45 otázek a odpovědí k Windows 8

Pod jakýmkoliv článkem o Windows 8 pokaždé objevíme desítky dotazů. Uvedení nového systému se blíží a my tedy přinášíme další balík odpovědí. Dnes přinášíme dalších dvacet.

25. Má Windows 8 opravu překlepů?

Ano, ale jen v aplikacích Metra a v desktopovém Internet Exploreru. Typické překlepy jako „Jka“ místo „Jak“ aj. textové okno opraví automaticky, u ostatních chyb pak můžete chybné slovo opravit výběrem ze seznamu. Doplňování slov Windows 8 neumí. Automatickou korekturu můžete vypnout v nastavení Metra.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Oprava ručním výběrem a nastavení kontroly pravopisu pro aplikace Metra

26. Co umí virtuální klávesnice?

Virtuální klávesnice nabízí dva základní layouty jako na obrázku níže. Kompaktní, který se podobá těm z mobilních telefonů, přestože písmena s diakritikou mají povětšinou vlastní klávesy, a rozšířený layout pro psaní všemi deseti, pokud máte dostatečně drobné prsty. Klávesnice nemá žádné další nastavení, pouze volbu jazyka.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Všechny podoby virtuální klávesnice pro tablet s Windows 8 a plocha pro psaní stylusem. Na posledních snímcích pak dvě podoby klávesnice na desktopu – první vyplní část obrazovky a zmenší okno programu, druhá bude program pouze překrývat.

Pokud budete mít zařízení se stylusem, můžete ho na Windows 8 použít i pro psaní, přičemž rozpoznávání si poradí i s češtinou a to včetně psacího písma. Psaní stylusem podporuje i praktická gesta. Když slovo přeškrtnete, smaže se. Když jej rozdělíte čárou, vytvoří se mezera, no a když na něj ťuknete, můžete opravovat písmeno po písmenu. S trochou cviku by to asi šlo.

Ukázka: Psaní stylusem na Windows 8

27. Jak ve Storu najdu více aplikací?

Obchod Store principiálně funguje stejně jako na iOS, Androidu a WP. V české lokalizaci zde v tuto chvíli objevíte necelé dva tisíce aplikací, v americké pak o několik set více. Oproti mobilním platformám lokalizaci snadno změníte, stačí totiž, když v Ovládacích panelech v nastavení vyberete jinou aktuální zemi. Když vyberete Čínu, ve Storu objevíte čínské programy, když USA, bude nabídka asi největší, ale zase budete mít problém dohledat české programy.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Změna umístění počítače (a tedy i Storu) a zobrazení všech dostupných aplikací vyhledáním speciálního znaku, třeba hvězdičky

Všechny dostupné programy v aktuální lokalizaci zobrazíte vyhledáním nějakého speciálního znaku – třeba „*“. Jazykový filtr bohužel Store neobsahuje, na české programy tedy budete narážet postupně. Pokud ponecháte výchozí polohu na Českou republiku, budou se vám spíše nabízet.

28. Jaké jsou na Storu české aplikace?

A hromada dalších včetně těch, které sice napsali čeští vývojáři, ale nemají českou lokalizaci. Tyto aplikace jsou dostupné ve Storu pro finální Windows/RTM.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
E15, Novinky.cz, Vtelevizi, Svátky, Astronomický snímek dne, Česká rádia, Nespal.se, CS.Golf, Kosmo Countdown. Českých aplikací pro Metro zatím není mnoho, pomalu se ale objevují kvalitnější kousky. 

29. Budu moci v Česku nakupovat aplikace na Storu?

Ano, ceny jsou uvedené v korunách a začínají na 30,-. Platit můžete buď platební kartou, nebo pomocí PayPalu. U většiny placených aplikací je k dispozici i časově omezený trial. Aplikace jsou nicméně zatím docela předražené a vývojáři často chtějí nehorázné sumy za polofunkční experimenty. Pozor na to!

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Nakupovat můžete pomocí platební karty a PayPalu

30. Budu moci v Česku nakupovat muziku a další obsah?

Ne. S nákupem muziky a videa pracuje vestavěný hudební a filmový přehrávač, v Česku nicméně oba slouží skutečně pouze jako přehrávače. Jedná se tedy o podobnou situaci jako na Androidu.

31. Jsou programy ze Storu kompatibilní s Windows RT?

Zdaleka ne vždy. Pokud plánujete nákup tabletu s Windows RT (procesor ARM), připravte se na to, že nebudete mít k dispozici jiný prohlížeč než Internet Explorer a mnohé programy ze Storu také nebudou k dispozici, protože vyžadují procesor z rodiny x86. Týká se to zejména některých přehrávačů a náročnějších aplikací.

Klepněte pro větší obrázek
Některé aplikace Metra jsou jen pro klasická Windows 8

32. Co je to obrázkové heslo?

Do Windows 8 se můžete přihlásit pomocí klasického textového hesla, nebo pomocí obrázku. V takovém případě si nějaký vyberete a v libovolných místech nakreslíte tři různě veliké úsečky, kružnice, nebo body. Vytvoříte tedy tříkrokové gesto pro odemčení.

Ukázka: Obrázkové heslo

33. Obsahuje Metro nějaký správce souborů?

Žádný oficiální Průzkumník v barvách Metra tu nenajdete, na Storu však už tuto díru vyplňují ostatní. Zatím nečekejte žádné pokročilé funkce, ale skutečně jen jednoduché procházení adresáři a přejmenovávání souborů. Přesně toto zdarma zvládne třeba dvoupanelový Metro Commander na obrázku níže.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Metro Commander je jednoduchý dvoupanelový souborový správce pro Metro. Když označíte podporovaný multimediální soubor, zobrazí se jeho náhled na pozadí (u videa zrychlený průlet).

34. Jaké rozlišení potřebuji, aby fungovalo Metro?

Prostředí Metro se spustí na displeji, který má rozlišení alespoň 1 024 × 768 pixelů. Pokud má váš počítač nižší rozlišení (některé netbooky), můžete používat pouze klasický desktop. Metro nabízí také funkci rozdělení obrazovky na dvě části: tělo a úzký panel, takže vedle sebe mohou běžet dvě aplikace Metra. Aplikace v panelu v takovém případě použije alternativní layout na výšku. Tato funkce je k dispozici na displejích s rozlišením 1 366 × 768 pixelů a vyšším.

Klepněte pro větší obrázek
Rozdělené Metro na dva programy můžete používat pouze na displeji s rozlišením 1 366 × 768 pixelů a vyšším

35. Jak vyvolám kontextové menu dotykem?

Ergonomie Metra nic podobného nepředpokládá, ale je tu i desktop, který je s pravým tlačítkem myši úzce svázaný. Právě pravé tlačítko a kontextové menu lze napodobit přidržením prstu na displeji, dokud se u dotyku nezobrazí čtvereček. Přestože se ale desktop Windows 8 ovládá dotyky lépe než desktop Windows 7, spíše je to stále nouzové řešení a se stylusem/myší to půjde mnohem rychleji.

Klepněte pro větší obrázek
Kontextové menu na desktopu se pomocí prstu vyvolá přidržením, dokud se nezobrazí čtvereček

36. Lze Metro ovládat klávesovými zkratkami?

Ano a bez toho to na klasickém nedotykovém počítači ani nepůjde – ovládání myší je často kostrbaté. Téměř na každou operaci pamatuje nějaká klávesová zkratka – Win+Q oceníte třeba pro rychlé full-textové vyhledávání. Jejich seznam najdete v samostatném článku.

37. Jak jsou na dotyky připravené webové prohlížeče?

Internet Explorer 10 je v tuto chvíli na dotyky připravený nejlépe. Podporuje gesto pinch-to-zoom a posouvání stránky tažením prstu je v jeho případě nejplynulejší ze všech. Chrome ani Firefox neumí gesta, posouvání stránky je často trhané, neumí spolehlivě označovat prstem text na stránkách aj. Nutno ale podotknout, že IE 10 má roční náskok a Firefox s Chromem si Windows 8 teprve oťukávají. V Metru i na desktopu.

38. Mohu v Metru používat více prohlížečů naráz?

Nemůžete. V počítači můžete mít nainstalováno libovolné množství prohlížečů, v rozhraní Metra se ale bude vždy spouštět pouze ten výchozí. Jakmile nebude prohlížeč nastavený jako výchozí, i po spuštění z Metra se zobrazí jeho desktopová podoba.

39. Co umí funkce Spuštění s upřesněným nastavením

V anglickém originálu se jedná o funkci Boot Menu, kterou najdete v nastavení Metra. Po klepnutí se Windows restartuje do záchranné konzole, kterou lze ovládat i dotyky. Můžete odtud měnit parametry startu, resetovat Windows do výchozí polohy z předinstalované zálohy, provést obnovu disku z bitové zálohy aj. K dispozici je také příkazový řádek a další nástroje podle konkrétního zařízení (vstup do konfigurace UEFI aj.)

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Boot menu – Spuštění s upřesněným nastavením

40. Je někde seznam podporovaných programů?

Každá verze Windows má své centrum kompatibility. Hotová Windows 8 zatím ne, k dispozici je ale registr podporovaných programů pro testovací verzi Release Preview, který vyplňuji sami uživatelé.

41. Jaká je min. konfigurace pro instalaci Windows 8?

Gigahertzový procesor x86 s podporou PAE, NX a SSE2 (všechny z posledních let) a 16 GB volného místa na disku. Pro běh Metra potřebujete ještě dostatečné rozlišení – viz bod 30 – a adekvátní grafickou kartu s podporou DirectX 9 a hlavně ovladači.

42. Má Windows 8 vlastní antivirus?

Ano, společně s instalací získáte vylepšený Windows Defender. Ten oproti předchozím verzím převzal funkci Security Essentials. Vůbec si toho ale nevšimnete, nemá totiž ani ikonu v oznamovací oblasti a dozvíte se o něm až při nějakém problému. Defender používá stejné antivirové databáze jako Security Essentials a má ostatně i stejné rozhraní. Pokud vám nebude stačit, můžete samozřejmě použít jiný program.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Součástí Windows 8 je vylepšený Defender, který umí to samé co antivirus Microsoft Security Essentials

43. Jak vypnout aplikaci v Metru?

Aplikace Metra se chovají podobně jako na chytrém mobilu. Nevypínají se, pouze usínají, takže kdykoliv se k nim vrátíte, budou stále ve stejné pozici. Jenže aplikace Metra také občas zamrznou, chovají se divně, překážejí a je je prostě třeba zabít. Existuje několik způsobů. Na klávesnici zabijete aplikaci zkratkou Alt+F4, prstem či myší pak tažením okna programu od horního okraje obrazovky dolů, dokud se okno nezmenší. Třetí možností je postranní panel se spuštěnými aplikacemi a pravé tlačítko myši a čtvrtou a poslední klasický Správce úloh.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Zabití aplikace Metra z panelu naposledy spuštěných, tažením okna ke spodnímu okraji displeje a tradičně pomocí Správce úloh

44. Jak doinstalovat souborový systém ReFS?

Jak už jsme psali v odpovědi 16, ReFS bude zpočátku součástí jen Windows Serveru, nicméně do klientských Windows 8 lze podporu doinstalovat neoficiálně a na vlastní riziko. Více informací najdete na této adrese.

45. Umí Windows 8 synchronizovat služby Googlu?

Nastavení synchronizace funguje podobně jako na mobilních telefonech. Kontakty, poštu a kalendář můžete podle typu synchronizovat z Windows Live (Hotmail, Outlook.com), firemního serveru MS Exchange, Yahoo, LinkedInu, Twitteru, Facebooku a také Googlu. U pošty nechybí POP a IMAP.

V případě Googlu je podporovaná synchronizace pošty, kontaktů včetně avatarů a hlavního kalendáře. Pokud jich na Google Kalendáři používáte více, máte smůlu.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
V Metru se umí s Googlem synchronizovat správce kontaktů, pošťák a kalendář 

Co chybí? Určitě synchronizace fotografií z Picasy. Prohlížeč obrázků umí vedle lokálního disku a připojených zařízení načítat (jen) fotky ze SkyDrivu, Facbooku a Flickru.

V českém kontextu by neuškodila také podpora pro synchronizaci se Seznamem a českými fotobankami jako Rajče, Zonerama aj.

A to je vše. Máte další otázky? Položte je do diskuze pod článkem, nebo na Superfóru.

Diskuze (143) Další článek: Google se Samsungem vyvíjí desetipalcový tablet Nexus

Témata článku: Software, Windows, Sociální sítě, Operační systémy, Windows 8, Jednoduchá oprava, Logická hra, Fotobanky, Textové okno, Metro 2033, Hotové video, Security Essentials, Rozdělená stránka, Vylepšený Windows, Nouzové řešení, Boot, Souborový správce, Čínské mobilní telefony, Mobilní telefony klasické s klávesnicí, Česká aplikace, Riziko, Strategická hra, Windows +, Defender, Jednoduché procházení, Netbook recenze na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Otestovali jsme nový Apple MacBook Air. S retinou a nižší cenou

Otestovali jsme nový Apple MacBook Air. S retinou a nižší cenou

** Test MacBooku Air v provedení pro rok 2020 ** Cenově dostupný notebook překvapí výkonem ** Výborné je celkové zpracování a klávesnice

Martin Miksa | 42

12 netradičních map České republiky, které jste ještě nikdy neviděli

12 netradičních map České republiky, které jste ještě nikdy neviděli

** Tušíte, kolik je u nás hřbitovů a jak jsou velké? ** Dokážete si představit mapu českých řek a potoků? ** Udělali jsme to všechno za vás nad daty ČÚZK

Jakub Čížek | 10

Podívejte se na Windows z roku 1990. Před 30 lety přišly Windows 3.0 a líbily se nám

Podívejte se na Windows z roku 1990. Před 30 lety přišly Windows 3.0 a líbily se nám

** 22. května 1990 uvedl Microsoft Windows 3.0 ** Systém z Microsoftu definitivně udělal lídra na desktopu ** Tehdejší Windows byly vlastně grafickou nadstavbou nad MS-DOS

Jakub Čížek | 76

Za hranicemi Chromu: 13 nejzajímavějších prohlížečů, které „nikdo“ nepoužívá

Za hranicemi Chromu: 13 nejzajímavějších prohlížečů, které „nikdo“ nepoužívá

** Šesti nejpoužívanějším prohlížečům patří 94 % trhu ** Různé „klony“ Chromu slibují lepší funkce nebo jiný design ** Také Firefox má řadu zajímavých odnoží

Lukáš Václavík | 38

AR není ani po letech žádný trhák. Teď to zkusí Hybri, který svleče vaše kamarádky

AR není ani po letech žádný trhák. Teď to zkusí Hybri, který svleče vaše kamarádky

** Rozšířené realitě i po letech chybí praktické využití ** Selhaly mobilní aplikace i AR brýle ** Floridské studio to proto zkusí přes bizarní erotiku Hybri

Jakub Čížek | 18


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest SSD s kapacitou 1 TB

Srovnávací test robotických vysavačů

Vybíráme nejlepší telefony na trhu

Jak zlepšit zvuk televize