3dfx zveřejňuje kód Glide pro Open Source

3dfx zveřejnila kód grafického rozhraní Glide a hardwarové specifikace karet pro Open Source komunitu a směřuje tak k lepší podpoře karet 3dfx na Linuxu.
3dfx zveřejnila kód grafického rozhraní Glide a hardwarové specifikace karet pro Open Source komunitu a směřuje tak k lepší podpoře karet 3dfx na Linuxu. K podobnému kroku se před nedávnem odhodlala i firma ATI, které bylo ignorování Linuxu po dlouhou dobu vytýkáno. Pro 3dfx se ale nejedná jen o zveřejnění informací pro tvorbu ovladačů, ale nabídnutí kompletního rozhraní Glide s kompresí textur FXT1 pro volné použití. Vývojářům na Linuxu se tak dostává do ruk jedno z nejlepších rozhraní pro 3D hry a aplikace, a když si uvědomíme, že Microsoft své Direct3D asi stěží hned tak uvolní do Open Source, je to na dlouhou dobu jediné opravdu použitelné řešení pro hry.

Pro 3dfx je to opravdu významný krok. Zveřejnění Glide se netýká jen Linuxu, v podstatě libovolný operační systém může využít Glide rozhraní a 3dfx bude získávat cenné pozice na těchto zatím alternativních trzích. Hry na Linuxu nejsou zatím moc rozšířené, jen pár titulů a žádné aktuální pecky. Uvolněním rozhraní Glide by se mohly objevovat nové zajímavé tituly a aplikace. Tato událost je jistě spjata úzce s příchodem nového muže do vedení 3dfx, který se rozhodl, že firmu řádně provětrá. Útok na linuxovou komunitu je jistě krokem k tomu, aby se s 3dfx počítalo při případných herních zařízeních vystavěných okolo Linuxu. Glide si bude na Linuxu užívat doby hájení, protože na Windows 95 jej velmi agresivně vytlačuje DirectX a i ostatní výrobci grafických karet, zejména nVidia, řádně 3dfx zakuřují. Ostatně i podle svého vlastního prohlášení se 3dfx bude snažit vyvíjet nejlepší hardware pro Direct3D a OpenGL. O Glide se již nemluví.

Diskuze (1) Další článek: Dell rozšiřuje spolupráci s Red Hat

Témata článku: Hardware, 3D, Open source, Kód, Rozhraní, Dlouhá doba, Krok, Volná tvorba, Grafické rozhraní, Nejlepší hardware, Kompletní rozhraní


Určitě si přečtěte

Nové iPhony, hodinky a další novinky Applu: Zase bude za co utrácet

Nové iPhony, hodinky a další novinky Applu: Zase bude za co utrácet

Dnes proběhla další velká prezentační akce Applu, na které došlo k odhalení nových iPhonů a dalších novinek. Událost jsme sledovali online, a tak se můžete podívat na chronologický zápis těch nejdůležitějších informací.

David Polesný | 136

10 novinek Androidu 10, které vás budou bavit

10 novinek Androidu 10, které vás budou bavit

Jan Láska, Vladislav Kluska | 26

3D tisk pro naprosté zelenáče: Co vyrobíte na laciném stroji za pár tisíc korun

3D tisk pro naprosté zelenáče: Co vyrobíte na laciném stroji za pár tisíc korun

** Domácí 3D tisk je dnes už finančně dostupný prakticky všem ** Lacinou tiskárnu pořídíte za pár tisíc korun ** Jak vlastně tisk probíhá a jak navrhnout, co vytisknout

Jakub Čížek | 66

Pojďme programovat elektroniku: České chytré zásuvky Netio pro kutily i firmy

Pojďme programovat elektroniku: České chytré zásuvky Netio pro kutily i firmy

** Wi-Fi zásuvky nevyrábí pouze Čína ** Vyzkoušeli jsme českou Netio PowerCable ** Je přímo určená pro vývojáře, má totiž jednoduché JSON API

Jakub Čížek | 43

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 6Aktuální číslo časopisu Computer

Speciál o přechodu na DVB-T2

Velký test herních myší

Super fotky i z levného mobilu

Jak snadno upravit PDF