5
Fotogalerie

5 aplikací pro vzdálenou pomoc s počítačem

  • Vzdálenou pomoc s počítačem zná každý z nás
  • Po telefonu lze opravit jen nejtriviálnější problémy
  • Pro řešení složitějších zádrhelů se budou hodit aplikace pro vzdálenou správu

AeroAdmin

Pokud bychom hledali aplikaci, kterou je co možná nejsnadnější spustit na straně hostitele, pak je první volbou AeroAdmin. Z oficiálního webu stačí stáhnout spustitelný soubor, poklikat na něj a nadiktovat přístupové číslo a následně heslo.

aero.jpg
AeroAdmin

Tím se AeroAdmin liší třeba od následujícího TeamVieweru, kde přeci jen několik dalších dialogů před samotným připojením najdeme. Další funkce se už potom od nejznámějšího programu příliš neliší – najdeme tady možnost pro přenos souborů, práce se schránkou, možnost vzdálené počítač restartovat včetně Safe módu a další.

Rovněž zde nechybí ani možnost posílat rychlé zprávy a v případě, že bude aplikace využívána častěji, je možné na straně klienta vytvořit seznam kontaktů pro rychlé připojení. Aplikaci je možné používat pro domácí použití zdarma.

Pokračování 2 / 5

TeamViewer

Klasikou v této kategorii aplikací je jednoznačně TeamViewer, u něhož se inspirovaly mnohé další programy. Nástroj je možné instalovat, ale stejně tak jednorázově používat pouze spuštěním. Pro připojení je třeba znát stejně jako v případě AeroAdminu ID a heslo, odsouhlasit podmínky a vybrat způsob spuštění. To může být zbytečným zdržením a pro mnohé uživatele nad jejich síly.

teamv.png
TeamViewer

I proto TeamViewer nabízí verzi QuickSupport, která funguje prakticky podobně jako AeroAdmin. Stažený soubor se zkrátka spustí, vyžádá si možnost vzdáleného ovládání (bez zásahu uživatele) a zobrazí ID a heslo. O víc se uživatel starat nemusí.

TeamViewer kromě funkcí vyjmenovaných u AeroAdminu nabízí navíc například hlasový chat a výhodou je rovněž multiplatformnost. V nativních verzích existují aplikace nejen pro Windows, ale i linuxové systémy, macOS, ChromeOS a mobilní iOS, Android i Blackberry.

Pokračování 3 / 5

Ammyy Admin

Další aplikací s velmi podobnou funkčností je Ammyy Admin, jehož největší předností je opět rychlé zprovoznění. Jak hostitelský program, tak klient je možné provozovat jako portable aplikaci, kompletně se tedy vyhnete instalaci na obou stranách a lze je spouštět třeba z flashky.

amyy.gif
Ammyy Admin

Další postup je potom totožný jako v případě předchozích alternativ – na straně hostitele se zobrazí přístupové ID a heslo, které je třeba zadat na straně klienta.

Ammyy nabízí přenos souborů, textový chat i integrovaný hlasový komunikátor. Mezi další užitečné funkce potom patří synchronizace systémové schránky.

Pokračování 4 / 5

Remote Utilities

Pokročilejším nástrojem, který je primárně určený pro správu menších podnikových sítí je Remote Utilities. Zároveň se ale může hodit pro vzdálenou pomoc v rámci rodiny a známých. Tady už je ale třeba počítat s pokročilejším nastavováním, a to i na straně hostitele. Rozhodně se tedy nebude hodit pro jednorázovou pomoc.

remote utilit.png
Remote Utilities

Na druhou stranu nabízí Remote Utilities vedle vzdálené plochy i přímý přístup k příkazové řádce, probuzení počítače po síti (pokud jej podporuje), přístup ke správci úloh či systémovým registrům. Samozřejmostí je potom hlasový i textový chat a potěší například i možnost nahrát dění na obrazovce nebo využít vzdálenou kameru a mikrofon.

Pro domácí použití je aplikace Remote Utilities dostupná zdarma do desíti připojených počítačů.

Pokračování 5 / 5

Vzdálená plocha Windows

Ke vzdálené ploše se samozřejmě můžete připojit bez instalace jakékoliv další aplikace – funkce je integrována přímo ve Windows a to včetně verze Home. Největším zádrhelem v případě vzdálené pomoci by mohla být nutnost vzdálený přístup nejdříve povolit. Je nutné pravým tlačítkem kliknout na Tento počítač, vybrat Upřesnit nastavení systému, přepnout se na kartu Vzdálený přístup a zde zatrhnout možnost Povolit připojení vzdálené pomoci k tomuto počítači. Rovněž bude nutné na straně routeru přesměrovat port pro RDP, standardně tedy 3389.

Scrn-04-28-001.png
Vzdálená plocha Windows

Na straně klienta je potom nutné zadat adresu počítače a rovněž uživatelské jméno, případně heslo. Podporovány jsou přenosy souborů, práce se schránkou a rovněž zvuk může být přenášen na stranu klienta.

Vzdálená plocha v rámci Windows se hodí především v případě správy počítačů v lokální síti, při vzdáleném přístupu přes internet je konfigurace složitější. Na to je třeba myslet ještě předtím, než na vzdálenou pomoc dojde.

Určitě si přečtěte

Články odjinud