4GB IBM Microdrive od Hitachi

Do titulku jsem shrnul obsah celého článku (ztrátová komprese), o co tedy jde? Staly se dvě události – oficiálně zahájila činnost nová společnost s názvem Hitachi Global Storage Technologies, specializovaná na pevné disky. Jedním z nejlákavějších výrobků má být onen 1“ disk kapacity 4 GB.

Společnost s názvem Hitachi Global Storage Technologies, Inc. (dále HGST) byla založena za účelem produkce pevných disků. Start byl oznámen 6. ledna 2003 firmou Hitachi, Ltd. Ta vlastní 70 procent HGST, zatímco zbytek náleží společnosti IBM. Sídlo je v kalifornském městě San Jose (U.S.A.), přičemž společnost má 5 vývojových pracovišť (v U.S.A. a Japonsku). Výrobních závodů je celkově 8 a jsou rozmístěny v sedmi zemích (Čína, Filipíny, Japonsko, Mexiko, Singapur, U.S.A. a Thajsko). Zaměstnává celkově 21.500 lidí (6.800 z IBM, 14.700 z Hitachi). Počátek lze datovat k 1.1.2003, přičemž k připojení výrobních prostor v japonské prefektuře Kanagawa dojde až 1. dubna 2003 tak, jak to umožňují japonské zákony. Výsledný gigant má produkovat disky od rozměrově nejmenších 1“ až po nejvýkonnější 3,5“ disky pro servery a pracovní stanice.

Čtyřgigáč

Druhou zprávou tohoto článku je pro mnohé dozajista o mnoho zajímavější pevný disk velikosti CompactFlash II s kapacitou 4 GB, který má výše uvedená firma Hitachi Global Storage Technologies produkovat. Představte si tedy kapacitu přibližně jedné vrstvy DVD disku umístěné na kartu o rozměrech 43 x 63 x 5 mm. Kromě kapacity a fyzických rozměrů nejsou známy další technické parametry. Zvýšení kapacity na čtyřnásobek bylo umožněno přiblížením hlav k disku o 40 procent s využitím nové technologie zvané „femto slider head“. Díky většímu zhuštění dat se docílilo koncentrace 60 Gb na čtvereční palec s využitím pětivrstvé Pixie Dust technologie, oznámené poprvé firmou IBM v květnu 2001. Samotná datová vrstva je tlustá jen tři atomy na podkladné vrstvě z rhutenia. Na trhu se má objevit na podzim roku 2003 s tím, že cena bude upřesněna až v průběhu tohoto roku. Pro úplnost dodávám, že první disk této fyzické velikosti s kapacitou 340 MB a hmotností 20 gramů se na trh dostal v létě roku 1998.

Živě komentuje: Bitva mezi „klasickou“ diskovou pamětí a čipovou probíhá již mnoho let. Svého času znamenaly disky 340 MB a 1 GB společnosti IBM „obrovskou“ kapacitu (tedy v poměru k rozměrům). Od té doby přece jen nějaké té vody uplynulo (obzvlášť někde, že) a digitální paměťová média rapidně zvyšují svou kapacitu. Nesmíme zapomenout, že například firma Pretec představila před několika dny paměťové karty CompactFlash s kapacitami od 1,5 do 3 GB. Na trhu budou rozhodně dřív než 4GB disky, takže kdo skutečně onu kapacitu potřebuje, pravděpodobně sáhne po elektronických podobách (například od Pretecu a později i mnoha dalších).

Je třeba na druhé straně vzít v potaz specifické vlastnosti obou táborů – pevný disk potřebuje určitý čas na roztočení (-) a při provozu je relativně vysoká spotřeba elektrické energie (-), přenosová rychlost je poměrně vysoká (+). Čipové paměťové karty mají téměř nulovou startovací dobu včetně přechodů do úsporných režimů (+), jsou velmi odolné proti přetížení (+), většinou nižší přenosovou rychlost (-) a ZATÍM vyšší cenu za 1 MB (-).

Existuje hranice, od které se vyplatí koupit rotační diskovou paměť, přičemž do této hranice je výhodnější paměť elektronická, například FLASH ROM. Stejně jako ostatní paměťové hranice se i tato posouvá a záleží jen na výrobcích z obou stran barikády, zda-li nabídnou lákavější (rozuměj vyšší) kapacitu za lákavější (rozuměj nižší) cenu. Rotační disk má výhodu jedině tehdy, když jeho kapacita je podstatně větší, než kapacita elektronických médií či jestliže je jeho cena při podobné kapacitě maximálně na polovině ceny paměti elektronické. V opačném případě si raději uživatel koupí právě ji. Z výše uvedených důvodů si proto nemyslím, že by připravovaný 4GB pevný disk byl nějakou senzací, navíc při uvedení až ta tři čtvrtě roku. Tou dobou může konkurovat jedině cenou.

Diskuze (5) Další článek: Policie navrhla zastavit stíhání majitele firmy Mironet

Témata článku: IBM, Připravovaná karta, Hit, Nejmenší procento, Podobná bitva, Japonský gigant, Fyzický rozměr, Startovací cena, Slider, Vývojový režim, Pixie, Kapacita, Uvedená doba, Flash ROM, Thajsko


Určitě si přečtěte

Velká podzimní aktualizace: Co nového teď najdete ve Windows 10

Velká podzimní aktualizace: Co nového teď najdete ve Windows 10

** Microsoft se opět snaží spojit telefony a počítače. ** Místo velkých novinek se zaměřil spíše na drobná vylepšení. ** Vyhledávání je konečně použitelné a hledá téměř všude.

Vladislav Kluska | 78

Inteligentní akvárium Bluenero se o rybičky postará samo

Inteligentní akvárium Bluenero se o rybičky postará samo

** Chcete chovat akvarijní rybičky, ale nemáte čas se o ně starat? ** Chytré akvárium je samo nakrmí a postará se o jejich komfort ** Projekt Bluenero zatím sbírá finance na Indiegogo

Karel Kilián | 20

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte se, co zachytily na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte se, co zachytily na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 44

Google Cloud Next: Blíží se bitva o to, kdo ovládne cloud, tedy internet zítřka

Google Cloud Next: Blíží se bitva o to, kdo ovládne cloud, tedy internet zítřka

** Google v týdnu ukázal nové telefony Pixel ** V Londýně se ale také konal Google Cloud Next ** Konference o tom, jak bude vypadat internet v cloudu zítra

Jakub Čížek | 32


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vytvořit a spravovat vlastní web

Velký test herních klávesnic a DVB-T2 tunerů

Vše o formátu RAW

Vybíráme nejlepší základní desku