3Dfx kupuje STB: Diamond a Creative ostrouhají?

3Dfx koupilo STB za 141 milionu dolarů formou výměny akcií. Co to znamená pro Diamond Multimedia a Creative Labs a hlavně pro nás uživatele.
To, že nákupní horečka zachvacuje i firmy je z událostí poslední doby více než patrné. Netscape-AOL, FCC Folprecht-Logica a nyní i STB-3Dfx. 3Dfx koupilo STB za 141 milion dolarů formou výměny akcií.

Grafika od firmy STB měla popravdě v naší zemi poměrně komplikovanou startovní pozici, s takovým názvem je prostě pro našince od pohledu nedůvěryhodná. Karty jsou to pochopitelně dobré, nicméně i ve světě se firma STB velmi špatně prosazovala, například v posledním kvartále utrpěla ztrátu 5,9 milionu.

STB nevytvářela své vlastní čipy, místo toho brala čipy od jiných výrobců a na jejich základě budovala vlastní karty. Tato praxe je ostatně mezi výrobci grafických karet obvyklá, výjimkou byla a je firma ATI nebo Numer Nine, nyní po spojení 3Dfx a STB bude 3Dfx takovou výjimkou také.

3Dfx je synonymem pro čipy Voodoo. Ty ve své první generaci získaly drtivý náskok před konkurencí, který byl později dohnán a současná verze Voodoo2 má již zdatnou konkurenci v čipech Riva TNT nebo ATI Rage 128. Nadcházející verze Voodoo3 bude pochopitelně opět výkonnější, nicméně rozdíly mezi jednotlivými čipy již nejsou tak dramatické a ostatní firmy dokáží již pružně reagovat na novinky v technologii 3D karet.

Kmenovými partnery 3Dfx v dodávkách karet jsou firmy Diamond Multimedia a Creative Labs, ty již ale nejsou v dodávkách 3D akcelerátorů přikováni napevno k 3Dfx a úspěšně prodávají i své grafické karty s čipy Riva TNT. Závislost Diamondu a Creative na 3Dfx se tak otočila a čipy 3Dfx se staly jen další alternativou s hrozbou odsunutí na vedlejší kolej. 3Dfx proto sáhla k poměrně razantnímu kroku a rovnou koupila celou firmu vyrábějící grafické karty.

STB byla v tomto případě hodně na ráně, její úzká specializace na grafické karty nenutí 3Dfx přebírat i divize, o které nemá zájem (Diamond i Creative vyrábějí modemy, zvukové karty, videokonference a další). STB také nemá vlastní výrobní program čipů, zde také není co opouštět. STB je také známou společností s dobrým pokrytím trhu a vybudovanými distribučními kanály. 3Dfx tak získá přesně to, co mu k plné samostatnosti chybělo.

Lze předpokládat, že postupně bude počet karet s čipy 3Dfx vyráběných jinými výrobci klesat. 3Dfx si nebude vykrádat vlastní kapsu a bude postupně znevýhodňováním OEM čipů omezovat jejich distribuci. Každý si spíše koupí originál kartu od 3Dfx, než stejně drahou či dražší kartu od jiného výrobce.

Tímto tahem se přesouvá firma 3Dfx do jiné, pro ni dosud neznámé polohy. Z pozice technologické firmy zaměřující se hlavně na výrobu čipů, si bude muset obstarávat i distribuci grafických karet, péči o koncové zákazníky a mnoho režie okolo. Diamond a Creative mohou zůstat u Rivy TNT a jejich následníků, příští rok se jim nabídne S3 s novým čipem, který by měl oprášit zašlou slávu firmy. Bude to určitě ještě hodně veselé.

Váš názor Další článek: IBM vstupuje do digitálních foťáků: základní výzkum se zase jednou vyplatil

Témata článku: Hudba, filmy, seriály, 3D, TNT, Poslední výrobce, Riva, Kup, Rage, Zvukový kanál, Voodoo, Nákupní horečka, Úzká specializace, Diamond, Dobrá pozice, Drahá verze


Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vytvořit a spravovat vlastní web

Velký test herních klávesnic a DVB-T2 tunerů

Vše o formátu RAW

Vybíráme nejlepší základní desku