Hardware | Grafické karty

Čtvrt století stará grafika v ceně nového auta. Prototyp Voodoo 5 6000 se prodává za 14 tisíc dolarů

Těsně před bankrotem a odkoupením ze strany Nvidie chystala společnost 3dfx grafickou kartu Voodoo 5 6000. Bylo to monstrum. Využívalo čtyři GPU označené jako VSA-100, které se samostatně nebo v páru objevilo i na dalších grafikách řad Voodoo 4 a 5. Mělo jít o první kartu se 128 MB videopaměti a kvůli komplexnímu návrhu i první s externím napájením, protože slot AGP neuměl dodat více než 50 wattů energie.

3dfx si ale na kartě vylámalo zuby a konec firmy to jen uspíšilo. Nakonec vzniklo asi jen 1000 prototypů, ale finální verze se nikdy oficiálně neprodávala. Pro sběratele jsou však dochované kusy nehotových karet velmi cenné. Na eBay se teď objevila jedna, na níž má poslední příhoz hodnotu 14 100 dolarů (asi 312 000 Kč), přičemž do konce aukce zbývá ještě pět dní.

Jde o předfinální revizi 3700A. Po ní přišla už jen 3900, která už měla jít do prodeje. Tuto konkrétní kartu podle prodávajícího ručně vyladil inženýr 3dfx Jindrich „Hank“ Semenec (pravděpodobně měl české předky), aby stabilně zvládla vyhlazování hran 8× FSAA.

Tato Voodoo 5 6000 navíc jako jedna z mála externí napájení řeší kolíkovým konektorem vyvedeným ven z počítače, většina prototypů se spoléhala na klasický Molex využívaný u pevných disků nebo optických mechanik. Podle prodejce je karta plně funkční, ale tak cenný raritní veterán nejspíš stejně skončí u někoho ve vitríně, nikoliv v počítači.

Budou to mimochodem dva roky, co jsme psali o nadšenci, který si funkční Voodoo 5 6000 vyrobil svépomocí. Za asi 3000 Kč nakoupil komponenty, jež složil na vlastní PCB.

via Tom's Hardware

Diskuze (25) Další článek: Nová česká motorka. Jmenuje se Praga ZS 800, má bubnové brzdy, hromadu karbonu a stojí dva milióny

Témata článku: , , , , , , , , , , , , ,