Už jsme si ukázali, jak bitcoin a kryptoměny nakoupit, případně jak s nimi obchodovat na burze. V tomto článku si ukážeme, jak bitcoiny, respektive kryptoměny, uchovávat.
K ukládání digitálních měn slouží tzv. peněženky. Při jejich založení je vám vždy vygenerován privátní a veřejný klíč (u některých měn i další). Ty jsou na sebe úzce navázány, jelikož každému privátnímu klíči náleží právě jeden veřejný klíč a naopak. Díky principu asymetrické kryptografie platí, že z privátního klíče lze snadno odvodit veřejný klíč, obráceně to ale z důvodu bezpečnosti možné není.

Deterministická hierarchie se využívá k odvození privátního klíče pomocí seedu (obr. ami.cz)
Z veřejného klíče se generují adresy vaší peněženky, na kterou vám chodí peníze. Mnohem důležitější je však klíč privátní, jelikož se používá k podepisování transakcí. Kdo jej zná, může tedy libovolně nakládat s uloženými finančními prostředky v peněžence. Důležité je ho tedy mít někde bezpečně uložený. Hlavní bezpečnostní pravidlo, které musíte mít při výběru peněženky na paměti tedy je, abyste privátní peněžence znali pouze vy.
Problémem je, že privátní klíč je pro běžného uživatele velmi špatně zapamatovatelný, protože jde jen o směsici velkého počtu alfanumerických znaků. Pro pohodlí uživatele se tedy začalo používat peněženek s deterministickou hierarchií, z angličtiny odvozen pojem HD peněženky.
Ty vám při jejich zakládání vygenerují tzv. seed, což je v podstatě posloupnost 12 - 24 anglických slov. Ten se daleko lépe pamatuje (a opisuje) a přitom z něj peněženka dokáže odvodit všechny potřebné klíče včetně toho primárního.
Typy peněženek:
- Webová peněženka
- Počítačový program
- Mobilní aplikace
- Papírová peněženka
- Hardwarová peněženka
V následujících listech si jednotlivé druhy projdeme od těch nejvíce zranitelných až po ty nejbezpečnější.
Webové peněženky
Nejméně bezpečnou variantou uchování kryptoměn jsou webové peněženky. Osobně je nedoporučuji, jelikož v jejich případě nemáte pod kontrolou privátní klíč a své peníze vkládáte plně do rukou poskytovatele služby. Přesto mají webové peněženky významné postavení a nemůžeme je v článku ignorovat.
Jejich hlavní výhodou je naprostá jednoduchost. S webovou peněženkou totiž nemusíte nic řešit. K jejich obsluze vám většinou stačí znát své přihlašovací údaje, tedy e-mail, heslo, případně ještě nějaké přidělené ID. S nimi se můžete do své peněženky přihlásit z libovolného zařízení přes web nebo dokonce i skrze samostatnou mobilní aplikaci.


Prostředí webové peněženky je přehledné a ovládat jej zvládne i naprostý začátečník
Webové peněženky se prostředím velmi podobají běžnému internetovému bankovnictví, případně platebním bráně typu PayPal. Ovládat je tedy dokážou i naprosto začátečníci. Dalším benefitem je, že jsou tyto peněženky často napojené přímo na směnárny, takže v rámci peněženky si do ní můžete kryptoměny přímo nakupovat.
Mezi nejpoužívanější webové peněženky patří zejména Coinbase.com, Blockchain.info nebo Xapo. Většinou mívají ale velmi omezený seznam podporovaných kryptoměn, nebo se specializují konkrétně na jednu. Webové peněženky přinášejí do světa kryptoměn spoustu benefitů, ovšem pro držení většího finančního obnosu bych je rozhodně nedoporučil
Plusy:
- Možnost připojení z libovolného zařízení
- Velmi jednoduché prostředí podobné internetovému bankovnictví
- Často integrovaná směnárna pro instantní nákup
Minusy:
- Vkládáte peníze do rukou poskytovatele služby
- Méně podporovaných kryptoměn
Papírová peněženka
Úplně nejjednodušší variantou uložení kryptoměn je papírová peněženka. Nepotřebujete k ní totiž nic instalovat ani nastavovat. Zkrátka si jen na webu necháte vygenerovat peněženku, respektive privátní klíč a adresu pro příjem kryptoměny. Na webu najdete spoustu povedených generátorů peněženek, které jsou pěkně graficky zpracované a dokonce vám vygenerují i QR kódy pro snadnější příjem peněz či případný import do mobilní peněženky.


Takto vypadají papírové peněženky pro některé z nejpoužívanějších kryptoměn.
Peněženku pak stačí pouze vytisknout a uložit na bezpečné místo. Z vlastní zkušenosti doporučím peněženku vytisknout rovnou vícekrát a každou uložit jinam. Tímto způsobem lze uložit prakticky jakoukoliv kryptoměnu, jen je nutné najít vhodný generátor.
Pro bitcoin velmi rád doporučím web bittadress.org, která nabídne široké nastavení a je dokonce i v české lokalizaci. Pro litecoin najdete to samé v (doslova) bledě modrém na webu liteaddress.org. U etherea skvěle poslouží oblíbený portál MyEtherwallet, kde pod vygenerovanou peněženkou můžete držet jak ethereum, tak stovky dalších tokenů, které jsou na jeho síti postaveny. Pro NEO lze vytvořit povedenou peněženku na neotracker.io. Za zmínku stojí i papírová peněženka pro monero, nebo bitcoin cash.
Plusy:
- Jeden z nejjednodušších způsobů uložených kryptoměn
- Peníze uložené naprosto offline
- K uložení nepotřebujete žádný program ani aplikaci
- Možnost importovat do softwarové peněženky
- Privátní klíč pod svou kontrolou
Minusy:
- Nutnost schovat na bezpečné místo
- Papír se snadno poškodí
Všechny papírové peněženky v galerii byly vygenerovány pouze pro demonstrační účely. V žádném případě je nepoužívejte. Vždy si vygenerujte vlastní.
Softwarová peněženka
Další možností je uložení kryptoměn v peněžence v počítači případně v mobilní aplikaci, princip je zde prakticky stejný. Ať už je to počítač či mobilní aplikace, obě využívají již v úvodu zmíněný systém deterministické hierarchie. Při jejich nastavení si na začátku vždy vygenerujete seed, který si znovu rovněž někam bezpečně uložíte. Seed přináší peněženkám hlavně pohodlnost pro uživatele, jelikož v případě změny zařízení stačí jen nainstalovat libovolnou peněženku využívající stejného systému, zadat seed a máte plný přístup k vašim penězům.


Takto vypadají některé softwarové peněženky. V tomto případě pro bitcoin a monero.
Počítačovou či mobilní aplikaci má prakticky každá kryptoměna, a to často hned od několika různých vývojářů. Obecně doporučím vybírat vždy takovou, kterou najdete na oficiálních stránkách dané kryptoměny. Peněženky se liší také v tom, zda je u nich nutné stahovat celý blockchain nebo jde o tzv light peněženku (ilght node), která si stáhne pouze nejnutnější informace a zbytek se synchronizuje s přiděleným serverem, který běží jako full node a sám blockchain obsahuje.
U menších kryptoměn s malou historií transakcí je vcelku jedno, kterou zvolíte, ovšem u těch zavedenějších coinů už takový blockchain zabere i několik desítek gigabajtů. Z toho důvodu na mobilních telefonech najdete ve valné většině vždy jen light peněženky. Na počítači je volba na vás. Light peněženka zabere méně místa a běžnému uživateli bohatě postačí, plný klient, tzv. full node díky větším možnostem ocení hlavně pokročilejší uživatelé.





Některé z mobilních peněženek (zleva: Bitpay, Mycellium, Coinomi, Bread Wallet)
Důležité je však také zabezpečení peněženky. Většinou bývají ještě chráněny heslem (v telefonech často i otiskem prstu) a privátní klíč ukládají pouze lokálně v šifrované podobě. V minulosti se našli případy, kdy některé peněženky privátní klíč nešifrovaly a nastávalo tak velké bezpečností riziko. Pokud chcete pro zabezpečení své softwarové peněženky udělat maximum existuje několik způsobů, jak jej zvýšit.
Ideální je mít peněženku nainstalovanou na jiném zařízení než aktivně používáte, ideálně takové, které nemá stálý přístup k internetu. Hodí se k tomu třeba vyřazený počítač, nebo ještě lépe virtuální počítač, který si dneska každý snadno vytvoří i zdarma, například přes VirtualBox. Na váš primární počítač pak jen peněženku nainstalujete v módu k prohlížení a naimportujete do ní své veřejné adresy. Díky tomu můžete stále sledovat zůstatek peněz v peněžence, ale v případě napadení počítače vám peníze nikdo neodcizí.
Na desktopu patří mezi nejpoužívanější peněženky Electrum (light peněženka), které mají spoustu modifikací pro různé kryptoměny. Najdete tedy Electrum pro bitcoin, litecoin, dash, vertcoin ale i další kryptoměny. Pro ethereum se používá Ethereum Wallet nebo Mist. A oficiální klienty najdete vždy na stránce použadované kryptoměny. U mobilních telefonů bych doporučil aplikaci Coinomi, která alespoň v Androidí verzi nabízí podporu desítek různých kryptoměn a tokenů, u iOS je počet podporovaných měn z důvodu politiky Applu velmi omezený.
Plusy:
- Nespočet variant
- Možnost využít full node či light node
- Většinou jednoduché a intuitivní na používání
- Využití seedu pro snadné obnovení privátního klíče
- Privátní klíč máte pod svou kontrolou
- Možnost používání i v režimu prohlížení
Minusy:
- Není bezpečné ukládat na zařízení, které běžně používáte
Hardwarové peněženky
Hardwarové peněženky jsou tou naprosto nejbezpečnější možností uložení kryptoměn. Kombinují přitom to nejlepší od všech předchůdců. Jsou většinu času offline, dávají vám plnou kontrolu nad vaším privátním klíčem, jsou mobilní a přesto je lze snadno obsluhovat skrze webové prostředí. Dokonce je lze často použít i k přístupu ke klasickým softwarovým peněženkám, pokud to podporují (například již zmiňované Electrum, MyEtherWallet a další).
Vzhledově jsou hardwarové peněženky velmi podobné flash diskům, pouze doplněné o displej. Ani se tedy nedivím, že mi spousta neznalých lidí tvrdila, že si do nich ukládají své kryptoměny. Ve skutečnosti se ale do paměti hardwarové peněženky šifrovaně ukládá pouze privátní klíč a zařízení nikdy neopouští. Peněženka samotná tedy slouží pouze k autentikaci do webového prostředí či jiné softwarové peněženky.



Aktuálně nejpoužívanější hardwarové peněženky
Displej je u hardwarových peněženek využíván k zobrazování důležitých informací jako je třeba adresa, kam chcete odeslat peníze. V případě prvního nastavení se vám na něm ukáže také vygenerovaný seed. Další pomyslnou úroveň zabezpečení zde zajišťují tlačítka případně dotykový displej, kterým v případě odesílání transakce musíte ještě naťukat heslo peněženky pro její potvrzení. Výhodou hardwarových peněženek je, že pokud se vám ztratí, nic se neděje. K drženým penězům se totiž znova dostane díky master seedu, který vám peněženka vytvořila, když jste jí poprvé nastavovali.
Světovou ikonou mezi hardwarovými peněženkami je český Trezor, který byl první peněženkou svého druhu a v této době přichází na trh v inovované verzi zvané Trezor T. Mezi další skvělé peněženky patří také Ledger (Nano S, či KeepKey. Hardwarové peněženky byly vytvořeny nejdříve pouze pro bitcoin, dnes už na nich můžete uchovávat desítky různých kryptoměn. Jedinou nevýhodou proti klasickým peněženkám je cena, která startuje cca kolem 2 500 Kč.
Plusy:
- Nejlepší způsob dlouhodobého uložení kryptoměn
- Privátní klíč uložen pouze v hardwarové peněžence
- Snadná obsluha skrze webové prostředí
- Možnost napojit i na běžné softwarové peněženky
- Přístup do peněženky vyžaduje vstupní heslo
- Transakci nutné potvrzovat tlačítkem na peněžence
- K obnovení ztracené peněženky lze využít seed
- Možnost naráz držet více kryptoměn
Minusy:
- Narozdíl od běžných peněženek se za pořízení platí
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Vyzkoušet za 1 Kč
Nebo samostatné Živě Premium