5 tipů na výhodné počítačové sestavy [Vánoce 2014]

Stolní počítače přicházejí ke slovu všude tam, kde potřebujete vysoký výkon nebo nižší cenu. Připravili jsme pět tipů na sestavy pro různá nasazení s ideálním poměrem ceny a výkonu.

V době, kdy trhu s počítačovou technikou s přehledem vládnou přenosná zařízení, si klasickou „bednu“ koupí většinou jen ten, kdo pro to má nějaký důvod. Tím nejčastějším je nižší cena v porovnání s notebooky, pozadu ale nezůstává ani zájem o vysoký výkon nebo delší životnost díky snadnému upgradu komponent.

Před nákupem byste si měli ujasnit především kolik peněz hodláte investovat a co od sestavy očekáváte. Za pár tisícovek můžete mít tichý úsporný počítač vhodný pro prohlížení internetu nebo sledování filmů. Drobný příplatek za procesor s výkonnější integrovanou grafikou umožní hrát nenáročné hry. Náročnější hráči už budou muset sáhnout hlouběji do kapsy a pořídit dražší samostatnou grafiku. Samostatnou kapitolou je střih videa nebo jiná profesionální činnost, kde jde zejména o vyváženost procesoru, paměti a grafické karty.

Klepněte pro větší obrázek
Herní stroj se neobejde bez samostatné grafiky, vynikající je třeba MSI N760 TF 2GD5/OC Gaming, zaplatíte za ni ale okolo 5 500 Kč

Vybrané sestavy jsou příkladem toho, z čeho se dnes vyplatí počítač sestavit v závislosti na jeho plánovaném využití a současně ukázkou rozkožení vah jednotlivých parametrů. Výsledek si ale vždy dolaďte podle svých potřeb. Leckdy si vystačíte s menším úložištěm, někdo potřebuje Blu-ray mechaniku atd. V každém případě nezapomeňte na systém. Chcete-li Windows 8.1, počítejte s cenou 2 490 Kč za OEM licenci.

Na základě aktuální nabídky komponent jsme připravili pět vzorových sestav s cenou od necelých osmi do 24 tisíc. Plánujete-li koupi počítače, mohou být pro vás inspirací a zárukou dobrého poměru ceny a výkonu. Sestavy jsou řazeny podle ceny od nejlevnější.

Klepněte pro větší obrázekOdkazy na produkty uvedené v tomto článku jsou placenou inzercí obchodu T.S. Bohemia. Doporučení jednotlivých produktů je ale čistě redakční rozhodnutí, odkazy jsme k nim přidali až dodatečně.

Levně do kanceláře: Když je cena na prvním místě

Cena: 8 000 Kč

Většina běžných uživatelů vykonává na počítači pouze základní činnosti, zejména jde o prohlížení internetu, přehrávání filmů, zpracování textu nebo poslech hudby. Pro tyto účely sice postačí i to nejlevnější na trhu, pro větší komfort ale stojí za to si připlatit a investovat alespoň osm tisícikorun.

Základem ideálního kancelářského stroje je procesor Pentium G3258 s odemčeným násobičem, který si můžete po čase přetaktovat a získat tak bez dalších nákladů výkon navíc. K procesoru je odpovídající základní deska Gigabyte GA-H81M-D3H, která disponuje spoustou konektorů včetně dvou USB 3.0. Paměť pro začátek postačí pouze jedna, 4GB modul od Kingstonu na frekvenci 1,6 GHz je zcela dostačující a současně ponechává v sestavě prostor pro rozšíření a zapojení do dvoukanálového režimu. Jeho přínos je ale u předpokládaného nasazení diskutabilní, proto jej lze v základu pominout.

Klepněte pro větší obrázek
Do kancelářské sestavy postačí základní model operační paměti bez chladiče, s ohledem na snadnost upgradu volte jeden 4GB modul

Šetřit byste neměli na skříni, Fractal Design Core 1000 USB 3.0 sice stojí přes 1 100 Kč, ale je dostatečně kvalitní a robustní a na boku krom běžných tlačítek a audiokonektorů najdete také port USB 3.0. O napájení se postará stabilní, dostatečně naddimenzovaný 350W zdroj Seasonic SS-350ET a jako úložiště pro data poslouží klasický disk Seagate Barracuda 7200.14 o kapacitě 1 TB.

Klepněte pro větší obrázek
Kvalitní skříň se postará o snadnou montáž a tichý chod, který nebude doprovázen skřípáním nebo vibracemi

Výše uvedeným se dostanete na cenu zhruba 7 440 Kč. Pokud je to pro vás nutné, můžete doplnit ještě DVD vypalovačku Samsung SH-224DB nebo čtečku paměťových karet Axago CRI-X6 USB 2.0, čímž dosáhnete cenového stropu 8 000 Kč za plně vybavený a dostatečně výkonný kancelářský stroj umožňující i základní editaci multimediálních souborů.

Sestava za 8 000 Kč pro kancelářskou práci:

skříň: Fractal Design Core 1000 USB 3.0 zdroj: Seasonic SS-350ET 350 W procesor: Intel Pentium G3258 základní deska: Gigabyte GA-H81M-D3H paměť RAM: Kingston 4GB 1600MHz DDR3 CL11 DIMM SR ×8 pevný disk: Seagate Barracuda 7200.14 1 TB (ST1000DM003) optická mechanika: Samsung SH-224DB čtečka paměťových karet: Axago CRI-X6 USB 2.0

V další kapitole doporučíme levnou a extrémně tichou sestavu s vyšším výkonem.

Témata článku: Hardware, Počítače, Tipy, Vánoce, Sestavy, Fractal design, Střihový program, Herní notebooky levně, Herní mašina, Herní dělo, Front, Zalman, Přijatelná cena, Notebooky levně, SES, Vysoký detail, Axa, Kvalitní zdroj, HTML, Přibalený chladič, Kancelářský stroj, Jednoduchý úkol, Tichý počítač, Zbylý prostor, Klasický disk, Nejlevnější notebooky na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Windows 10 podle našich čtenářů: Poslali jste nám skoro 300 nápadů, jak je vylepšit

Windows 10 podle našich čtenářů: Poslali jste nám skoro 300 nápadů, jak je vylepšit

** Microsoft aktualizuje Windows 10 dvakrát ročně ** Jenže praktických novinek už není tolik jako dříve ** Poslali jste nám skoro 300 tipů, co by se měly Desítky ještě naučit

Jakub Čížek | 134

HTTPS byl pouze první krok. Chrome zavádí DoH, tedy šifrované DNS. Dopady mohou být obrovské

HTTPS byl pouze první krok. Chrome zavádí DoH, tedy šifrované DNS. Dopady mohou být obrovské

** Šifrovaný web je dnes už samozřejmost ** Jeden díl skládačky ale ještě chybí – DNS ** Firefox už začal a teď se na šifrované DNS chystá i Chrome

Jakub Čížek | 92Aktuální číslo časopisu Computer

Speciál o přechodu na DVB-T2

Velký test herních myší

Super fotky i z levného mobilu

Jak snadno upravit PDF