Využívání virtuální privátní sítě (VPN) se vedle firemního využití hodí například k přístupu ke službám dostupným jen pro uživatele z USA, nebo pro anonymizaci pohybu po internetu.
Jsou situace, kdy je potřeba, aby uživatel v zájmu zachování vlastního soukromí či dostupnosti některých služeb změnil svou IP adresu. Není to vůbec složitá operace. Řada služeb nabízí řešení prostřednictvím VPN a vlastního klienta s nadstandardními funkcemi, přístup k vlastním serverům, z nichž bývá komunikace přesměrována tak, že uživatel brouzdá po internetu v podstatě anonymně, nebo s možností šifrování.
Některé služby jsou pak zpoplatněné, jiné jsou zdarma. Rovněž kvalita, stabilita a rychlost sítí se může od sebe značně lišit. Proto jsme se zeptali našich čtenářů na diskuzním fóru, jakou VPN by na základě svých zkušeností ostatním doporučili. Z živé diskuze jsme pro vás vybrali ty nejzajímavější a nejčastěji zmiňované tipy.
1. UltraSurf
UltraSurf je minimalistický program, který umožní anonymní pohyb po internetu i opravdovým začátečníkům. Toho docílí především velmi jednoduchým nastavením, ovládáním, na systémové prostředky nenáročným provozem a dostupností zdarma. Program v malém okně nabídne připojení ke třem různým serverům.

Úspěšná změna IP adresy je oznámena ikonou v podobě zámku v nástrojové liště, dále lze v nastavení zapnout a vypnout ovládání pomocí klávesové zkratky, start prohlížeče, automatické vymazání cookies a historie a také nastavit proxy server. Pro přístup k americkým serverům a službám, které vyžadují tamní IP adresu, používá UltraSurf čtenář freekarol, podle nějž patří k těm nejlepším mezi bezplatnými aplikacemi.
2. proXPN
Tento VPN klient je velice populární, rozšířený a oblíbený, protože nabízí dobrý výkon, kvalitní službu, výběr mezi americkou, britskou, holandskou a singapurskou IP adresou, šifrování, nelimitovaný přenos dat, limitované ukládání informací o připojení (dva týdny) a spoustu dalších věcí. Program je možné využívat se zmíněnými službami zdarma, nebo si lze připlatit za bonus funkcí.

Mezi ně patří především vyšší rychlost připojení (základní účet je ale omezen na 300 Kb/s), možnost využít torrentů, podpora iOS a Androidu či uživatelská podpora. Cena placených služeb je na úrovni lehce přes šest dolarů, což je částka nikterak závratná. Tuto službu a klienta doporučil čtenář tomulinek. Waclaw66 k tomu dodává, že není vhodné jej využívat v kombinaci s OpenVPN, protože proXPN smaže virtuální síť a nainstaluje si svoji.
3. TunnelBear VPN
Služba a VPN aplikace TunnelBear bývá často svými uživateli označována za krásnou, velice jednoduchou a snadno ovladatelnou. Je navíc možné využívat jak bezplatnou verzi, kdy můžete přes „tunel“ protáhnout 500 MB měsíčně zdarma a při propagaci na Twitteru získáte další 1 GB dat navíc, tak verzi placenou a datově neomezenou za pět dolarů měsíčně.

Placená verze také umožní práci s touto VPN nejen na PC a Macu, ale také na mobilních zařízeních s iOS a Androidem. Velkým zastáncem TunnelBear byl na fóru čtenář s přezdívkou solfern, který vyzdvihuje snadnou instalaci, jednoduché uživatelské rozhraní a velice dobrou rychlost.
4. CyberGhost VPN
Další doporučovanou VPN je CyberGhost, k němuž se šifrovaně připojíte (1024 bitovým SSL 128 bitovým AES heslem) pomocí softwarového klienta na virtuální privátní síť VPN a přes nějž pak prochází další komunikace do internetu. Program se snadno ovládá a během pár kliknutí dochází k připojení.

Síť serverů CyberGhost je dostatečně hustá i výkonná, také ztráta rychlosti je oproti jiným řešením výrazně menší. Program a službu lze využívat i zcela zdarma, ovšem s funkčními omezeními (1 GB přenesených dat za měsíc, rychlost do 2 Mb/s atd.). Autoři navíc nabízejí různě placené a různě výkonnostně odstupňované verze. CyberGhost doporučil Suslikus.
5. Hide My Ass
Celosvětově známá VPN, která disponuje širokou uživatelskou základnou i nabídkou služeb a serverů. Hide My Ass nabízí bez mála 40 000 IP adres v 53 různých zemích, za které se můžete schovat. Takovémuto počtu bezplatná řešení příliš konkurovat nemohou, takže za měsíc užívání je nutné zaplatit přes 11 dolarů, ovšem při dlouhodobějším předplacení lze cenu snížit až na šest a půl dolaru.

O Hide My Ass coby vhodné proxy pro surfování po internetu hovořil v diskuzi čtenář s přezdívkou hustakF a zprostředkované zkušenosti s hraní her přes tuto VPN má i local_hero, který by ale raději uvítal nějakou bezplatnou alternativu.
6. Unblock VPN
Na závěr si ještě uvedeme poslední VPN, které nabízí anonymitu, bezpečnost, rychlost a to vše za rozumnou cenu. VPN servery jsou sice umístěny pouze v šesti zemích, což oproti konkurenci není úplně závratné číslo, ale krom obligátního amerického a britského VPN zde naleznete ještě švédský, holandský a především český a slovenský.

Poslední dva zmíněné se hodí především pro sledování českého a slovenského televizního vysílání ze zahraničí a využití dalších služeb nedostupných mimo teritorium republiky. Unblock VPN je kompatibilní s Windows, Linuxem i Mac OS X a za jeho služby je nutné v různě omezených verzích platit. Kuko61 za svých pět dolarů měsíčně plně spokojen s využitím zahraničních služeb i sledováním domácích televizních stanic.