Pojďme programovat elektroniku | Bastlení

50 věcí, které potřebuje každý bastlíř. Čipy, desky, páječky, šuplery a bužírky

  • Co potřebuje každý bastlíř do své nové dílničky?
  • Stavebnice Arduino a pytlík rezistorů je pouze základ
  • Vybrali jsme 50 věcí, které by tam neměly chybět

Na Živě.cz bastlíme už sedm let a seriál Pojďme programovat elektroniku společně s jeho tištěnou podobou pro časopis Computer dnes nabízí desítky článků. Pokoušíme se v nich oživovat nejrůznější čipy a exotické senzory, stavíme robotické tanky s umělou inteligencí, budujeme domácí meteostanice, hrajeme si na hraně předpisů ČTÚ s rádiovými vysílači a děláme další digitální lumpárny, jejichž cíl je nakonec jediný:

 

Snažíme se pochopit, jak skutečně fungují počítače a jak si je můžete poskládat a naprogramovat i doma v obýváku

 

Každý opravdový kutil má v pokoji či dílně několik velkých krabic plných cetek z e-shopů s prototypovací elektronikou. Ukážeme, co by v těch skříních a policích na zdi rozhodně nemělo chybět – bez čeho se neobejde žádný maker, který to myslí alespoň trošku vážně.

Knížky od Martina Malého

Než se kutil vrhne ke kalafuně, měl by znát alespoň teoretické základy. Kluci a holky s průmyslovkou a ČVUT mají mírný náskok, ovšem absolventi klasické filologie by měli začít u knížek Martina Malého Hradla, volty, jednočipy, Porty, bajty, osmibity a konečně Data, čipy procesory, ve kterých se prakticky a srozumitelně dozvíte, jak vlastně funguje základní elektrotechnika i pokročilé procesory.

Klepněte pro větší obrázek
Bastlířská bible od Martina Malého

Tyto knihy by neměly chybět v knihovničce žádného kutila, no a pro ty, kteří papírem leda tak popalují krb, jsou všechny tři publikace k dispozici i v elektronické formě a zdarma v edici CZ.NIC.

K výběru bych ještě připojil HTML/PDF přepis dnes už docela staré knížky ARM Assembly Language Programming (1987) od Petera Cockerella. V sedmi kapitolách se dočtete, jak funguje digitální procesor, co je to strojový kód a tak dále. To vše dostatečně srozumitelně, aby to pochopila i vaše máma.

Diskuze (6) Další článek: Nový Computer: Změřili jsme přes 2200 hodnot, abychom zjistili, který 750W PC zdroj je nejlepší

Témata článku: Programování, Pojďme programovat elektroniku, Bastlení, Prokrastinace, Kter, GLUE, Science fiction, Nejlepší kamarád, MJPEG, Mouser, Český průměr, Jakub Čižek, Knížek, Li-Polymer, AT-AT, Panelák, Matek, Desetikoruna, Pájení, RTL, Celé jmění