3Dfx vyklízí pozice: ale v grafice je to jako u partyzánů

Momentální potlesk je pro firmu Nvidia a její produkty TNT – jenomže za pár měsíců to může být všechno jinak.
Není jiná oblast v hardware, kde se tržní lídr propadne během pár měsíců k nule, jeho místo obsadí někdo jiný, za pár měsíců je zase všechno jinak a tak to jde kolem dokola. Ještě nedávno byla firma 3Dfx na vrcholu slávy, její grafika byla hodnocena jako bezkonkurenčně nejlepší a konkurenti byli posílání s pláčem domů. Nyní se to dá říci také, ale se záměnou jmen: vychvalovanou je firmou Nvidia a o TNT hovoří horkokrevnější komentátoři, že by se měla sama rozpustit a vypustit.

Potvrzují to i finanční výsledky: Nvidia ohlašuje meziroční růst prodejů o 500 % (!), především díky velkým OEM objednávkám na čipy TNT, 3Dfx jde naopak dolů. Obrat Nvidie za poslední kvartál byl 73 mil. dolarů, loni jen 12,1 milionu, logicky pak v „balance sheetu“ je letos u Nvidia firmy zisk 6,7 mil, oproti loňské desetimilionové ztrátě. Finanční analytici komentují: jsou nyní grafickými lídry. Mají nyní onu „hot“ technologii. (Povšimněte si prosím slůvka „nyní“).

Firma 3Dfx Interactive Inc. byla za poslední dva roky vnímána počítačovými hráči jako místní Arnold Schwarzenegger, místní kladný hrdina, který potře vše všechno zlo a přinese blahobyt a mír na zemi. Gamesníci juchali nad tím, jak 3Dfx umí rendrovat stěny podzemních dungeonů a odlesky slunce na mečích hrdinů v reálném čase – jenomže dnes je stejně nesmiřitelně zavrhována. Její rozvoj nesplnil očekávání: tolik očekávaný čip Banshee se velice opozdil a tudíž ve srovnání s konkurencí už nestál za moc, firma se místo soustředění na high-end gamesnický trh (karty s 3Dfx byly vždycky hodně drahé, ale o to více po nich gamesníci toužili) rozlila do šířky, koupila (zřejmě nevhodně) firmu STB a vůbec – nechala se předběhnout.Jak je možné, že na rozdíl od dalších komponent počítačového hardware (třeba: pevné disky, CPU, monitory, paměti atd.) se trh grafiky mění skoro z týdne na týden? Je to tím, že se tyto architektury dlouho a těžko navrhují, a pak lehko vyrábějí. CPU (Pentium atd.) se také pracně a dlouho navrhuje a testuje, ale i nároky na výrobu jsou nesmírné a obrovské, vedoucí firmu nelze proto sesadit během týdne. V grafice jde hlavně o návrhy, a momentální lídr získá všechny zakázky od producentů počítačů, protože cena nerozhoduje: ten, kdo je o 20 % s výkonností pozadu, neprodá, ani kdyby dal své čipy za poloviční cenu.

Nicméně ani momentální pozice Nvidie neznamená vůbec nic. Za pár měsíců se může objevit nový kandidát na vítězství, gamesníci budou znovu vyvolávat nového krále; proto jsou i akcie firmy Nvidia v podstatě „junk bonds“, za pár centů a téměř bez ceny.

3Dfx pak zaznamenala v posledním čtvrtletí ztrátu přes deset mil. dolarů a nervózní investoři sestřelili její akcie skoro o třetinu; důvod je hlavně v tom, že se tak špatné výsledky neočekávaly a že investoři skutečně nemilují takováto překvapení. Obrat firmy se sice zdvojnásobil, ale to je dáno akvizicí STB.

Zajímavé ale je, že i přes veškerou snahu se v této oblasti vůbec nedaří Intelu. Přitom Intel se svými nekonečnými finančními zdroji pohltil v poslední době hned několik výborných grafických vývojářů, jeho výrobní kapacity jsou nekonečné a jeho inženýři špičkový: ukazuje se, že v takto rychle se měnícím byznysu patří první místa „štikám“, ne „velrybám“.

U grafických firem – když se i vrátíme do dávné historie a zmíníme jména jako Artist Graphics, Spea, S3 – se skutečně podniká tak jako hovoří dávný vtip ze zápisníku partyzánského velitele ze SNP: „Pondelok - vyhnali zme Nemcov z doliny. Utorok – Nemci nás vyhnali z doliny. Streda – vyhnali zme Nemcov z doliny. Štvrtok – prišiel hajný a vyhnal nás oboch“. S tou výjimkou, že se zatím žádný definitivní „hajný“ neobjevil a ani se nerýsuje.

Diskuze (4) Další článek: Programujte s Autodeskem

Témata článku: Hardware, 3D, Obrovské překvapení, Pozice, Arnold Schwarzenegger, Poslední hardware, Balance, Graf, Loňská grafika, Tržní lídr, Drahý dům, Party, Grafika, Arnold, Grafik, Poloviční kapacita, TNT, Part, SNP, Poslední měsíc, Spea, Banshee


Určitě si přečtěte

Pozor, na Česko v těchto dnech útočí falešné Tesco, Penny Market a Lidl

Pozor, na Česko v těchto dnech útočí falešné Tesco, Penny Market a Lidl

** Máme tu další českou phishingovou vlnu ** Podle průzkumů máme stále problém s kybernetickou gramotností ** Nebezpečím jsou děti, které opouštějí rodiče

Jakub Čížek | 37

Měření rychlosti internetu: Populární Speedtest.net neřekne o skutečné rychlosti internetu téměř nic

Měření rychlosti internetu: Populární Speedtest.net neřekne o skutečné rychlosti internetu téměř nic

** Speedtest stále častěji měří jen rychlost na poslední míli ** Ta však ale neodpovídá reálnému surfování ** Jak se tedy pokusit změřit tu skutečnou?

Jakub Čížek | 85

Dnes nastal konec Windows 7. Ale nepropadejte panice, počítač vám nastartuje i zítra

Dnes nastal konec Windows 7. Ale nepropadejte panice, počítač vám nastartuje i zítra

** Dnes končí podpora Windows 7 a systém formálně umírá ** Co to ale znamená v praxi a bude mi PC fungovat i zítra? ** A mohu i v lednu 2020 zdarma přejít na Windows 10?

Jakub Čížek | 121

Vyzkoušeli jsme TP-Link Deco P9: zajistí doma Wi-Fi díky drátům ve zdi

Vyzkoušeli jsme TP-Link Deco P9: zajistí doma Wi-Fi díky drátům ve zdi

** Nová generace Mesh Wi-Fi s propojením přes elektrické rozvody ** Lepší parametry a nižší cena než u předchůdce ** Aplikace zatím podporuje jen základní nastavení bez rozšířených funkcí

Tomáš Holčík | 23

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

** Tipy na klávesnice, myši, routery, tiskárny, sluchátka a další věci k počítačům ** Poradíme, s jakými produkty neuděláte chybu ** Vybíráme jak příslušenství na běžnou práci, tak na hraní her

David Polesný | 22Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu