40 procent českých podniků kontroluje zaměstnancům e-maily

Navíc přes 50 procent kontroluje stránky, které si zaměstnanci prohlížejí.
V rámci výzkumu itMonitor B2B od Taylor Nelson Sofres Interactive, který mapuje informační technologie v českých podnicích, měli IT manažeři odpovídat také na to, zda je kontrolován přístup zaměstnanců na Internet a jejich e-mailová komunikace.

Podle zveřejněných výsledků těsně pod 40 procent dotazovaných manažerů se vyslovilo kladně na otázku: Můžete na stupnici ohodnotit, zda jsou ve vašem podniku aplikovány některé z následujících firemních kontrolních postupů: Kontrola emailové komunikace zaměstnanců firmy. 17 procent e-maily kontroluje pravidelně, občas je kontroluje 12,4 procent a zřídka 10,2 procent. Na druhou stranu přes 58 procent firem nijak nekontroluje zaměstnancům e-mailovou korespondenci. Poměrně překvapivě (na to že byli dotazování IT manažeři) odpovědělo 12 z 500 dotazovaných, že neví.

Klepněte pro větší obrázek

Zatímco kontrola e-mailů je sice výrazná, ale ne nadpoloviční, v případě aktivity na webových stránkách to vypadá jinak. Tam již více než 52 procent nějakou kontrolu připouští. Protože je ale množství navštívených stránek výrazně větší než počet e-mailů, stránky jsou většinou kontrolovány jen občas. Pravidelně webovou aktivitu zaměstnanců sleduje necelých 19 procent.

Klepněte pro větší obrázek

Šetření bylo provedeno v rámci studie itMonitor na vzorku 500 českých podniků s velikostí nad 20 zaměstnanců, které byly náhodně vybrány tak, aby byl výsledný soubor reprezentativní pro hospodářství ČR z hlediska velikosti podniku a typu převažující hospodářské činnosti. Dotazováni byli ti lidé, kteří mají v podniku zodpovědnost za vedení IT oddělení (IT manažeři), nebo jiní zodpovědní za informační technologie, pokud funkce IT manažera v podniku neexistuje.

Sledování využívání firemního mailu je plně v kompetencích zaměstnavatele. Má na to právo, a jak je vidět, velmi často tohoto práva využívá. Ačkoli je určité rebelství zaměstnanců vůči kontrole e-mailů běžné, prakticky jedinou obranou je používání freemailů. Do které kategorie patří vaše firma? Máte nějaké osobní zkušenosti s kontrolou e-mailů či webových stránek? Byli jste již někdy potrestáni?

Diskuze (97) Další článek: MUSICMATCH Jukebox 7.2

Témata článku: Necelé procento, Firemní komunikace, Taylor, Item, Český podnik, Zaměstnanci, Podnik


Určitě si přečtěte

Elon Musk podpořil Signal jako náhradu WhatsAppu. Aplikaci okamžitě zavalili uživatelé
Markéta Mikešová
WhatsAppElon MuskFacebook
Technici nestíhají. Cetin dočasně přerušil zavádění VDSL bondingu
Lukáš Václavík
CETINPřipojení k internetu
Čím nahradit WhatsApp: Vyberte si z 10 alternativních komunikátorů

Čím nahradit WhatsApp: Vyberte si z 10 alternativních komunikátorů

** Z WhatsAppu kvůli novým podmínkám utíkají tisíce uživatelů ** Čím nahradit populární aplikaci pro zasílání zpráv? ** Vybrali jsme pro vás 10 alternativních komunikátorů

Karel Kilián | 112

Karel Kilián
KomunikaceWhatsAppInstant Messaging
Pozor na tyto doplňky pro Chrome a Edge. Mohou obsahovat malware, varuje Avast
Jakub Čížek
MalwareProhlížeče
Můžete mít dvakrát rychlejší VDSL? Mapa Cetinu ukazuje, kde je dostupný bonding
Lukáš Václavík
CETINPřipojení k internetu
Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

** Uspořádání kabelů můžete vnímat i jako podivný druh umění ** To nejkrásnější se skrývá v datacentrech a serverovnách ** Podívejte se na skutečné „cableporn“ z optiky i kroucené dvojlinky

Vojtěch Malý | 53

Vojtěch Malý
DatacentraServery
Vybíráme nejlepší monitory: Od úplně levných až po displeje na rozmazlování očí

Vybíráme nejlepší monitory: Od úplně levných až po displeje na rozmazlování očí

** Vybrali jsme nejlepší monitory na práci i pořádné hraní ** Nejlevnější monitor s kvalitním panelem nestojí ani tři tisíce ** Rozlišení 4K a větší obrazovka už není nedostupný luxus

David Polesný | 31

David Polesný
Monitory
Vy a počítač: Virtuální plochy ve Windows mají smysl, používá je třetina čtenářů
Vladislav Kluska
Jak používáte počítačWindows 10Ankety