48 hodin bez spánku: Budoucnost měst řeší mozky ze 13 zemí včetně Česka

 • Ojedinělý hackatlon má za cíl zlepšit dopravu ve městech
 • Do Prahy se sjede 20 vývojových týmů z celého světa
 • Dva dny budou vývojáři vymýšlet nové aplikace, senzory i dopravní prostředky
48 hodin bez spánku: Budoucnost měst řeší mozky ze 13 zemí včetně Česka

Města trpí smogem, dlouhými kolonami i nedostatkem parkovacích míst. Počet aut na rodinu roste. Proto se v Praze pod záštitou primátorky Adriany Krnáčové poprvé koná od 16. do 19. března 2017 celosvětový Hackathon na téma „chytrá doprava ve městě“. Dvacet nejlepších týmů z celého světa se pokusí najít řešení nejpalčivějších problémů během non-stop dvoudenního programátorského maratónu. Buďte při tom!

Co je Hackathon

Spojení slov “hack” a “marathon”, které značí pořádný zápřah pro mozky špičkových IT specialistů. Ti dostanou úkol z osmi témat a během 48 hodin v trojčlenném týmu navrhnou řešení v podobě funkčního prototypu mobilní aplikace, chytrého senzoru nebo nového designu dopravního prostředku budoucnosti.

Na konci Hackathonu čeká nejúspěšnější tým šek na 135 000 Kč, nabídka spolupráce s největšími světovými firmami a především možnost uskutečnit svůj nápad nejen v hlavním městě.

Jakub Jurových, organizátor největšího hackathonu ve Velké Británii na Univerzitě v Cambridge vystětluje výhody tohoto formátu: “Hackathon zrychluje vývoj produktů a služeb. Na co byste normálně potřebovali měsíce, se stane za pár dní. Lidé na hackathonu by se jinak nepotkali, pocházejí z odlišných prostředí a zemí. Proto můžou vznikat nové věci."

Jak Hackathon probíhá

Pečlivě vybraných 20 týmů se sjede z celého světa na tři dny do Prahy. Každý tým je složen z vizionáře, designera a programátora. Vizionář přichází s nápadem, designer zajistí, aby se lidem řešení líbilo, a programátor vytvoří funkční prototyp nového produktu nebo služby, například mobilní aplikace, která lidem zrychlí a zpříjemní cestu do práce.

Na akci samotné je zajištěn dostatek jídla a pití, zdravotník, relaxační zóna včetně masáží a třicítka mentorů – zkušených odborníků, kteří pomáhají týmům vypracovat řešení použitelné v praxi. Pracují přitom s reálnými daty pro Prahu získanými z dopravních systémů, satelitů, jízd taxíků, jízdních řádů a řady senzorů hluku či škodlivých zplodin rozesetých po hlavním městě.

Po 48 hodinách intenzivní práce bez spánku týmy své řešení představí před odbornou porotou a obecenstvem a nejlepší nápady si odnesou některou z desítek cen a dostanou od partnerů nabídku nápad obchodně dotáhnout a dostat jej do světa.

Kdo se Hackathonu účastní

Přihlásilo se 50 týmů, téměř 170 lidí, co chtějí změnit dopravu ve městech. Týmy pocházejí z ČR, SR, Německa, Slovinska, Maďarska, Polska, Itálie, Španělska, Irska, Chorvatska, Srbska, Ukrajiny či Ruska. Nejmladší zájemce má 17 let, nejstarší 68. Je vidět, že programování není jen mužskou doménou, do Hackathonu se přihlásilo 25 žen.

Co se bude na Hackathonu řešit

Letošní ročník je zaměřený na chytrou mobilitu, z osmi okruhů na www.ceehacks.com vybíráme ty nejzajímavější:

 • jak vyřešit pohyb samořídících aut v historickém centru města. Jak projede auto budoucnosti bez řidiče mezi desítkami vystresovaných řidičů?
 • jak se zabaví lidé, když nebudou muset za volantem řídit. Budou si hrát? Bavit se? Pracovat?
 • jak motivovat lidi, aby více jezdili hromadnou dopravou a na kole. Jak pomoci lidem stihnout autobus nebo tramvaj? Jak udělat MHD víc sexy? Jak zajistit, aby vždy našli místo na P+R parkovištích?
 • jak podpořit sdílenou ekonomiku – Jak zajistit, aby si lidé nebáli půjčovat a pronajímat auta stejně jak to dělají s byty v Airbnb?
 • jak snížit emise z dopravy ve městech? Proč ještě elektromobily nejezdí v Praze? Jak vyřešit problémy s nabíjením?
 • co zajímavého může Praha na poli dopravy nabídnout turistům? Jak zatraktivnit Prahu pro návštěvníky?

„Prvkem, který bude města stále více a více ovlivňovat, jsou technologie umožňující vznik nových obchodních modelů na principu vzájemného sdílení, jako je například sdílení kol (bike-sharing) nebo osobních vozidel (car-sharing). Jsme zvědaví, jaké řešení Hackathon přinese,” dodává prof. Dr. Ing. Miroslav Svítek, dr. h. c., děkan Dopravní fakulty ČVUT v Praze, která je akademickým partnerem Hackathonu.

Kdy a kde se Hackathon koná

Celou akci zahajujeme již 16. března v 16 hodin ve ŠKODA DigiLabu (www.skodadigilab.com), kdy představíme nástroje dostupné “hackerům” a umožníme účastníkům, aby se před startem neformálně seznámili.

Samotný 48 hodinový maraton začíná v pátek 17. března v 9 hodin v Prague Startup Centre (www.praguestartupcentre.cz) v paláci Adria v centru Prahy. Vyhlášení proběhne v neděli 19. března od 13 hodin v pražském klubu DUP36 (www.dup36.cz), na kterém si vítězný tým odnese přes 130 tisíc korun a možnost další spolupráce s globálními značkami jako ŠKODA AUTO, innogy, EY, T-Mobile, Siemens, Microsoft nebo P3 Logistic Parks, které mají zájem nejlepší nápady z Hackathonu dále rozvinout a realizovat.

Tomáš Studeník, organizátor pražského Hackathonu a zakladatel CEE Hacks vysvětluje jedinečnost akce: “Praha se projednou stane centrem světových inovací. A navíc v oblasti, která trápí přes šedesát procent všech lidí na světě. Samořídícím autům se bude hezky jezdit v pravoúhlých křižovatkách amerických měst. Ale skutečný oříšek jsou města jako Praha, která vznikala po tisíce let. Jak si poradí umělá inteligence s uličkami Malé Strany Jana Nerudy?”

Jak mohu být u toho?

Celý Hackathon je neveřejný, ale je otevřen akreditovaným novinářům a zástupcům médií. Z důvodu omezeného počtu míst je NUTNÉ se předem registrovat. Pokud máte zájem se Hackathonu zúčastnit, prosím pošlete žádost o akreditaci na email info@ceehacks.com do středy 15. března 2017. Všem akreditovaným novinářům nabízíme:

 • poprvé navštívit pražský ŠKODA DigiLab nebo punkový podzemní klub DUP36
 • být u prezentací nápadů a vidět tak všechny projekty pohromadě
 • zúčastnit se závěrečného ceremoniálu s předáváním cen
 • setkat se se všemi mentory a dalšími lidmi z IT byznysu uvedenými na www.ceehacks.com v sekci PEOPLE
 • dát si masáž a nasát jedinečnou atmosféru světového formátu v Prague Startup Centre
 • možnost být s námi 48 hodin bez spánku online a sledovat průběh hackerského maratónu z první ruky

Kdo je partnerem akce

První Smart Mobility Hackathon se koná díky laskavé podpory těchto organizací a firem: hlavní město Praha, Prague Startup Centre, Operátor ICT, CzechInvest, ŠKODA AUTO, innogy, EY, Siemens, T-Mobile, Microsoft, P3 Logistic Parks, Liftago, Confidence Digital, SimpleCell, Big Clown Labs, ČVUT v Praze, VUT v Brně, ESA BIC, UP21, Czechitas, KIWI.COM, FuckUp Nights Prague, Central European Startup Awards, LABS, DUP36, tyinternety.cz, MediaSalesMarketing a Insane Business Ideas.

Veškeré informace jsou dostupné na www.ceehacks.com

Kontakt pro média

 • Tomáš Studeník, organizátor Hackathonu
 • +420 777 716 329
 • tomas@inbui.com

Akreditace

Články ze série Microsoft TechNet nevytváří redakce Živě.cz, ale partneři programu Microsoft TechNet. Jsou publikovány v rámci mediálního partnerství Živě.cz a společnosti Microsoft.

Váš názor Další článek: IBM dokázalo uložit jeden bit v rámci jednoho atomu, disky budou moci mít tisíckrát větší kapacitu

Témata článku: Microsoft, Hacking, Prague, Startup, Liftago, Smog, MHD, Itálie, VUT v Brně, Pití, Hlavní město, SimpleCell, Masáž, Mentor, Ceremoniál, Doprava budoucnosti, CEE, Vybraný specialista, Operátor, MÉST, Oříšek, Marathon, Škoda Auto, Auto budoucnosti, Sdílená jízdaJak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Chcete jednoduše ukázat známým fotky z dovolené a displej vašeho telefonu vám přijde malý? Promítněte si jej na obrazovku počítače, bez nutnosti kopírování nebo připojení přes kabel.

Jan Spěšný
SmartphoneWindows 10Android
Co se zaplněným diskem? Poradíme, jak problém řešit s osvědčeným nástrojem Xinorbis

Co se zaplněným diskem? Poradíme, jak problém řešit s osvědčeným nástrojem Xinorbis

Když začne docházet místo, nastává dilema s kandidáty na smazání. Aby bylo tohle rozhodování snadnější, stačí podrobně zanalyzovat využití disku, k čemuž skvěle poslouží starší, ale podrobný nástroj Xinorbis.

Stanislav Janů
Ode dneška se vydávají nové občanky včetně NFC a otisků prstů
Lukáš Václavík
eObčankaČeskoeGovernment