě se zdaleka nepoužívají jen jednotky SI. Jen namátkou: slyšel jsi již někdy o 9cm disketové mechanice? Ne? A co taková tří a půl palcová? Aha. Co taková půlcoulová vodovodní trubka. Další aha. Co taková klimatizace a jejich BTU. Nebo kalorie. A takhle by se dalo pokračovat.P.S. Dovedu si představit, že musí být velmi nepříjemné počítat s těmi "nesprávnými jednotkami", i když o nich člověk ví. Chci říct, že jsem byl v USA zhruba půl roku, a i když jsem si jakž takž zvykl na míle, unce jsem prostě nedával, a u stupňů Fahrenheita jsem měl jen pár hodnot, o nichž jsem věděl, kolik přesně znamenají, a zbytek musel vždy zdlouhavě přepočítávat, abych si dovedl představit, kolik to vlastně je. A tohle píšu proto, že pokud se jednotky sjednotí dejme tomu na ty SI, bude Evropan v pohodě, ale Amík si to bude muset v hlavě převracet, aby si dokázal představit (a zároveň i posoudit), jestli nejsou hodnoty mimo realitu...
Mě nejvíc dostává, že Windows stále obsahují jednu chybu, která se drží už od doby 3.X, 95 a přetrvává dodnes:Pokud chcete číst data z umístění, které je nečitelné nebo má problémy se čtením - hlavně třeba načítání CD/DVD v mechanice atd., tak dokud tato data systém nenačte nebo nevrátí timeout hlášku, tak nebude pracovat ani s jinými i když ta jsou na jiném disku a jsou v pohodě čitelná 🙂.Takže pak dáte CD/DVD do mechaniky a čumíte na hlášku "načítání" a nezapnete si nic dokud se CD nenačte nebo to nehodí chybu - stejně tak i s disky.Tomu se tedy říká "multitasking" 😁 Přitom nevidím takový problém v tom, aby se disk načítal na pozadí a jinak systém normálně mohl pracovat... Ale ne 😁
Tuším, že by mohlo pomoct spouštět okna jako samostatné procesy. Viz "Možnosti složek" v ovládacích panelech - http://pasteboard.co/n7ZCSQro5.png...
To s velkou pravděpodobností není chyba. Ta mechanika dostala pozadavek a snazi se ho splnit - treba vyraznym zpomalenim a opakovanymi pokusy precist aspon neco a pomoci CRC to opravit. Vzhledem k tomu, ze opticka mechanika ma zpravidla jednu resp dve cteci hlavy tak multitasking v tomto pripade opravdu neni reseni.
Ta mechanika ale ty opakované pokusy může dělat bez asistence procesoru, který prostě leží v IOwait.Což je zřejmá chyba v multitaskingu, neboť přesně tomu má zamezit.Linux, a ostatní OS, tím trpí úplně stejně. Zkuste si připojit /home přes NFS a pak odpojit síťový kabel. Všechny procesy, které na /home/* zrovna sahaly, zatuhnou na (skoro) věčnost. Ale alespoň jsou to ty procesy, které jaksi nemají jinou možnost, než čekat, až jim jádro oznámí timeout (standardně snad není ani definovaný, takže to chcípne fakt navěky).
Tohle mě vyloženě štve. CD nebo flashka se nechce načíst a nic v počítači také ne. Vše vyřeší až vyjmutí.
Je to způsobené tím, že Windows z historických důvodů má diskový subsystém jeden přes všechny disky. Takže kterékoli diskové zařízení (USB flash, DVD, ...) vám zamrzne celý systém (každý program zamrzne ve chvíli, kdy chce přečíst bajt z disku). Bohužel to MS nikdy nepředělá, protože je to hodně zásadní věc v OS, takže by hodně stálo vše přetestovat a certifikovat.
U družice pro sledování ozonu to bylo zjevně takzvané ojebané řešení ve stylu NASA, kdy chyba se po čase stává standardem. Bohužel. Ostatní případy bych hodnotil jako nehodu, ale je to jen můj subjektivní pocit.
Možná prostě měli pro danou hodnotu 8bitový registr / AD převodník nebo tak něco. Ale někde jsem četl, že NASA napřed vyrobila koloběžku, pak letadlo, a nakonec raketoplán, všechno na recyklované platformě kvůli úspoře nákladů. No, a v tom raketoplánu jsou pořád ještě ty řidítka, kde se můžete takhle chytnout a odstrkovat se nohou...
Neví někdo kdy microsoft opraví kalkulačku ve Win10? Už je tomu pár let co si myslí, že 10+10×10 = 200
Vždycky mě pobaví lidé, kteří si hrají na chytré. Kdybyste si tu kalkulačku prostudoval, tak pochopíte, že Standardní kalkulačka se chová jako jednoduché kalkulačky, co vyhodnocují operace vždy hned. Tedy mají paměť jen na dvě čísla a jednu operaci. A stejně jako té standardní kalkulačce nebudete vyčítat, že neumí goniometrické funkce, neměl byste jí vyčítat ani tohle. Je to totiž stejné, jako byste klasické kalkulačce vyčítal, že neumí odmocňovat záporná čísla.Naprostá většina lidí si jednou jedinkrát vybere místo standardní kalkulačky tu vědeckou a už to počítá tak, jak očekáváte. Ale samozřejmě má spoustu omezení. Ale jsou to omezení, nejsou to chyby.
Technicky není důvod, aby kalkulačka nebyla chytřejší a o tom jak umí počítat naprostá většina lidí, se člověk může přesvědčit, když dá někdo na facebook příklad 1+1+1+1*0+1. Bohužel. Kalkulačku skoro nikdo nestuduje, skoro každý ji věří a ještě ji snad skoro každý použije i na tento příklad (druhá možnost je, že lidi neznají prioritu operátorů, což je asi tak stejně smutný)
Problém je obecný v tom, že když lidem dáte nedokonalou pomůcku (třeba umělou inteligenci), tak ji budou z pohodlnosti používat, přestanou používat mozek a ještě se budou vymlouvat (ono to se to rozbilo samo ... já sem s tím nic nedělal a log vám nedám)
Smutné bylo, když se asi v r. 87 objevily vědecké kalkulačky Tesla, které to taky nezvládaly. Kolik projetých VŠ zkoušek to asi stálo.
Co si pamatuji, tak minimálně MR609 a MR610, které pocházely někdy z 2. poloviny 80. let, to zvládaly bez problémů. A co se týká těch zkoušek, člověk, který studuje na VŠ obor vyžadující matematiku, by si snad měl být vědom, že používá kalkulačku, která má takto zásadní nedostatek, zvlášť když ho měla spousta kalkulaček té doby. Ostatně i to, že by se k té kalkulačce student dostal až u zkoušek a neměl možnost s ní pracovat předtím, mi přijde krajně nepravděpodobné.
Jenom nevzdělaný člověk může omlouvat neschopnost a hloupost.
Pokud ten výpočet vložíte do kalkulačky zaráz (na jedno kliknutí), pak to samozřejmě chyba je. Pokud však čísla a operátory zadáváte postupně, pak je to správně.
Tak ono to v obou režimech vypadá úplně stejně vč. interakcí 😀
prepni si na vedecku potom to bude 110
a kde je tam chyba? obycajna kalkulacka ide zlava doprava, vedecka uz berie do uvahy prioritu operatorov. Aj tak si myslim, ze pre prehladnost by sa stale mali pouzivat zatvorky, preddide sa tym pripadnym problemom.
jakmile je možné zadávat víc operací zároveň, měla by i ta nejjednodušší kalkulačka brát v potaz priority operátorů, jinak je prostě rozbitá a nefunkční. (Jaký případ je teda ta ve Windows 10 ale nevím)
Názor byl 1× upraven, naposled 4. 11. 2016 15:16
JJ, vždy mě pobaví, když se objeví nějaký trouba, který neumí používat ani hloupou kalkulačku a má potřebu svojí neschopnost vytroubit do světa.Klasická kalkulačka zpracovává operace postupně, to se učí ve druhé třídě základní školy. Holt někteří jedinci na více nemají.
Dost pochybuju, že by kalkulačka ve win10 počítala hůř než kalkulačka ve winXP, a přinejmenším ta tenhle příklad spočítá správně. Tedy přesně podle toho, jak si ji přepneš. Pokud chceš brát v úvahu priority operátorů, musíš být přepnutý do Scientific, pokud chceš hloupou kalkulačku s pouze základními funkcemi, která dává odpověď okamžitě po stisknutí rovnítka či jakéhokoli tlačítka dalšího operátoru, je tu režim Standard. A že si nepřečteš nápovědu, abys tyhle 2 režimy odlišil, je tvoje chyba, konec konců kalkulátor indikuje, zda se budou priority uvažovat, dost jednoznačně už jen svým vzhledem...P.S. Sám považuji za mnohem jedovatější chyby vzniklé ze zaokrouhlování při převodu z decimálních na dvojková desetinná místa. A zrovna v tomhle ohledu se kalkulátor chová velmi inteligentně, lépe, než třeba Excel. On ten kalkulátor vůbec umí věci, nad nimiž člověk zírá (např. si zkuste, jaké největší číslo lze zobrazit, nebo takový n! pro desetinné číslo, atd.). Skutečným vědeckým nástrojům typu Mathematica se samozřejmě nemůže ani omylem rovnat, ale na to, jak hloupý se na první pohled zdá být, toho umí až-až.
A matiku jsi na střední měl? Vždycky nám vtloukali do hlav, že kalkulačka nemůže myslet za nás. Pokud někdo neumí do tý kalkulačky nic správně zadat, tak mu pak moc nepomůže při výpočtu.
Kdy ji prepnete do modu programatorska pak 100/3=33.To mne desne štve.
Tak tohle je opravdu chyba. Výsledek je vždy celé číslo a to je špatně....
Ha výborně, vědecká to ukazuje dobře a Microsoft s tím nic dělat nebude. To jsem potřeboval vědět. Dotaz zodpovězen.Trochu zavádějící je, že v UI se všechny údaje ukazují na tom jednom horním řádku úplně stejně pro oba režimy.
Tak to berte jako příležitost, naprogramujte vlastní kalkulačku a nahrajte ji do Storu.
Trochu me prekvapuje, ze by James Rolfe AKA The Angry Video Game Nerd poskytl svoji fotku k uziti tretim stranam, nebo ze by ji snad redakce zive.cz pouzila bez jeho vedomi? No, kazdopadne je dost nemistne ji pouzit u clanku, kde se pise o ztratach lidskych zivotu namisto o extremne spatnych hrach.
Přesně to jsem si taky říkal.
Díky za upozornění. Obrázky hledáme primárně s volnými licencemi, zaprvé jsou zdarma a zadruhé nevypadají tak „uměle“. Když ale není žádná vhodná fotka PD případně CC, máme k dispozici samozřejmě i placené fotobanky. V tomto případě ale došlo k chybě, Jakub si dostatečně nedopátral autora a licenci. Ihned po zjištění napraveno.
Je to asi mimo téma clanku, ale není pro nektere ucely, mezi nez patri i "novinarina" mozne pouzit foto bez svoleni autora, pouze s uvedenim zdroje?
V obecnosti nikoli, to by se to samozřejmě dělo (přinejmenším u nás) v masovém měřítku. Za určitých okolností, které nedokážu rozumně sesumarizovat (a nemám teď na mysli zdaleka jen vypršení ochrany), to jde. Nevyznám se v tom však natolik, abych si troufl napsat více.P.S. Ona je ochrana děl něco v každém případě hrozně závislého na interpretaci - viz třeba spory Googlu s EU ohledně snippets v Google News.
Pokud třeba vyfotíte fotografii, kterou nemáte licencovanou, je ta hranice dost tenká, a záleží na tom, do jaké míry se podařilo zachytit původní fotografii.To se může stát dost snadno, stačí když se bude nacházet v pozadí fotografovaného objektu. A poškozeného majitele licence pak bude zajímat, kolik vlastně tratil, nebo naopak získal.Viz. třeba kinoripy, kde je tedy jasný záměr dílo "ukrást", ale je to naprosto nekoukatelné, takže o škodě lze pochybovat, vzhledem k reklamě, kterou to udělá (takhle jsem se třeba rozhodoval, jestli jít na nové Star Wars. Stáhl jsem kinorip, proklikal ho, a rezervoval vstupenky).
Existuje například zpravodajská licence, ale ilustrační fotografie do ní v žádném případě není možné zařadit. Obecně u používání fotek platí jen dvě varianty: buď jsou pod volnou licencí, kterou mohu využít, nebo si je musím koupit.
Krásná chyba je i přímo v článku:"které po nás naše překelpy zkontorlují a orpaví."Jestli je to schválně nebo ne, ať nám autor prozradí 😀
Samozřejmě je to chyba, správně se píše "přelkep", nikoliv "překelp".
Těžko říct, oni to mají v každém druhém článku 🙂.
A zrovna tady bych to hadal na drobný trolling přímo od autora :)
Proč trolling? Čeština pro to má spoustu krásných slov, třeba hříčka.
Pořád lepší, než když mi AI Wordu opravil Invest na Incest a měl jsem co vysvětlovat.
To se stává i v lepších rodinách.Kdysi mě napadlo přesměrovat si na sebe noreply@nasedomena a zjisti, co dorazí. No a regulérní zákazník hlasil poruchu:"Dobrý den pane Nořeplý,už vám píšu potřetí"...
Nejhorší smrt je z vyděšení. A upřímně ani si nedokáži představit vývoj kdyby se něco nevy... Sám jsem zažil x-krát situaci kdy se mi při programování vymkl např. Robot kontrole. A jak se říká: "Kdo nic nedělá, nic nezkazí". A raději zemřít při vývoji něčeho než brečet před televizí nad nějakou mnohdy virtuální situací. 😉 A schválně, co se stane když se takový "člověk" vypne? 😀
Když se vypne clovek, stane se pohreb. Jinak se uz tesim, az za mne UI bude delat chyby. Takhle jsem za vola ja ;)
Ta chyba se sdílenými složkami byla ještě hezčí. Stačilo mít ve workgroupě NTčka (ať už 3.51 nebo 4.0) a automaticky je braly jako workgroup manager a dovolily bez hesla připojit systémové shary disků (C$ ad.)
Čtení krásné až z něho mrazí. Mrazí při pomyšlení, že někdo chce už dnes, při tak složitém kódu, který je tvořen lidmi, svěřit životy miliónů jiných lidí do rukou automatu, který bude řídit auta (osobní, užitková, nákladní). Auta, kterých jsou na světě stovky miliónů, jejich řízení je tedy neporovnatelně složitější než letadel, případně kolejnicových vozidel (vlaků, kde je přítomno vedení v daném směru) a chyba na jakémkoliv místě nemůže být záplatována v řádu hodin či dnů, protože za tu dobu by již zemřeli tisíce lidí (ve vozech, na ulici), možná více.> Skoro se zdá, že tvorby takového kódu bude schopen už pouze hyperPC s velmi pokročilou AI, jenž bude chyby a vzájemnosti řešit v ns, μs či rychleji.
Zapomínáte na jednu věc - i přes tyto chyby jsou automatizované systémy mnohem spolehlivější, než člověk. A u vozidel je to stejné, jako teď třeba se závadami brzd, airbagů a podobně.
A ty jsi co zač? Nějaký bot, uměla inteligence? Jak je možné ke každému článku sesmolit příspěvek na x řádků a ještě vždy jako první? A proč vůbec? Samé otázky. Dneska neusnu...
Dolph je umělá neinteligence :)
nejlepší a poslední dílo von Brauna
Ono dost softwaru mj dopravní prostředky řídí už dneska. To, jak reálně jedou novější auta je dané tím, co udělá řídící jednotka, kterou taky někdo naprogramoval. Letadla taky mohou lítat víceméně sama. Člověk může být lepší na řešení výjimečných situací, které se projeví nečekaně. Technika zase lépe zvládne rutinní nudné opakující se činnosti, které člověka unaví a nedává tolik pozor.
Dolphovi vadí ta rozhodnutí. V tomto případě necháme rozhodnout počítač něco, co obvykle děláme sami.Dřív jsme ovládali plynový pedál, a ten tahal za lanko. Rozhodovali jsme o nějaké primitivní technice.Dnes ovládáme plynový pedál, a počítač si rozmyslí, co všechno udělá. Ale protože výrobci nejsou idioti, chová se to pořád stejně; a tak si dolph nevšiml, že už teď jeho motor ovládá počítač, jeho brzdy z podstatné části ovládá počítač, a jestli má štěstí či smůlu, tak ani volant už není připojen na kola bez mezikusu v podobě počítače (steer by wire).A teď, když má auto rozhodovat, kdy "zmáčkne plyn", kam zatočí, kudy pojede, jak rychle pojede, kdy dá blinkr, a vyhodnocovat situaci v okolí... tedy to, co způsobuje např. nejvíc nehod 😉 tak se najednou cuká. Ale správný paranoik ví, že technologie nás už ovládla. My zmáčkneme plyn, elektronika nejdřív řekne ANO, a pak se teprve koná.Děsil jsem se elektronických voleb, tak jsem začal zkoumat, co mi na tom vadí. Že se to nedá prakticky nijak spolehlivě ověřit. No a tím trpíme už dávno. SW nás ovládá. Jak laboratorní myši.
Kde zijes? Tesly uz maji najeto pres bilion kilometru na silnicich, ciste automat. Zadne harakiri na silnicich se nekona. On ten pocitac ma vic IQ nez vetsina ridicu tam venku.
Potvrďte prosím přezdívku, kterou jsme náhodně vygenerovali, nebo si zvolte jinou. Zajistí, že váš profil bude unikátní.
Tato přezdívka je už obsazená, zvolte prosím jinou.