Pojďme programovat elektroniku | Bastlení

50 věcí, které potřebuje každý bastlíř. Čipy, desky, páječky, šuplery a bužírky

  • Co potřebuje každý bastlíř do své nové dílničky?
  • Stavebnice Arduino a pytlík rezistorů je pouze základ
  • Vybrali jsme 50 věcí, které by tam neměly chybět

Na Živě.cz bastlíme už pět let a náš seriál Pojďme programovat elektroniku společně s jeho tištěnu podobou pro časopis Computer dnes nabízí desítky článků, ve kterých se pokoušíme oživovat nejrůznější čipy a exotické senzory, stavíme robotické tanky s umělou inteligencí, budujeme domácí meteostanice, hrajeme si na hraně předpisů ČTÚ s rádiovými vysílači a děláme další digitální lumpárny, jejichž cíl je nakonec jediný.

Snažíme se pochopit, jak skutečně fungují počítače a jak si je můžete poskládat a naprogramovat klidně i u vás doma v obýváku

Každý opravdový kutil má v pokoji či dílně několik velkých krabic plných cetek z e-shopů s prototypovací elektronikou. Dnes si ukážeme, co by v těch skříních a policích na zdi rozhodně nemělo chybět – bez čeho se neobejde žádný maker, který to myslí alespoň trošku vážně.

Knížky od Martina Malého

Než se kutil vrhne ke kalafuně, měl by znát alespoň teoretické základy. Kluci a holky s průmyslovkou a ČVUT mají mírný náskok, ovšem absolventi klasické filologie by měli začít u knížek Martina Malého Hradla, volty, jednočipy, Porty, bajty, osmibity a konečně Data, čipy procesory, ve kterých se prakticky a srozumitelně dozvíte, jak vlastně funguje základní elektrotechnika i pokročilé procesory.

Klepněte pro větší obrázek
Bastlířská bible od Martina Malého

Tyto knihy by neměly chybět v knihovničce žádného kutila, no a pro ty, kteří papírem leda tak popalují krb, jsou všechny tři publikace k dispozici i v elektronické formě a zdarma v edici CZ.NIC.

K výběru bych ještě připojil HTML/PDF přepis dnes už docela staré knížky ARM Assembly Language Programming (1987) od Petera Cockerella. V sedmi kapitolách se dočtete, jak funguje digitální procesor, co je to strojový kód a tak dále. To vše dostatečně srozumitelně, aby to pochopila i vaše máma.

Diskuze (31) Další článek: Slovenská strela se vrátila do Kopřivnice. Zvládla to po vlastní ose a Tatra natočila krásné video

Témata článku: Programování, Pojďme programovat elektroniku, Bastlení, MouserDůkaz proti nepoctivým poskytovatelům internetu. ČTÚ spouští vlastní měřič rychlosti
Lukáš Václavík
Český telekomunikační úřad (ČTÚ)Připojení k internetuInternet
Druhotné softwarové licence. Kdo by nechtěl legální Windows za stovku…

Druhotné softwarové licence. Kdo by nechtěl legální Windows za stovku…

Koupě originálního programového vybavení přímo od výrobce není jedinou možností, jak sehnat pro váš počítač legální software. Další možností je koupit licenci od toho, kdo ji už nepotřebuje nebo nevyužije. Můžete ušetřit nemalou částku, zároveň si však dávejte pozor na podvodníky.

Jan Spěšný