Klávesnice

500 slov za minutu na klávesnici? Riley Keen to dokázal, ale potřeboval speciální zařízení

Průměrný uživatel počítače dokáže psát rychlostí okolo 30-40 slov za minutu (WPM). Ti, kteří prošli důkladnou průpravou psaní všemi deseti, dosáhnou na 100 WPM a rekordmani v této disciplíně překonají i 200.

Rychlost se samozřejmě liší podle toho, jestli text pouze opisujete, anebo vytváříte nový. V takovém případě tempo zpomaluje schopnost vašeho mozku generovat vlastní, souvislý a nápaditý text bez hrubek a překlepů.

512 WPM na bizarní klávesnici

Riley Keen, šéf CharaCorderu, nyní na internetu sbírá body svým virálním videem z TikToku, ve kterém pokořil jen stěží uvěřitelnou hranici 500 WPM. Měřící aplikace jej dokonce označila za podvodníka

@rileyandrichy Reply to @johnathan284 A couple months ago I didn't think this was possible #techtok #technology #keyboard #charachorder ♬ original sound - CoCoAbEaNs

Jestli se už těšíte na to, že Keen vynalezl zázračnou klávesnici klasické konstrukce QWERTY, a vaše produktivita práce tak překoná dosavadní limity, není to tak jednoduché. CharaCoder má totiž ke klasické klávesnici docela daleko.

Podivný radiální pultík

Zařízení připomíná spíše jakýsi futuristický pultík, který dokáže ovládat snad jen zkušený kytarista, pianista a další šťastlivci, kterým příroda nadělila úžasný cit pro jemnou motoriku prstů.

Klepněte pro větší obrázek
Maa znaků na klávesnici CharaChorder

CharaCorder se skládá ze dvou radiálních klávesnic pro levou a pravou ruku. Namísto klasických kláves však má každá z nich devět všesměrových joystickových kolíků, přičemž každý směr představuje konkrétní znak.

Procesor opraví chybné pořadí znaků

Pořadí stisků nemusí být vždy správné, řídící procesor totiž znaky sám seřadí podle slovníku, jak to umějí i některé virtuální klávesnice na mobilních telefonech. Bez tuzemské podpory ale zapomeňte na češtinu.

Abyste dosáhli bezprecedentního tempa jako Keen, budete se tedy muset nejprve naučit celou mapu znaků, vše sladit dohromady a zrychlit do úžasného tempa. Pro běžného Frantu pisatele to asi bude nepřekonatelný oříšek. Ti ostatní si mohou anglickou klávesnici doobjednat (prozatím vyprodáno) na oficiálním e-shopu za 240 amerických dolarů.

Mimochodem, CharaCorder vyvíjí i (pomalejší) verzi Lite, která taktéž nabízí opravu slov podle slovníku, zároveň ale klasické rozložení QWERTY.

Změřte si anglické WPM v prohlížeči

Rychlost psaní slov za minutu v angličtině si můžete vyzkoušet třeba na webu LiveChat. Histogram všech absolvovaných testů potvrzuje, že průměrní pisatelé se pohybují okolo 30 WPM.

Klepněte pro větší obrázek
Většina lidí dosáhla rychlostí okolo 30 WPM

Test je sice výhradně v angličtině, to by však současné internetové generaci nemělo dělat problémy. Díky absenci diakritiky to bude pro mnohé i jednodušší, než kdyby podobný test absolvovali v češtině.

A jak jsme dopadli v redakci?

  1. Michal Maliarov: 89 WPM 
  2. Marek Lutonský: 75 WPM
  3. Jiří Kuruc: 67 WPM
  4. Martin Chroust: 58 WPM
  5. Karel Javůrek: 51 WPM
  6. Jakub Čížek: 46 WPM
  7. Lukáš Václavík: 45 WPM
  8. Filip Kůžel: 40 WPM
Diskuze (20) Další článek: Notebooky pro rok 2022: procesory, grafiky, displeje a bláznivé vychytávky od hlavních značek

Témata článku: Technologie, Internet, TikTok, Klávesnice, Příslušenství, Počítač, KLA, QWERTY, Tempo, Rychlost, Ale, WPM, Znak, Angličtina, Speciální zařízení, Michal Maliarov, Klávesnice na Heureka.cz