5 nejlepších systémů, které lze využít při stavbě vlastního NASu

  • Vlastnoručně postavený NAS může nabídnout lepší funkce než běžně dostupný
  • Zároveň lze vlastní stavbou síťového úložiště ušetřit
  • Vybrali jsme systémy, které lze pro domácí NAS použít
5 nejlepších systémů, které lze využít při stavbě vlastního NASu

FreeNAS

Mezi nejznámější systémy pro stavbu vlastního síťového úložiště patří FreeNAS, který je založen na FreeBSD a OpenZFS. Používat lze s drtivou většinou běžných systémů díky podpoře protokolů jako je SMB/CIFS pro stanice s Windows, AFP pro zařízení od Applu a NFS pro unixové systémy. Zároveň je možné data sdílet pomocí univerzálních FTP, iSCSI nebo WebDAV.

Klepněte pro větší obrázek
FreeNAS

Ochranu dat zajišťují RAID-Z, které se nejvíce blíží standardnímu RAID-5 a díky ZFS také tzv. snapshoty. Ty mohou být při poškození nebo jiné havárii využity k navrácení do původního stavu a obnově dat. Kompletní diskové pole může být šifrováno pomocí AES-XTS a k datům se tak lze dostat pouze v systému FreeNAS s příslušným klíčem. Mezi výhody patří také celá řada připravených pluginů a kompatibilita se zálohovacími aplikacemi jako je Apple Time Machine, rsync nebo zálohování ve Windows.

Diskuze (20) | Týden Živě: Vyzkoušeli jsme rozpoznávání řeči od Newtonu

Témata článku: Software, Nejlepší programy, Operační systémy, Tipy, Síťový protokol, Cloudové úložiště, Síťové úložiště, NAS Server, Zálohovací aplikace, NAS Synology, Wake, Procedura, Plnohodnotný LAN, Time Machine, Původní stav, AFP, Běžný systém, Diskové pole, Synology, VLA

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Zachraňte nefunkční Windows

Jak nakupovat a prodávat kryptoměny

Otestovali jsme konvertibilní notebooky

Velký test 14 herních myší