5G

5G už je i na Mount Everestu. Číňané postavili BTS v základním táboře

Základní tábor na Mount Everestu se nově může pyšnit 5G připojením. Vděčí za to operátoru China Mobile, který v nehostinných podmínkách v nadmořské výšce 5 364 m n. m. instaloval novou BTS s podporou 5G. A 20. dubna 2020 tuto BTS spojil se zbytkem sítě 177km přenosovou linkou. 

Přípojení na Mount Everestu se v současné době skládá ze tří 5G a ze čtyř 4G stanic, k nimž brzy přibudou ještě dvě další. Budou umístěny v rekordní nadmořské výšce 6 500 m n. m. tak, aby pokryly oblast zde umístěného Advanced Base Campu. Ze všech táborů tak bude možné díky 5G vysílat živé streamy, a to ve vysoké grafické kvalitě.

Pro oblast Mount Everestu je vyhrazen tým 12 osob přebývajících v základním táboře poskytující technickou podporou 24/7. Za zmínku stojí i hmotnost přípojky a potřebného síťového vybavení, které se vyšplhalo na osm tun. 

5G BTS v základním táboře na Mount Everestu:

Nejvyšší hora světa již tradičně přitahuje operátory a s tím spojenou instalaci sítí nových generací. V říjnu roku 2010 byla v základním táboře zprovozněna 3G BTS, která zpřístupnila videohovory. V roce 2011 byl díky nepálskému operátorovi Ncell odeslán z nejvyššího vrcholku vůbec světa první tweet (nepočítaje připojení přes satelity), a to prostřednictvím Samsungu Galaxy S II a „velmi slabého“ 3G připojení. V roce 2013 zde China Mobile zprovoznil první 4G síť a názorně předvedl živý videostream v HD rozlišení.

Zdroj: Sparrowsnews

5G

5G je označení pro pátou generaci mobilních sítí. Navazuje na sítě čtvrté generace označované 4G, které překonává zejména co se týče zvýšení přenosové rychlosti, snížení odezvy a zvýšení počtu obsluhovaných zařízení. Přečtěte si podrobný článek o 5G

Mohlo by vás také zajímat: Wi-Fi, připojení k inernetu, IoT

Diskuze (11) Další článek: Zvuková vychytávka Nvidia RTX Voice s menším trikem funguje i na grafických kartách GeForce GTX

Témata článku: , , , , , , , , , , , ,