Internet | Mobility | 5G

5G se spouští do běžného provozu. Prvenství si připíše Jižní Korea

5G se spouští do běžného provozu. Prvenství si připíše Jižní Korea

Tři jihokorejští mobilní operátoři v pátek spustili komerční provoz telekomunikačních služeb páté generace (5G). Jižní Korea se tak stává první zemí na světě, která zavádí celoplošný provoz těchto služeb. Jak se ukazuje, jde to v této oblasti i bez tolik diskutované čínské společnosti Huawei, která je ale v tomto oboru pořád dominantním světovým hráčem. Soul si od novinky slibuje mimo jiné i rychlejší ekonomický růst.

Jde to i bez Huawei

Zatímco obavy o bezpečnost v souvislosti se sítěmi čínské firmy Huawei brzdí výstavbu sítí 5G v mnoha zemích (diskutuje se o tom vášnivě i v Česku), Jižní Korea na to moc nehleděla. Dva největší mobilní operátoři země, SK Telecom a KT, totiž nepoužívají produkty globálního lídra oboru, kterým je Huawei, ale mají vlastní technologie.

Článek připravila redakce webu E15.cz o ekonomice a byznysu

Vybavení od čínské společnosti použil jen menší jihokorejský operátor LG Uplus, který také spouští síť 5G. Jihokorejci tedy využili, co bylo k dispozici a co jim vyhovovalo. V pomyslném závodě o zavedení telekomunikačních služeb páté generace tak porazili ostatní svět.

Síť 5G bude v průměru zhruba 20krát rychlejší než stávající širokopásmová technologie LTE označovaná jako 4G. Někdy může být podle expertů i stokrát rychlejší. Jak připomínají jihokorejští operátoři, umožňuje například stahování dat rychlostí až 2,7 GB za sekundu. To nabídne zákazníkům rychlé streamování her či filmů, daleko komfortnější služby na internetu a sociálních sítích i další vymoženosti. Nová síť bude samozřejmě dobře využitelná také v mnoha hospodářských oborech.

5G jako lék na hospodářský růst

Podle agentury Reuters samotná Jižní Korea doufá, že se jí díky nové technologii podaří učinit revoluční skok v oblastech jako jsou chytrá města, autonomní automobily, medicína, bezpilotní letadla, virtuální realita, průmyslové roboty a dalších prvcích takzvaného „internetu věcí“. Především by se měl ale i s pomocí 5G zvýšit hospodářský růst země, který byl loni nejnižší za šest let.

Jak upozornilo průmyslové sdružení Global System for Mobile Communications, který sídlí v Londýně, přínos sítě 5G pro celosvětovou ekonomiku by mohl do roku 2034 představovat kolem 565 miliard dolarů.

V samotné Jižní Koreji společnost SK Telecom zatím vybudovala pro novou službu 34 tisíc základních stanic a je pokryto 85 měst. K dispozici 5G bude kromě jiného i na univerzitách a v jejich kampusech, na dálnicích, ve vlacích, v metru, na sportovních stadionech, dokonce i na nejznámějších plážích u moře. Tedy všude tam, kde se počítá s velkým množstvím zákazníků a velkými datovými toky.

Závody pokračují Jižní Korea svým krokem, na který se připravovala několik let, a který podle ministra hospodářství Hong Nam-kiho přišel zatím operátory na 2,6 miliardy dolarů, porazila ostatní soupeře.

V příštích letech přijde celosvětová 5G záplava

Se zavedením sítě 5G v blízké době počítají také USA, Čína a Japonsko. Posledně jmenovaný stát chce mít podobné služby v provozu v létě 2020, kdy se bude konat v Tokiu letní olympiáda. Ve Spojených státech spouští provoz této sítě společnost Verizon už 11. dubna, ovšem jen ve městech Chicago a Minneapolis.

Podle loňské prognózy poradenské společnosti Deloitte by vlastní síť 5G mělo letos spustit ve světě celkem 25 operátorů, ale neplánuje se celoplošné pokrytí jako v Jižní Koreji. Koncem roku 2018 novou technologii testovalo 72 operátorů. Například německá skupina Deutsche Telekom spustila první vysílače umožňující přenos signálu 5G loni v říjnu na čtyřech vysílačích v Berlíně. To jsou ale oproti Koreji pořád jen testovací provozy. Se sítí 5G počítají výhledově i operátoři v České republice.

Dominantním hráčem mezi vlastníky 5G technologií je stále Čína. V případě této technologie existuje podle společnosti IPlytics přes 10 tisíc nejrůznějších patentů. Z nich vlastní čínské subjekty 3400 patentů, jen samotná Huawei jich má 1529. Právě proto s ní mnozí operátoři, i ti, kteří působí u nás, nadále počítají. Předpokládá se totiž, že otázky kolem bezpečnosti provozu se nakonec podaří uspokojivě vysvětlit.

Kromě Huawei drží patenty v Číně i firmy ZTE, Oppo a také státní Čínská akademie telekomunikačních technologií. Společnosti v Jižní Koreji, a právě to vysvětluje úspěch této země v zavádění sítě 5G, vlastní 2051 patentů. Americké pak pouze 1368. O něco více jich má finská Nokia.

Vyšší ceny za data i telefony

Jak se ale říká, každá sranda něco stojí. Proto i s ohledem na v Česku probíhající diskusi o ceně dat je nutné upozornit, že technologie 5G nebude pro zákazníky levnější. Naopak se dá výhledově počítat se zvýšením cen. Jistě, bude to za znatelně lepší a rychlejší služby.

Do ceny služby se koncovému uživatele promítnou jak náklady operátorů na zavedení sítě, tak i ceny telefonů schopných využít rychlost 5G. Například Samsung začal prodávat (jen v Koreji a USA) svůj model Galaxy S10 5G. Jenže ten bude stát v přepočtu kolem 25 tisíc korun. Konkurenční firma LG nabídne svůj přístroj V50s za dva týdny.Jihokorejští operátoři počítají v současnosti s několika různými tarify, aby přilákali co nejvíce zákazníků. Jenže cena by se mohla v dalších letech zvýšit. Nejlevnější tarif, který budou mít Jihokorejci od svých operátorů teď k dispozici nabídne v nové sítě 8 GB dat a bude stát zhruba 1100 korun. Ten nejdražší za 2500 korun poskytne neomezená data s nesmírně rychlým připojením.

SK Telecom doufá, že do konce roku bude mít nejméně milion 5G zákazníků, přitom jejich celkový počet je u této firmy 27 milionů. Vzhledem k cenám to tedy nepůjde až tak rychle. Odhady hovoří o tom, že letos přejdou na 5G technologii maximálně tři miliony Jihokorejců. Ovšem obyvatelé této asijské země jsou vedle Japonců nejvyhlášenější „hračičkové“ světa, pokud jde o nové technologie, takže čísla mohou být i daleko vyšší. V každém případě další kapitola technologické revoluce začíná.

Diskuze (9) Další článek: LIDAR nepotřebujeme! Autonomní auta Wayve se učí jako žáci v autoškole a kupodivu to funguje

Témata článku: Byznys, Internet, USA, Samsung, Mobility, Čína, Huawei, 5G, Nokia, Japonsko, Jižní Korea, Verizon, Berlín, Zvýšení cen, Provoz, Japonec, Telekomunikační služby, Česká republika, Jižní, Běžný provoz, Síť, Deloitte, SK Telecom, Operátor, Nová technologie


Určitě si přečtěteAktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu